نگاهی به عملکرد یازدهم

آوار برداری دولت روحانی از خرابکاری های دولت احمدی نژاد

اشخاصی که می گویند و یا معتقدند که دولت روحانی موجب ایجاد رکود اقتصادی شده ،به گفته کارشناسان و اقتصاد دانان کمترین اطلاعی از علم اقتصاد ندارند. آقای روحانی دولتی را تحویل گرفت که نرخ رشد منفی بالای ۶ درصد و تورم بالای ۴۰درصد را تجربه به کرده بود. عملکرد آقای روحانی موجب شد، تورم به زیر ۱۰ درصد برسد و نرخ رشد نیز مثبت شود زمانی که از نرخ رشد منفی به سوی نرخ مثبت حرکت می کنیم در علم اقتصاد به این حرکت روند رونق اقتصادی می گویند مطالبی که برخی درباره رکورد می گویند بیانگر این است که این افراد اصلا اقتصاد نخوانده اند و یا اطلاعات معمولی اقتصادی ندارند. از این رو رکودی وجود ندارد و کل اقتصاد ایران به سوی رشد پیش می رود. رکود حرکتی منفی و رو  به پایین است در دولت احمدی نژاد نرخ رشد از بالا به پایین سقوط کرد و نرخ رشد مثبت، منفی شد به این فرآیند رکود می گویند اکنون در دولت آقای روحانی از نرخ های رشد منفی به رشد مثبت رسیده ایم آنهایی که بحث رکورد را مطرح می کنند از عملکرد اقای روحانی ناراحت هستند و اگر می توانستند آقای احمدی نژاد را مجددا رییس جمهور می کردند عملکرد اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد مشخص است تورم بالای ۴۰درصدی نرخ رشد منفی بالای ۶درصد و نرخ بیکاری بالا از دستاورد های دولت احمدی نژاد بود .

طی چهار سال اقای روحانی نرخ رشد را مثبت کرد و در نتیجه مقداری نیروی کار که بیکار بود به فضای کاری خود بازگشتند. اکنون دیگر شاهد رکود بیکاری وحشتناک و تورم بالای ۴۰درصد نیستیم اگر دولت آقای روحانی ادامه پیدا کند، وضع اقتصاد روز به روز بهتر خواهد شد پیش بینی آقای روحانی نیز این است که نرخ رشد ۲ درصد افزایش خواهد یافت از این رو شاهد نرخ رشد ۶درصد خواهیم بود. باید متذکر شویم که نرخ رشد این گونه مشخص می شود که در پایان هر سال تولید ناخالص سرانه را محاسبه می کنند که کشور تا چه میزان رشد داشته است البته هنوز آمارهای رسمی اعلام نشده اما همین که نرخ رشد منفی دوران آقای احمدی نژاد در دولت اقای روحانی به مثبت ۴درصد رسیده تحول عظیمی است. مباحثی که درباره رکود بازار مسکن گفته می شود باید درست مورد ارزیابی قرار گیرد قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم و حتی در سال اول دولت اقای روحانی مسکن های بسیاری بی مورد ساخته شد این خانه ها چه در شهر ها و چه در خارج از شهرها بدون کار کارشناسی ساخته شده و به لحاظ محل ساخت و امکانات رفاهی مانند آب و برق و گاز و… استاندارد نیست. اگر برنامه ریزی درست صورت بگیرد اقتصاد ایران هم نرخ رشد بالاتری را تجربه خواهد کرد و هم نرخ اشتغال بیشتر می شود و هم نرخ تورم پایین می آید. اظهاراتی که بعضا در ارتباط با مشکلات معثیتی مردم شنیده می شود ناشی از عدم اطلاع افراد و اظهار نظر سطحی آنهاست ،هیچ وقت به علت های اصلی این مشکلات معثیتی که واقعا هم وجود دارد اشاره نمی شود که ناشی ازعملکرد چه کسانی و چه دولتی هست.

علی ایحال، عملکرد اقای ورحانی از برجام و سیاست خارجی تا بقیه حوزه ها مطلوب بوده است سهمیه نفت ایران از اوپک ۵/۲ میلیون شبکه در روز بود. اما به علت تحریم های ظالمانه فقط قادر به صادرات یک صدور میلیون شبکه بودیم، روند اشتغال افزایش یافته و نرخ منفی رشد ،مثبت شده است . با توجه به جمیع جوانب می توان گفت دولت اقای روحانی مطلوب عمل کرده است.        علی کریمی پاشاکی