January 28,2021 | ۱۳۹۹/۱۱/۰۹

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

‍ طی ارزیابی بین دستگاه های اجرایی استان در سال جاری؛

مسئول برنامه ریزی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان شد

مسئول برنامه ریزی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان شد

در پایان این نشست به مناسبت هفته پژوهش از پدرام پورکریم؛ به عنوان پژوهشگر برتر اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و مسئول برنامه ریزی، بودجه و منابع درآمدی و دبیر شورای پژوهش این اداره کل و چند تن از پژوهشگران برتر دستگاه‌های اجرایی تجلیل و تندیس یادبود پژوهشگر برتر به ایشان اهدا شد.
 در مراسمی با حضور رئیس مرکز پژوهش و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نماینده مردم شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی از پدرام پورکریم گیلانی به عنوان پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان تجلیل شد.

به گزارش گیلان بهتر نوین ، به نقل از روابط‌عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست رئیس مرکز پژوهش و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور در سخنانی با بیان اینکه پژوهش و خلق فناوری از اساسی ترین الزامات تحقق پیشرفت و توسعه متوازن و پایدار در کشورهاست، گفت: قدرت و استقلال کشورها حتی در زمینه های اقتصادی بر پژوهش و تولید علم و فناوری استوار است.
نوع و سطح فعالیت های پژوهشی یکی از شاخص های اصلی توسعه و پیشرفت هر جامعه ای است
دکتر فرهاد دژپسند نوع و سطح فعالیت های پژوهشی را یکی از شاخص های اصلی توسعه و پیشرفت هر جامعه ای دانست و افزود: مقوله پژوهش نباید به عنوان یک امر رای ساز و توجه آور مد نظر قرار گیرد، بلکه پژوهش فرصت های مغتنم را به یک جریان در مسیر تعالی جامعه و رشد و توسعه کشور تبدیل می کند.
وی با بیان اینکه پژوهش یک الزام برای جهش در مسیر رشد و توسعه تلقی می شود، تصریح کرد: دانش بنیانی یکی از رویکردهای پنجگانه سیاست های اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و همه صاحبنظران عرصه سیاستگذاری به مقوله دانش بنیان به عنوان یک رکن نگاه می کنند. در واقع دانش بنیانی یک شاهرگ حیاتی است که مولفه های موثر در فرآیند رشد و توسعه را تغذیه می کند و به معنای واقعی کلمه می تواند بنیان های حرکت دانش بنیان جامعه را استحکام ببخشد.
دژپسند دانش بنیان کردن را به منزله تکرار عبارت دانش پژوهی ندانست و ادامه داد: همه فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری باید مسلح به پژوهش شود و به جایی برسیم که اگر هر پیشنهادی در فرایند تصمیم گیری قرار بگیرد، ابتدا مطالعه ای راجع به ضرورت ها، نتایج و مشکلات آن انجام شود. آن زمان می توانیم به شکل گیری جامعه دانش بنیان امیدوار باشیم؛ نه اینکه تعداد طرح های عمرانی ما طی هفت سال ۲٫۵ برابر شود.
رئیس مرکز پژوهش و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: در دنیای پرشتاب کنونی کسب مزیت رقابتی نه با اتکا به مواد اولیه و نیروی کار ارزان بلکه از طریق به روزرسانی فناوری های موجود و خلق فناوری های جدید و پیشرفته امکان پذیر است و این امر صرفا در مسیر توسعه علم، فناوری و پژوهش میسر می شود.
وی توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی را عامل اصلی تبدیل مزیت های طبیعی و نسبی به مزیت های رقابتی، بزرگ شدن اقتصاد، تعامل سازنده در سطح بین الملل و در نتیجه تحقق رشد اقتصادی مطلوب دانست و گفت: موفقیت در این زمینه ها در صورتی امکان پذیر است که در برنامه ریزی های هدفمند و کلان کشور توجه خاصی به امر پژوهش و فناوری و توسعه همه جانبه علمی صورت بپذیرد.
دژپسند ادامه داد: اگر قرار باشد ایده های خلق الساعه بدون انجام مطالعه و پژوهش به اجرا درآید، بی تردید شکل گیری جامعه دانش بنیان سراب است لذا همه دستگاه های ملّی و محلی باید کارهایشان را منوط به شکل گیری جریان پژوهشی کنند.
وی با مقایسه رتبه ایران و ۱۶ کشور حوزه چشم انداز، یادآور شد: در اقتصادهای پیشرفته و کشورهای صادرات محور، بیشترین سهم تامین مالی پژوهش ها مربوط به شرکت ها و بنگاه های صنعتی است و بیشترین سهم پژوهش ها را نیز پژوهش های تجربی و بعد از آن پژوهش های کاربردی تشکیل می دهد، اما در ایران تامین مالی هزینه های پژوهشی ساختاری کاملا متفاوت دارد لذا باید بدون وقفه به توسعه پژوهش بیاندیشیم و احساس نیاز به پژوهش را بالا ببریم.
رئیس مرکز پژوهش و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور، هدف از آینده نگری را پیش بینی آینده محتوم ندانست و بیان کرد: هدف ما روشن کردن اقدامات کنونی در پرتو آینده های ممکن است. زیرا در آینده نگری فرض بر این است که آینده ها متعدد هستند و در انتخاب میان آنها آزادیم.
پژوهش باید در تصمیم گیری، تصمیم سازی و اجرا اثرگذار باشد
سید کاظم دلخوش نماینده مردم شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، نیز در این نشست با بیان اینکه پژوهش باید در تصمیم گیری، تصمیم سازی و اجرا اثرگذار باشد، تصریح کرد: در امر مهم پژوهش بایستی متخصصان علم پژوهش ورود کنند.
پژوهش باید در راستای حل چالش های استان باشد
کیمیا تنهایی، مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز در ادامه، به ارائه گزارش عملکرد این مرکز پرداخت و گفت: تکمیل سامانه مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان با ایجاد تالارهای مجازی برای فراگیران و پژوهشگران استان یکی از اقدامات مهم بعد از احیاست.
وی با بیان اینکه پژوهش باید در راستای حل چالش های استان باشد، عنوان کرد: کارگروه تدوین سند پژوهش و فناوری برنامه ششم تشکیل شده است.
تنهایی، پیگیری اقدامات اجرایی سند برنامه ششم براساس شرح وظایف گروه پژوهش و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را یکی دیگر از فعالیت ها دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد شبکه همکاری های پژوهشی دستگاه های اجرایی و مراکز علمی و پژوهشی، ایجاد انجمن غیر دولتی پیشرفت علم و فناوری استان و تدوین اساسنامه با حضور بخش خصوصی و دولتی و بررسی عملکرد طرح های پژهشی به منظور بهره گیری از نتایج و کاربردی کردن آن نیز در این مرکز صورت گرفته است.
در پایان این نشست به مناسبت هفته پژوهش از پدرام پورکریم؛ به عنوان پژوهشگر برتر اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و مسئول برنامه ریزی، بودجه و منابع درآمدی و دبیر شورای پژوهش این اداره کل و چند تن از پژوهشگران برتر دستگاه‌های اجرایی تجلیل و تندیس یادبود پژوهشگر برتر به ایشان اهدا شد.
گفتنی است پدرام پورکریم گیلانی، در شرف دفاع از رساله دکترای تخصصی صنایع، گرایش برنامه ریزی تولید در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بوده و طی سال های اخیر ۵ مقاله با درجه علمی ISI و ۲ مقاله علمی-پژوهشی، ۵ مقاله در کنفرانس های ملی و بین المللی از وی پذیرفته شده و یک عنوان کتاب نیز به چاپ رسیده است. همچنین ۳ عنوان طرح پژوهشی نیز توسط نامبرده به اتمام رسیده است که مهمترین آنها تحت حمایت مالی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است

 

۲۰۱۷۱۲۲۳_۱۶۳۵۰۰