July 04,2020 | ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

حسن روحانی در اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی:

از همه مردم می‌خواهم بودجه ۹۷ را ول نکنند/قیمت بنزین و گازوئیل نصف نرخ جهانی گران نخواهد شد

من به دولت دستور دادم که اگر وزارت‌خانه‌ها طرح و یا لایحه‌ای دارند قبل از این که در دولت مطرح شود باید روی سایت آن وزرات‌خانه بیاید و مردم در جریان باشند، حال ممکن است این طرح دو ماه بعد در دولت مورد بررسی قرار بگیرد اما مردم باید بدانند که ما در هیأت دولت درباره چه بحث می‌کنیم .

گیلان بهتر نوین : به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نخستین اجلاس ملی گزارش حقوق شهروندی عنوان کرد: امروز برای من روز بسیار مهمی است؛ موضوع حقوق شهروندی و توجه مردم عزیز و دولت و همه مسئولان به این مساله می‌تواند برای آرامش جامعه و امنیت و احقاق حقوق مردم و احساس عدالت و تساوی در جامعه بسیار مهم باشد.

یکی از حقوق شهروندی ما همین بلندگو است که یک روزی باید درست شود

وی با اشاره به اختلال در صدای بلندگوی برنامه گفت: یکی از حقوق شهروندی ما همین بلندگو است که یک روزی باید درست شود. در قدیم در مجالس روضه‌خوانی کسی گفت دو چیز درست نمی‌شود یکی بلندگو یکی چایی. امیدواریم این حق شهروندی کم کم درست شود.

روحانی تاکید کرد: در دولت یازدهم چند مساله برای ما مهم بود؛ یکی طرح تحول سلامت، دیگری آرامش در مسائل اقتصاد،ی یکی برجام و دیگری فضای مجازی و حقوق شهروندی بود. برای ما این‌ها (نمی‌گویم عین هم) اهمیت داشت. در ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم شبی که گزارش می‌دادم ، همزمان سایت حقوق شهروندی باز شد و پیش‌نویس حقوق شهروندی در اختیار مردم قرار گرفت و بسیاری از اساتید حقوق و هنرمندان و فرهیختگان اظهارنظر کردند و چندبار این منشور اصلاح شد و حدود ۸ جلسه با حضور اساتید معروف حقوق گذاشتم و نتیجه آن منشور حقوق شهروندی بود که در ۱۲۲ ماده تنظیم و رونمایی و منتشر شد.

هر کسی در کشور مسئولیتی دارد، بالاتر از قانون نیست

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آن وقت برخی گفتند حالا نزدیک انتخابات است و فلانی می‌خواهد کار تبلیغاتی کند و مثل خیلی چیزهای دیگر فراموش می‌شود همان روز هم درباره این منشور اعلام کردم و گفتم از اهداف بزرگ ما اجرای تمام این منشور است.

وی گفت: برای چه انقلاب کردیم ؟ در طول این ۱۱۰ سال این همه مبارزات برای چه بود؟ در یک کلمه مردم می‌خواستند به حقوق مادی و معنوی خود برسند. مردم انقلاب کردند که به حق‌شان برسند برای همین نقد می‌کنند و در انتخابات شرکت می‌کنند دستیابی به حقوق مسلم انسان‌ها حق طبیعی است. یعنی از انقلاب مشروطه ملت ما گفت که نمی‌خواهم رعیت باشم و آقایی آن بالا به اسم شاه باشد و فرمانروایی کند و من مجری فرمان او باشم. همه انقلاب این بود که مردم بگویند رعیت نیستیم و همه ما شهروندیم و شاه نمی‌خواهیم و قانون می‌خواهیم هر کسی در کشور مسئولیتی دارد، بالاتر از قانون نیست و وظیفه‌ای مهم‌تر از اجرای قانون ندارد همه باید ذیل قانون کار کنیم.

انقلاب کردیم که رعیت نباشیم و شهروند باشیم

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: همه باید ذیل قانون کار کنیم ، این را امام فرمود، پیغمبر اسلام هم باید تحت قانون کار می‌کرد. قرآن به پیغمبر می‌گوید اگر از قانون منحرف شود او را دو برابر مجازات می‌کنیم زیرا تو مجری قانون هستی، اصل قانون است. حتی اگر  پیغمیر باشی باید قانون را رعایت کنی.

وی ادامه داد: قانون الهی را پیغمبر آورده که اجرا شود، اگر پیغمبر گفته نماز بخوانید خودش اول خوانده، اگر گفته ذکات بدهید اول خودش این کار را انجام داده است. شما یک کار پیدا کنید که پیغمبر دستور داده باشد اما عمل نکرده باشد، پیغمبر قبل از همه مومن بود و عمل کرده بود به آن چه به عنوان فهم ما تقلی می‌شود.

روحانی با اشاره به این که همه مردم از حقوق شهروندی باید برخوردار شوند، عنوان کرد: ما انقلاب کردیم که رعیت نباشیم و شهروند باشیم و هیچ کسی بالاتر از قانون نباشد حقوق شهروندی یعنی همه طبق قانون عمل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بسیار برای ما مهم بود مردم ما دسترسی به اطلاعات داشته باشد، یکی از مهم‌ترین حقوق شهروندی دسترسی به اطلاعات است. همه باید بدانند چه خبر است و چه اتفاقی می‌افتد.

خوشحالم در فضای مجازی درباره بودجه غوغا به پا شد و همه اظهارنظر کردند

رئیس‌جمهور ادامه داد: من به دولت دستور دادم که اگر وزارت‌خانه‌ها طرح و یا لایحه‌ای دارند قبل از این که در دولت مطرح شود باید روی سایت آن وزرات‌خانه بیاید و مردم در جریان باشند، حال ممکن است این طرح دو ماه بعد در دولت مورد بررسی قرار بگیرد اما مردم باید بدانند که ما در هیأت دولت درباره چه بحث می‌کنیم .

روحانی ادامه داد: ما مقامی بالاتر از خادمی و خدمت به مردم نداریم. به گفته امام همه مردم ایران ولی نعمت‌های ما هستند، ما آمده‌ایم که خدمت کنیم. شما نمی‌دانید در این روزهای اخیر من چقدر خوشحالم وقتی بودجه رفت مجلس، از فردا در فضای مجازی غوغا به پا شد و همه اظهارنظر کردند.

وی تاکید کرد: همه مردم به صحنه آمدند، مجلس را نقد می‌کردند،‌ دولت و  شخص رئیس‌جمهور را نقد می‌کردند، دست‌شان درد نکند. من دستشان را می‌بوسم، باید خادم و نماینده خودتان را نقد کنید، درباره بودجه‌ها مردم صحبت می‌کنند و حقشان است .

برخی دستگاه‌های فرهنگی بودجه گرفتند و آن را صرف تخریب دولت کردند

روحانی با بیان این که مردم باید حرف خود را بگویند، این حق مردم است، اظهار داشت: مردم مقایسه می‌کنند فلان دستگاه فرهنگی چرا این قدر زیاد بودجه دارد؛ اهلا و سهلا. همه چیز با مردم است مجلس و دولت نماینده مردم هستند.

وی تاکید کرد: اگر اکثریت مردم می‌گویند این پول زیاد است، حق با ملت است، خب یک فهرست بلند بالایی بود ۱۷ دستگاه مختلف فقط اول سال پول می‌گرفتند و یک روز هم دیر می‌شد صدایشان درمی‌آمد پول را می‌گرفتند و خداحافظ، حال بماند که بعضی از این پول‌ها صرف تخریب دولت می‌شد، این پول‌ها کجا رفت؟ من پشت این تریبون به وزیر اقتصاد و خزانه دستور می‌دهم از سال آینده هر بودجه‌ای را بلافاصله در سایت اعلام کنند و مردم ببینند و مردم بدانند پول به کجا می‌رود و چگونه خرج می‌شود.

اگر می‌خواهیم مشکل آب را حل کنیم باید از فضای مجازی استفاده کنیم

روحانی یادآور شد: مردم باید بدانند پول خزانه به کدام نهاد و دستگاه داده می‌شود. می‌گویند دستگاه عمومی غیردولتی هستیم اما اگر از خزانه قرار شد پول بگیرند باید به مردم گزارش دهند. مگر غیر از این راهی برای جلوگیری از فساد داریم؟ اگر صدها سازمان مبارزه با فساد باشد و ده‌ها دادگاه به پرونده فساد رسیدگی کند نمی‌توانیم فساد را ریشه کن کنیم، باید در اتاق شیشه‌ای برویم نورافکن روی ما باشد. در این ۴ سال روزی  نبوده که با ارگان‌ها و دستگاه‌هایی بحث نکنیم که می‌گفتند آن شبکه را ببندیم و فیلتر کنیم می‌گفتند باید بزرگراه را از بین ببریم چون یک راننده تخلف کرده است.

وی افزود: اگر یک تصادف در آزادراه شد باید آزادراه را ببندیم؟ اگر قطار تصادف کرد باید قطار را جمع  کنیم؟ مگر می‌شود از اینترنت خارج شد و بگوییم می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم؟ طبق گزارشی ۷۰ درصد خدمات دنیا از طریق فضای مجازی است. به این نتیجه رسیدیم اگر می‌خواهیم مشکل آب را حل کنیم باید از فضای مجازی استفاده کنیم. نمی‌شود برگردیم به دنیای ۵۰ سال پیش. درست است که جوانی ما برای ۵۰ سال پیش است اما افکار ما باید به روز باشد.

نمی‌خواهیم بدانیم فلان سیاست‌مدار به فلانی چه می‌گوید

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بزرگترین حق جوانان اشتغال است، گفت: یکی از راه‌های اشتغال فضای مجازی است. یکی از شبکه‌های اجتماعی که در ایران فعال است، ۳۰ هزار اشتغال در این شبکه است. نمی‌شود این فضا را بخاطر تخلفی بست. نمی‌خواهم بگویم اینترنت خطر ندارد، درست مانند اتوبان است. اگر بی‌احتیاط بروی تو را می‌زنند. باید آموزش داده شود که در اتوبان دنده‌عقب نمی‌روند. یکی از وظایف آموزش و پرورش از دبستان آموزش نحوه استفاده و خطرات فضای مجازی است.

وی تاکید کرد: ما فضای اینترنت امن و ارزان و آسان می‌خواهیم. در عین حال فضای امنیتی نمی‌خواهیم ما نمی‌خواهیم بدانیم که دو دوست چه می‌گویند. فلان سیاست‌مدار به فلانی چه می‌گوید، مردم را آزاد بگذاریم. آن دوره گذشت والله تالله آن دوره گذشت، ول کنید.

فکر می‌کنیم ما عقل مطلقیم و مردم بی‌خبر هستند

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: قبول کنیم، مردم خیلی به فکر این‌ها  هستند ما فکر می‌کنیم دیندار فقط ما هستیم. مردم به دین، زبان و لهجه خودشان احترام می‌گذارند. ما فکر می‌کنیم ما عقل مطلقیم و مردم بی‌خبر هستند؛ نخیر. مردم از ما جلوتر هستند.

رئیس شورای عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه دانشجوی ستاره‌دار نباید داشته باشیم، گفت: بگذارید فضای دانشگاه آزاد باشد. اگر کسی از ما کنتور آب می‌خواهد از دین او نپرسیم. اگر آب می‌خواهد به او پول بده برق می‌خواهد از او نمی‌پرسیم که با آن چه کار می‌خواهی بکنی. برق بده پولت را بگیر. طرف می‌خواهد فوق لیسانس بخواند حراست از همسایه سوال می‌کند این جوان خوبی است؟ زنی که در این خانه است همسرش است؟ به تو چه… این غلط‌ها چیست؟

در امور مردم تفحص نکنید/ والله پیامبر هم شنود نمی‌گذاشت

وی خاطرنشان کرد: فضا را برای تکریم مردم باز بگذارید در امور مردم تفحص ننماید، فرمان ۸ ماده ای امام را فراموش نکنیم و هر روز بخوانیم. امام در آن سال‌هایی که آن همه کشتار بود این فرمان داد و گفت اگر شما وارد خانه‌ای شدی که قصد داری تروریست بگیری و بعد ورود فهمیدی اشتباه کردی و مثلا ابزار غمار پیدا کردی حق نداری گزارش بدهی.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مگر ما متخصص درست کردن پرونده برای مردم هستیم؟ پیغمبر با علم الهی همه کفار منافقین را می‌شناخت مگر به آنها متعرض می‌شد؟ وقتی هم که می‌خواست محاکمه کند از علم الهی استفاده نمی‌کرد والله شنود نمی‌گذاشت. آنقدر در زندگی مردم دخالت نکنیم. شنود موارد مشخص است. غیر از سه و چهار مورد احتیاج به شنود نیست که قانون مشخص کرده است. کلیه دستگاه‌های ما باید به قانون عمل کنند تمام دستگاه‌های امنیتی باید بدانند نوکر خادم مردم هستند.

از همه مردم می‌خواهم بودجه ۹۷ را ول نکنند

روحانی با بیان اینکه ما اگر حقوق شهروندی می‌خواهیم کشور درست شود و در مسیر درست حرکت کینم باید فضا را باز و شفاف کنیم، اظهار داشت: از همه مردم می‌خواهم تا بودجه ۹۷ را ول و رها نکنند و ادامه دهید و ببنید در بودجه چه خبر است. این نورافکن‌ها باید در همه ردیف‌ها برود. باید مشخص شود که دستگاه‌ها بودجه در کجاها خرج می‌شود.

بر سر پیمان خود تا سر جان ایستاده‌ایم

وی با بیان اینکه من به عنوان رئیس‌جمهور سر پیمان خودم تا آخر خواهم بود، تصریح کرد: من از شما مردم می‌خواهم شما نیز بر سر پیمان بمانید. ما با هم کاری را شروع کردیم. ما باید باهم کار را ادامه دهیم. روحانی در تمام ساعات دولت دوازدهم به شما، رای، نظر، حمایت و انتقاد شما نیازمند است. شما پرسشگر باشید، وظیفه ما پاسخگویی است. ما بر سر پیمان خود تا سر جان ایستاده‌ایم. اگر دست به دست هم بدهیم می‌توان همه مشکلات را رفع کرد.

اگر کسی با برجام مخالف است به ترامپ دل نبندد

رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تلاش امریکا برای خروج از برجام خاطرنشان کرد: دو سال از برجام گذشته است. امریکایی‌ها چند بار خواستند برجام را از بین ببرند. تا امروز نتوانستند. بعدا هم نخواهد توانستند. اگر کسی با برجام مخالف است به ترامپ دل نبندد. برجام می‌ماند و ما کار را ادامه می‌دهیم. طرح تحول سلامت می‌ماند و این طرح را ادامه می‌دهیم. آرامش اقتصادی به عنوان یک حق مهم شهروندی ادامه می‌یابد.

روحانی اضافه کرد: روزی نیست که رشد و تورم کشور یک شبه زیر و رو شود. بنای ما مهار تورم و رشد مثبت اقتصادی است. بنای ما در بازار سرمایه تعادل صحیح است. ما با کمک شما و در کنار شما مشکلات را حل می‌کنیم.

وزیر ارتباطات قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نرود

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم فضای مجازی و ارتباط مردم را با دنیا حراست خواهد کرد، ابراز داشت: می‌دانم برخی‌ها صبح‌ تا شب خواب می‌بینند. آن خواب‌ها تعبیر نمی‌شود. به خواب‌های خود دل نبندید. ما به دنبال فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود. وزیر ما اینجاست. اینجا قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما پای عهد خود درباره زنان اقلیت‌ها و جوانان خواهیم بود، عناون کرد: من از شما می‌پرسم در اشتغال سال گذشته اشتغالی که صورت گرفت چند درصد مردها و چند درصد زن‌ها به کارگرفته شدند؟ اشتغال زنان چند سالی منفی بود اما سال‌ گذشته ۶۷ درصد اشتغال ما مربوط به زنان بوده است. ما به عهد و پیمان خود وفا کردیم. من به وزارتخانه‌ها گفتم دو جوان و یک خانم را در سطح معاون یا مشاور نصب کنند.

روحانی افزود: تمام‌ کارهایی که به بخش مردمی واگذار می‌شود باید ۵۰ درصد آنها از جوانان باشند نه آنکه کل آن را به بازنشسته‌ها بدهیم.

قیمت بنزین و گازوئیل نصف نرخ جهانی گران نخواهد شد

وی با بیان اینکه ما در بودجه ۹۷ هیچ چیزی را گران نخواهیم کرد مگر آنکه بگوییم این پول کجا صرف می‌شود، یادآر شد: شما در انتخابات گفتید اولویت یک ما اشتغال جوانان ماست. می‌گویند ممکن است حامل‌های انرژی گران شود. بنزین و گازوئیل نصف نرخ جهانی گران نخواهد شد. اگر پولی بابت این مسئله از مردم گرفته شود باید این پول باید صرفا برای اشتغال جوانان باشد. ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال جوانان اختصاص داده‌ایم. این پول از مردم گرفته نخواهد شد.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه محیط زیست جزو حقوق شهروندی است، بیان کرد: امروز در حالی صحبت می‌کنیم که مدرسه ما به خاطر آلودگی هوا تعطیل است. من به وزیر نفت و وزیر صنعت می‌گویم صنعت ما، خودرو ما، بنزین ما، نیروگاه‌های ما و وسایل گرم‌کننده ما باید درست شوند. البته باید در روزهایی هم ماشین شخصی استفاده نکنیم.

روحانی ادامه داد: البته از تهران بدتر دهلی، پکن و مکزیکوسیتی و برخی از کشورهای اروپایی هستند. روز به روز باید هوای پاک بیشتر شود و هوای ناسالم کمتر شود.

تا سیم‌کشی ما استاندارد نباشد هر روز پلاسکو اتفاق می‌افتد

روحانی با بیان این که حقوق شهروندی ما استاندار شدن همه چیز است، گفت: وزارت کار، وزارت صنعت موسسات، مراکز بهداشت و درمان و هرکاری که در کشور می‌شود باید استاندارد شود.

وی ادامه داد: نمی شود کسی مجوز داشته باشد پنجره بسازد اما آن پنجره استاندارد نباشد،‌ نمی‌شود جایی مجوز برای درب منزل داشت و آن درب استاندار نباشد، چرا در اروپا یک درب صد سال کار می‌کند اما در ایران یک درب ۶ ماه هم دوام نمی‌آورد؟ چرا در اروپا یک لوله‌کشی چندین و چند سال کار می‌کند اما در کشور ما سر ۶ ماه بعد لوله می‌ترکد.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به حادثه پلاسکو گفت: می‌گوئیم پلاسکو، تا سیم کشی ما استاندارد نباشد هر روز پلاسکو اتفاق می‌افتد، تا وسائل گرمایشی ما استاندارد نباشد هر روز حادثه است،‌ تا در پالایشگاه‌ها استاندارد رعایت نشود هر روز شاهد آتش سوزی خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: چرا یک قطعه در ایران ۶ ماه بیشتر کار نمی‌کند اما در اروپا ۶ سال کار می‌کند؟ چرا پارچه ایرانی ۲ سال کار می‌کند اما یک پارچه در اروپا چندین و چند سال کار می‌کند؟ همه امور ما باید استاندارد شود، مسئله استاندارد بسیار مهم است.

حقوق شهروندی با نوشتن درست نمی‌شود

رئیس‌جمهور خطاب به وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: آقای ربیعی آموزش فنی و حرفه‌ای ما به روز است؟ مطابق استاندارهای جهانی است؟ اگر هست اهلا و سهلا ما هفته آینده می‌آییم برای بازدید، اما اگر برای ۱۰  یا ۱۵ سال پیش است باید استاندارد باشد.

وی تاکید کرد: همه مراکز آموزشی ما باید استاندارد شود، آیا آزمایشگاه‌های دانشگاه ما استاندارد است؟ ما می‌خواهیم از آزمایشگاهی که استاندارد نیست مهندس دربیاوریم؟ مردم ما باید تلاش کنیم حقوق شهروندی نهادیه شود، حقوق شهروندی با نوشتن درست نمی‌شود باید به فرهنگ تبدیل کنید.

روحانی ادامه داد: همه باید اعتراض کنند، فضای مجازی باید به میدان بیاید، موبایل‌ها باید به میدان بیایند جامعه باید استاندارد شود، حقوق شهروندی باید فرهنگ‌سازی شود.

۶ ماه یک بار به رئیس‌جمهور و سالی یک بار به مردم درباره حقوق شهروندی گزارش دهید

وی با بیان این که وزیر علوم باید دانشگاه را اداره کند، گفت:  هر روز به وزیر علوم  دستور می‌دهند، چپ و راست به او دستور می‌دهند. نمی شود که،  وزیر باید دانشگاه را اداره کند وزیر باید حرف بزند. در مسئله وزیر فرهنگ، وزیر ارشاد و وزیر آموزش و پروش مسئول هستند،‌ در سیاست خارجی این وزیر خارجه مسئول است این‌که نمی‌شود همه مداخله کنند،  معیار ما قانون اساسی و قانون است

رئیس‌جمهور تاکید کرد : اگر من رئیس‌جمهور اگر اصل ۱۱۳ قانون اساسی را اجرا نکنم همه باید نقد و اعتراض کنند، ما چیزی فرای قانون اساسی نداریم ، ما فرای قانون نداریم . من خواهش می‌کنم از همه وزرا، استانداران، مسئولین، نهادهای عمومی و سمن‌ها این بار سنگین مسئولیت حقوق شهورندی را مدنظر قرار دهید و  ۶ ماه یک بار به رئیس‌جمهور و  سال یک بار به مردم گزارش دهید و اگر زنده ماندیم به همه کمک کنیم تا مشکلات را حل کنیم.