مهدی حاجتی، مدیر کل آموزش و پرورش گیلان:
آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و مردم است
آموزش حقوق شهروندی به دانش آموزان یکی از وظایف مهم است
اهمیت اقتصاد مقاومتی و رابطه آن با توسعه متوازن

گیلان بهتر نوین/ اشاره/ مهدی حاجتی، مدیر کل آموزش و پرورش گیلان، از جمله معدود مدیرانی است که در پاسخگویی، روز آمد است در پاسخ به پرسش های خبرنگار باز هم مانند گذشته، سریع و صریح پاسخگو بود که در پی می آید:
مدیر کل آموزش و پرورش گیلان در ارتباط نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی و تحقق شعار سال« اقتصاد مقاومتی، تولید ـ اشتغال» مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری گفت:
یکی از سنت های نیکویی که توسط مقام معظم رهبری بنیان گذاشته شده است طرح یک شعار در آغاز سال نو و نوروز است که سیاست های کلی و جهت گیری آن سال را مشخص می کند طی دو سال متوالی از سوی مقام معظم رهبری موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح می گردد که حکایت از اهمیت اقتصاد مقاومتی در پیشرفت و توسعه متوازن و همه جانبه ایران اسلامی دارد. آموزش و پرورش در راستای تحقق شعار سال دو کار عمده می تواند انجام دهد: ۱ـ فرهنگ سازی و تبیین شعار سال با توجه به اینکه دانش آموزان، والدین دانش آموزان و همکاران فرهنگی مخاطبان آموزش و پرورش به صورت مستقیم و غیر مستقیم هستند می توانند منادیان و حاملان فرهنگ اقتصاد مقاومتی، تولید ـ اشتغال در همه ی ابعاد آن باشند. برای فرهنگ سازی و تبیین آن از طریق دروس رسمی ـ کلاس های رسمی، تولید محتوی، فراخوان مقاله های پژوهشی، کارگاه، انشاء نویسی، داستان نویسی، مسابقات فرهنگی، هنری و … می توان اقدامات لازم را انجام داد .۲ـ اما در راستای اجرای این شعار و سیاست در آموزش و پرورش، مدیریت صحیح منابع، صرفه جویی در مصرف منابع، تربیت نیروی انسانی ماهر در هنرستان ها، اجرای برنامه هر دانش آموز یک مهارت، تولیدی کردن هنرستان ها، دایر نمودن بازارچه ها و نمایشگاه های محصولات و تولیدات دانش آموزی، آشنایی دانش آموزان با مشاغل و حرف، دایر نمودن نمایشگاه های آشنایی با مشاغل و حرفه ها و … اقدامات در دست اجرای آموزش و پرورش است.
حاجتی با اشاره به انتخابات پیش رو درباره نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن مشارکت حداکثری مردم به ویژه آیند سازان جامعه (دانش آموزان) افزود: آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و مردم است. در استان گیلان بیش از ۳۷۰ هزار دانش آموز و ۳۰ هزار همکار فرهنگی بیشترین مسیر ارتباطی حاکمیت و بدنه اجتماعی را فراهم می آورند. بعلاوه در نظر سنجی های انجام شده فرهنگیان همواره مرجع و دارای مقبولیت و وثوق مردم بوده اند. آموزش و پرورش در تربیت ساحت های گوناگون موظف است در پرورش و تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان کوشا باشد. آموزش و پرورش باید چنان بیاموزد که دانش آموز برای یک زندگی جمعی و مسالمت آمیز آماده شود. آموزش و پرورش باید بکوشد خروجی آن یک شهروند دانا و خوب باشد. یکی از وجوه ساحت سیاسی و اجتماعی مشارکت در انتخابات است. حدود ۱۲ هزار رای اولی در آموزش و پرورش گیلان مشغول به تحصیل هستند. از دوره ی ابتدایی دانش آموزان با ابعاد گوناگون تکالیف و حقوق شهروندی آشنا می شوند. به ویژه در استان گیلان که با تولید کتاب های حقوق شهروندی ویژه دانش آموز ابتدایی به این امر بیشتر پرداخته شده است.
یکی از تکالیف آموزش و پرورش رعایت منشور حقوق شهروندی ابلاغی از سوی ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی است. بسترهای مناسب مانند تشکل های دانش آموزی، شوراهای دانش آموزی، همایش رای اولی ها، مجلس دانش آموزی، اردوهای دانش آموزی، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و … می تواند منجر به تربیت یک شهروند دانا و خوب در امور سیاسی باشد و او را برای ورود به یک جامعه با ویژگی اسلامی آماده سازد. برای افزایش مشارکت دانش آموزان در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثری که مطالبه اصلی مقام معظم رهبری در همه ی انتخابات است ۱۷ همایش برای رای اولی ها در استان پیش بینی شده است که در شهرستان ها و نواحی یک و دو رشت برگزار می گردد.