تاکید جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان گیلان بر بستر سازی برای مشارکت حداکثری شهروندان و روستاوندان گیلانی در انتخابات 

گیلان بهتر نوین/ گروه سیاسی ـ  انتخابات به عنوان یک  پدیده ی مشارکت پذیر باید مورد توجه ویژه افکار عمومی اعم از  شهروندان و روستاوندان قرار گیرد. پدیده انتخابات و علت وجودی آن با تعیین سرنوشت یک ملت رابطه ناگستنی دارد. هر چقدر میزان مشارکت و حس مسئوولیت پذیری در ملتی بیشتر باشد ضریب کیفیت عمل انجام شده و یا کاری که صورت گرفته و خروجی که از بحث انتخابات نمایانی شود قطعا می تواند در راهگشایی و ترسیم آینده ای بهتر و روشن موثر باشد.برای توضیح و بسط بحث مهم مشارکت و افزایش آن در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با تنی چند از صاحبنظران، مدیران و فعالان سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به گفتگو نشستیم. گزارش حاضر نتیجه نقطه نظرات عزیزان صاحب نظر می باشد که در پی می آید:

مهدی حاجتی، فعال سیاسی و فرهنگی و مدیر کل آموزش و پرورش گیلان:

مدیر کل آموزش و پرورش گیلان در ارتباط نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی و تحقق شعار سال« اقتصاد مقاومتی، تولید ـ اشتغال» مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری گفت:

یکی از سنت های نیکویی که توسط مقام معظم رهبری بنیان گذاشته شده است طرح یک شعار در آغاز سال نو و نوروز است که سیاست های کلی و جهت گیری آن سال را مشخص می کند طی دو سال متوالی از سوی مقام معظم رهبری موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح می گردد که حکایت از اهمیت اقتصاد مقاومتی در پیشرفت و توسعه متوازن و همه جانبه ایران اسلامی دارد. آموزش و پرورش در راستای تحقق شعار سال دو کار عمده می تواند انجام دهد: ۱ـ فرهنگ سازی و تبیین شعار سال با توجه به اینکه دانش آموزان، والدین دانش آموزان و همکاران فرهنگی مخاطبان آموزش و پرورش به صورت مستقیم و غیر مستقیم هستند می توانند منادیان و حاملان فرهنگ اقتصاد مقاومتی، تولید ـ اشتغال در همه ی ابعاد آن باشند. برای فرهنگ سازی و تبیین آن از طریق دروس رسمی ـ کلاس های رسمی، تولید محتوی، فراخوان مقاله های پژوهشی، کارگاه، انشاء نویسی، داستان نویسی، مسابقات فرهنگی، هنری و … می توان اقدامات لازم را انجام داد .۲ـ اما در راستای اجرای این شعار و سیاست در آموزش و پرورش، مدیریت صحیح منابع، صرفه جویی در مصرف منابع، تربیت نیروی انسانی ماهر در هنرستان ها، اجرای برنامه هر دانش آموز یک مهارت، تولیدی کردن هنرستان ها، دایر نمودن بازارچه ها و نمایشگاه های محصولات و تولیدات دانش آموزی، آشنایی دانش آموزان با مشاغل و حرف، دایر نمودن نمایشگاه های آشنایی با مشاغل و حرفه ها و … اقدامات در دست اجرای آموزش و پرورش است.

حاجتی با اشاره به انتخابات پیش رو درباره نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن مشارکت حداکثری مردم به ویژه آیند سازان جامعه (دانش آموزان) افزود: آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و مردم است. در استان گیلان بیش از ۳۷۰ هزار دانش آموز و ۳۰ هزار همکار فرهنگی بیشترین مسیر ارتباطی حاکمیت و بدنه اجتماعی را فراهم می آورند. بعلاوه در نظر سنجی های انجام شده فرهنگیان همواره مرجع و دارای مقبولیت و وثوق مردم بوده اند. آموزش و پرورش در تربیت ساحت های گوناگون موظف است در پرورش و تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان کوشا باشد. آموزش و پرورش باید چنان بیاموزد که دانش آموز برای یک زندگی جمعی و مسالمت آمیز آماده شود. آموزش و پرورش باید بکوشد خروجی آن یک شهروند دانا و خوب باشد. یکی از وجوه ساحت سیاسی و اجتماعی مشارکت در انتخابات است. حدود ۱۲ هزار رای اولی در آموزش و پرورش گیلان مشغول به تحصیل هستند. از دوره ی ابتدایی دانش آموزان با ابعاد گوناگون تکالیف و حقوق شهروندی آشنا می شوند. به ویژه در استان گیلان که با تولید کتاب های حقوق شهروندی ویژه دانش آموز ابتدایی به این امر بیشتر پرداخته شده است. یکی از تکالیف آموزش و پرورش رعایت منشور حقوق شهروندی ابلاغی از سوی ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی است. بسترهای مناسب مانند تشکل های دانش آموزی، شوراهای دانش آموزی، همایش رای اولی ها، مجلس دانش آموزی، اردوهای دانش آموزی، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و … می تواند منجر به تربیت یک شهروند دانا و خوب در امور سیاسی باشد و او را برای ورود به یک جامعه با ویژگی اسلامی آماده سازد. برای افزایش مشارکت دانش آموزان در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثری که مطالبه اصلی مقام معظم رهبری در همه ی انتخابات است ۱۷ همایش برای رای اولی ها در استان پیش بینی شده است که در شهرستان ها و نواحی یک و دو رشت برگزار می گردد.

غلامرضا مدبری فر، فعال سیاسی و فرهنگی و مدیر پژوهشکده تعلیم و تربیت آموزش و پرورش گیلان:

 

 

 

مدبری فر در ارتباط با نقش احزاب و تشکل های مدنی و قانون در بحث افزایش مشارکت مردم گفت:« اگر احزاب و تشکل های قانونی، خصوصیاتی همچون: ۱ـ دارای سازمانی مستمر و با دوام باشند و بتوانند در فقدان بنیان گذارانشان نیز به حیات تشکیلاتی خود ادامه دهند. ۲ـ دارای شعبات محلی باشند و سازمان حزب در کشور گسترده باشد. ۳ـ رهبرانشان درصدد به دست گرفتن قدرت باشند و بخواهند علاوه بر تاثیر گذاری، بر نحوه ی اجرای قدرت، خود نیز در آن مشارکت مستقیم داشته باشند. ۴ـ در صدد گسترش پایگاه مردمی خود باشند و بکوشند بر تعداد رای دهندگان و هواداران خود بیافزایند.

اینگونه احزاب می توانند باعث افزایش مشارکت مردم در انتخابات گردند در غیر این صورت نخبگان سیاسی و گروه های با نفوذ بدون شناسنامه تاثیر گذار خواهند بود.

این فعال سیاسی و فرهنگی استان در ارتباط با نقش آموزش و پرورش در افزایش نرخ مشارکت در انتخابات خاطر نشان کرد:« هر مقدار آموزش و پرورش انگیزه بیشتری جهت شرکت در انتخابات داشته باشد، تاثیر گذاری آن هم افزایش می یابد، میزان تاثیر گذاری فرهنگیان در انتخابات بستگی به عملکرد دولت دارد. با عنایت با اجرای نیم بند رتبه بندی فرهنگیان در دولت یازدهم، انتظار است که فرهنگیان در انتخابات حضور تاثیر گذاری داشته باشند.

مدیر پژوهشکده ی تعلیم و تربیت آموزش و پرورش گیلان در ارتباط با بحث شعار سال گفت:« بی شک یکی از اصلی ترین الزامات تحقق شعار سال، توجه به شرایط متغیرهای بین المللی و داخلی است و اتخاذ راهبرد های مناسب و متناسب برای پاسخگویی به تهدید ها و ایجاد فرصت برای رشد و توسعه کشور.»

خدیجه گلین مقدم، فعال سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی و رییس دانشگاه فرهنگیان گیلان (بنت الهدی):

خدیجه گلین مقدم، فعال سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی و رییس دانشگاه فرهنگیان گیلان (بنت الهدی) در ارتباط با نقش احزاب و تشکل های قانونی سیاسی ، اجتماعی و … در افزایش نرخ مشارکت مردم در انتخابات گفت:

مستحضربد که در ایران احزاب به مفهوم واقعی وجود ندارد. به نوعی می توان گفت که احزاب در حال جان گرفتن ناقص هستند. تبود احزاب واقعی باعث شده است که از برخی افراد یا گروه ها رفتارهای پوپولیستی سر می زند. همچنین این خلا موجب می شود که برنامه هایی که در یک دولت در حال اقدام یا انجام است در دولت بعدی نادیده گرفته می شود و ابتر می ماند. از طرفی عدم حضور جدی احزاب د تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی موجب می شود کارها در دولت ها به صورت سنتی پیگیری شود و کسی هم پاسخگو نباشد. از این مقدمه که بگذریم امروزه در ایران گروه ها و تشکل هایی هستند که حزب نیستند اما حزب گونه عمل کرده و در مواقع حساسی مانند انتخابات احساس مسئولیت می کنند و پرچم خود را بالا برده و تاثیراتی را می گذارند. به نظر من درسته که احزاب قویی در ایران وجود ندارد اما دو جریان جریانات فکری در ایران وجود دارد که تا حدودی این خلا را پر می کنند. به عبارتی احزاب قانونی در قالب یک جریان گرد هم می آیند و تاثیرات خود را به صورت غیر مستقیم در افزایش نرخ مشارکت می گذارند. به عنوان مثال اگر توجه کرده باشید بیست و چهار حزب هستند که خود را اصلاح طلب می دانند و در جریان انتخابات با یک وحدت رویه ای با تاسی از رهبران جریان اصلاح طلبی پا به عرصه ی انتخابات می گذارند و فعالیت می کنند. بنابراین به عنوان پاسخ نهایی این سوال می توان گفت اگر چه احزاب قویی در ایران نداریم اما وقتی در قالب جریانات فکری به صورت متحد عمل می کنند تاثیرات زیادی در افزایش نرخ مشارکت می گذارند که نمونه آن را می توانید در مجلس دهم سال ۱۳۹۴ مشاهده کرد که در سراسر کشور به لیست های واحد رای دادند و رقیب را از میدان بدر کردند.

وی با اشاره به نقش اموزش وپرورش  به عنوان دستگاه تاثیر گذار درتعلیم وتربیت نیروی انسانی که محرک ومولد توسعه همه جانبه درابعاد فردی واجتماعی درافزایش نرخ مشارکت در انتخابات تصریح کرد:

آموزش و پرورش و اموزش عالی به عنوان پرجمعیت ترین وزارتخانه ها در کشور عستند که نقش مهمی در افزایش نرخ مشارکت در انتخابات دارند. منتها نحوه عملکرد هر یک متفاوت است. آموزش و پرورش به عنوان پایه و اساس تعلیم و تربیت می تواند دانش آموزان را طوری بپروراند که پایه فکری دامش آموزان بر اساس مدنیت و شهروند مطالبه گر شکل بگیرد. اما بخش مهمی از دانش آموزان خود نمی توانند آراء خود را به صندوق ها بیندازند اما می توانند تاثیرات مستقیمی بر خانواده ها و اطرافیان داشته باشند. بعدا همین دانش اموزان وارد دانشگاهها می شوند و در آنجا با فعالیت های  تشکیلاتی به عنوان فرستادگان جامعه علمی می توانند کل جامعه را تحت  تاثیر افکار، عقاید و اندیشه های خود قرار دهند. می توان گفت که کل جامعه یا به آموزش و پرورش وابسته هستند و یا به دانشگاهها و یا به هر دو به صورت همزمان. بنابراین دو ارگان مورد نظر در سوال فوق تاثیرات شگرفی در افزایش نرخ مشارکت در انتخابات و تمام فرایند های آن دارند.

اسحاق راستی، فعال سیاسی اصلاح طلب و دبیر مجمع نیروهای خط امام گیلان:

اسحاق راستی، فعال سیاسی اصلاح طلب و دبیر مجمع نیروهای خط امام گیلان در ارتباط با نقش احزاب در افزایش نرخ مشارکت مردم در انتخابات گفت:

طبیعی است که در کشورهای توسعه یافته احزاب نقش پررنگی در همه مسائل مهم کشور دارندولی متاسفانه در کشور ما نقش احزاب با فراز ونشیب های فراوانی همراه بوده.هرگاه دولت های مردمسالار حاکم بوده،تقریبا نقش احزاب نیز پر رنگ تر بوده و هرگاه دولت های بسته و محافظه کارانه ای سرکار آمده ؛نقش احزاب وتشکل های سیاسی؛ اجتماعی؛فرهنگی و…..نیز کم رنگ تر بوده است.برای نمونه دردولت آقای روحانی به جهت ویژگی های مردمی که در آن وجود داشته؛مصادف شدبا افزایش فعالیت نهادهای مدنی و احزاب و حتی خانه احزاب که در دولت قبلی به محاق رفته بود،دوباره شروع به فعالیت نمود. به این جهت چون بزرگترین وظیفه احزاب ونهادهای مدنی پرورش و کادرسازی نیروهای مورد نیاز جامعه است،در صورتی که احزاب ونهادهای مدنی بتوانند به کارکرد اصلی خویش بپردازند،طبیعی است که آنان می توانند در افزایش نرخ مشارکت مردم در انتخابات تاثیر گذار باشند.خصوصا که انتخاباتی با کاندیداهای متنوع ازنحله های فکری مختلفی نیز وجود داشته باشندتا همه افراد کشور نقش خود را در تصمیم گیری های کشور سهیم بدانند.

وی در ارتباط با تاثیر آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد نهاد مهم در افزایش مشارکت شهروندان و روستاوندان در انتخابات تاکید کرد؛ آموزش وپرورش به عنوان یکی از نهادهای اساسی که میلیونها خانواده ایرانی  به نوعی از آن تاثیر پذیرند؛ نیز نقش اساسی در فرایند مشارکت پذیری شهروندان را به عهده دارند.امروزه در کشورهای توسعه یافته بسیاری از مفاهیم حقوق شهروندی،مشارکت در امور کشور، حتی حضور در نهادهای مدنی و احزاب در مدارس به دانش آموزان آموزش داده می شود تا آنان یک شهروند آشنا به وظایف و حقوق اساسی خود باشند. به همین جهت اگر در کشور ما نیز این فرایندها در آموزش وپرورش ومدارس ما مورد توجه قرار گیرد؛بدیهی است که نرخ مشارکت مردم در انتخابات و در تصمیم گیری های کلان کشور تأثیرگذارتر خواهد بود.و همچنین  اگر دانشگاه های ما با نشاط همراه با فعالیت های سیاسی،علمی؛اجتماعی،فرهنگی در آنجا نهادینه شده باشدو نگاه های امنیتی از آن مکان رخت بندد،آن گاه است که میتوان به دانشگاهی با خروجی انسانهای مشارکت پذیر؛تأثیرگذار در امور کشور امیدوار بود.

این فعال سیاسی در ارتباط با بستر ها و الزامات تحقق شعار سال اظهار داشت:به نظر می رسد که بسترها والزامات تحقق شعار سال ،مهم ترینش این نکته اساسی باشد که همه به دولت کنونی کمک نماییم تا برنامه ها و تصمیمات نیمه تمام خود را به پایان رساندو این امر محقق نمی شود ؛جزء این که با یاری و کمک به دولت روحانی وبا رای دوباره به ایشان وی رادر محقق نمودن برنامه های خود خصوصا دو شعار تولیدو رفع بیکاری یاری ومساعدت کنیم.  به نظر می رسد دولت آقای روحانی باهمه مشکلات وموانعی که سر راهش قرار داشت؛در مجموع توانست موفق از شعارهای سال گذشته خود سربلند بیرون آید و امیدواریم امسال نیز با تلاش وکوشش همه دلسوزان کشور دولت را در تحقق شعارهای سال یاری نماییم.

پرویز شکوری، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب اتحاد ملت اسلامی ایران، شاخه گیلان:

ِ پرویز شکوری، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب اتحاد ملت اسلامی ایران، شاخه گیلان در ارتباط با نقش احزاب و تشکل های قانونی سیاسی در افزایش نرخ مشارکت مردم در انتخابات گفت:مهمترین دغدغه مصلحان جامعه بشری دستیابی به توسعه متوازن و همه جانبه است. احزاب از اهرمهای مهم دستیابی به توسعه است. احزاب هستند که امکان نقد حاکمیت و نظارت مردم بر حکام رافراهم می کنند. از یک قرن اندی که مردم ایران سر و سری با مدرنیته پیدا کرده است هیچوقت موفق نشده از همه مواهب جامعه مدرن بهره مند شود شاید در مقایسه با کشورهای منطقه در بسیاری امور دستاوردهای خوبی داشته باشد اما کامل نبوده و بقول یکی از اساتید بنام فلسفه کشور : مدرنیته در ایران ناقص الخلقه متولد شده است. دران قسمت که به حقوق ملت ‹ نظارت بر حاکمیت و حقوق شهروندی مربوط است مغفول مانده است اگر هم توجهی شده شکلی بوده است مانند انچه در شکل گیری احزاب دولت ساخت عصر پهلوی شاهد بودیم یا احزاب موسمی که ایام انتخابات می رویند. اگر دغدغه ما توسعه است و جامعه  عاری از فساد و مردمسالار تمنا داریم با به صورت اساسی و ریشه ای به بحث احزاب بپردازیم این اصل مهم هم باید مورد توجه حاکمیت باشد و هم مردم. متاسفانه هنوز برای مردم ما ضروت تشکیل احزاب احساس نشده است. با اینکه بحث حزب بعداز مشروطه فراز و فرود بسیاری دارد اما احزاب با توجه به وزن اجتماعی شان و خاستگاه مردمی انها نقش مهمی در گفتمان سازی جامعه دارند و می توانند در حضور پرشور مردم نقش موثری دارند. اکنون که بیش از هر زمانی برای امتداد امید در جامعه حفظ و صیانت از استقلال کشور نیازمند حضور پرشور مردم هستیم امکان و شرایط لازم برای فعالیت احزاب مترقی فراهم شود.

وی در ارتباط با تاثیر آموزش و پرورش در افزایش مشارکت مردم در انتخابات اظهار داشت: باید تدابیری اندیشیده شود و اقداماتی صورت گیرد تا بصورت اساسی این نهاد مهم و تاثیر گذار درحضور پرشور مردم در انتخابات نقش موثری ایفا نمایند.

سیروس محمدی، فعال سیاسی و فرهنگی و معاون ابتدایی آموزش و پرورش گیلان:

سیروس محمدی، فعال سیاسی و فرهنگی و معاون ابتدایی آموزش و پرورش گیلان در ارتباط با نقش احزاب و نهادهای مدنی در افزایش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود گفت:

نهاد های مدنی در هر جامعه ای شکل دهنده رفتارهای اجتماع بر اساس معیارها و هنجارهای پذیرفته در همان جامعه است. احزاب و تشکل های قانونی که بر اساس معیارهای جامعه و حاکمیت اجازه فعالیت در فرآیندهای تصمیم گیری و اجرایی کشور و به عنوان حلقه رابط بین مردم و حاکمیت داشته اند، همواره نقش تعیین کننده ای در میزان رضایت و مشارکت و جلب نظر مردم در جهت اهداف حاکمیتی داشته اند.  فقدان احزاب و تشکل های قانونی، توسعه ساختارهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را دچار نقصان می کند. احزاب سیاسی ارتباط عمیق و تنگاتنگ با انتخابات دارند و از طریق سازمان دهی افکار و اندیشه ها و گرایشات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … عامل اصلی تبلور اراده اجتماع برای انتخاب افراد معقول و اصلح می باشند.

وی با اشاره به اهمیت شعار سال و تلاش برای تحقق آن گفت: اقتصاد مقاومتی مفهوم فراگیری است که در آن بنیان های اقتصادی با استفاده از امکانات و فرصت های اقتصادی موجود در کشور مقاوم سازی و بحران زدایی و ترمیم می شود. ناکارآمدی موجود در اقتصاد ایران بیشتر بخاطر ساختار ناهمگون و عدم استفاده از فرصت های داخلی می باشد. اولین گام دولت، شناخت این ظرفیت ها و فرصت ها و برنامه ریزی برای بهره گیری و بهره برداری از فرصت های موجود می باشد. دولت تدبیر و امید، بستر های لازم را برای تحول اقتصادی ایران که بر اساس تنش زدایی و جلب مشارکت های خارجی و داخلی جهت سرمایه گذاری و تضمین امنیت و آرامش در فضای کسب و کار و سرمایه گذاری می تواند اقدامات لازم را برای تحکیم و بسط اقتصاد مقاومتی ایجاد نماید.

این فعال سیاسی و فرهنگی استان در ارتباط با نقش آموزش و پرورش در افزایش مشارکت مردم در انتخابات تاکید کرد:آموزش و پرورش مهمترین نهاد اجتماعی در آگاهی بخشی و تربیت افراد در حوزه های اجتماعی را برعهده دارد. تعمیق فرهنگ حقوق شهروندی و فرهنگ سیاسی مبتنی بر جمهوریت نظام، از اصول و سیاست اصلی آموزش و پرورش می باشد. الزام به حقوق شهروندی از طریق تعمیق حق سرنوشت برای اثر گذاری در فرآیند های تصمیم گیری جامعه در انتخابات تجلی پیدا می کند. از این رو آموزش و پرورش می تواند از طریق آموزش صحیح و تربیت دانش آموزان از همان ابتدا به تعیین نهادهای مدنی همچون حق انتخاب سرنوشت در جامعه بپردازد.