از طلوع خورشید اسلام و انقلابِ عظیم پیامبر آن، حضرت محمد (ص)، هزار و چهارصد و اندی سال می‌گذرد. از آن زمان تاکنون، تاریخِ جهان پی‌درپی ورق خورده و رویدادهای گوناگون و دگرگونی‌های حیرت‌انگیز، چهره‌ای تازه به آن بخشیده است، آن چنان که شیوه همیشگی گذشت زمان است. نوها به کهنگی گراییده و کهنه‌ها به اعماق فراموشی ذهن‌های تاریخ پیوسته است اما این حقیقت که محمد(ص) نجات‌دهنده بزرگ بشر بود و آیینش آیین زندگی، هر زمان از زمان دیگر روشن‌تر می‌درخشد؛ چراکه او جاودانه‌ترین تمدن‌ها را بنیان نهاد، زندگی‌سازترین فرهنگ‌ها را گُسترد و انسان‌پرورترین ارزش‌های اخلاقی را نهادینه کرد. درود بی‌کران خداوندی بر روان پاک او باد. بیست و هفتم ماه رجب المرجب، سالروز بعثت خاتم پیامبران حضرت محمد بن عبدالله (ع) است. در ماجرای بعثت حضرت پیامبر، نقل‌های متفاوتی روایت شده است. اعتقاد مشهور علمای شیعه بر این است که بعثت حضرت رسول اکرم در روز ۲۷ رجب اتفاق افتاده است؛ البته درباره تاریخ دقیق بعثت پیامبر اکرم، میان شیعه و سنی اختلاف نظر وجود دارد. علمای سنی مذهب تاریخ آن را در ماه رمضان ذکر می‌کنند. برخی از علمای شیعه نیز معتقدند بعثت پیامبر در ماه رمضان بوده است. ولی‌بنابر قول مشهور در میان علمای شیعه، ۲۷ رجب تاریخ دقیق این رویداد است.
تنها شاهد زمینی
کوه «نور» در شمال مکه قرار دارد. در نقطه شمالی این کوه، غاری است به قدر قامت یک انسان که با گذر از سنگ‌های بسیار می‌توان به آن رسید. این غار از آشنای صمیمی خود، خاطرات بسیار دارد. امروز هم مردمان به عشق شنیدن این سخنان، با رنج بسیار، خود را به آستان آن می‌رسانند که از او سرگذشت وحی را بپرسند. غار حرا نیز با زبانِ حال می‌گوید، اینجا، عبادتگاه «عزیز قریش» است. او شب‌ها و روزهای بسیاری را به یاد دارد که محمّد (ص) به این مکان دور از غوغا می‌آمد تا با خدای خویش خلوت کند. او دل گفته‌ها، حرف‌ها و اشک‌های محمّد را دیده و هرگز آن شب رازانگیز را که جبرئیل برای نخستین‌بار، پیام وحی خدا را بر محمّد می‌خواند، از یاد نخواهد برد. او (غار حرا) تنها شاهد زمینی بعثت محمّد است.
جریان بعثت از زبان معصومین(ع)
حضرت علی(ع) نقل می‌کند؛ پیامبر اسلام پیش از بعثت در غار حرا به عبادات و اعتکاف‌های طولانی مشغول بودند. وی گاه و بیگاه و در روزهای مختلف روانه حرا می‌شد، و در آنجا به خلوت و تفکر و عبادت می‌پرداخت و پس از فرود از حرا نخست به کنار کعبه می‌رفت و پس از طواف، رهسپار خانه خویش می‌شد. با نزدیک شدن پیامبر(ص) به چهل سالگی، دوره‌های عبادت و اعتکاف ایشان بیشتر و طولانی‌تر می‌شد. در یکی از روزهای عبادت در حرا جبرئیل نازل شد و لوحی را در مقابل دیدگان وی گرفت و گفت بخوان، محمد(ص) که دچار حیرت و شگفتی شده بود پاسخ داد، خواندن نمی‌دانم. بار دیگر گفت: بخوان، محمد(ص) باز پاسخ داد که خواندن نمی‌دانم. جبرئیل بار دیگر تکرار نمود که بخوان، این‌بار محمد(ص) گفت: چه بخوانم؟ جبرئیل آیات زیر را بر او خواند و او نیز آنها را تکرار کرد: «اقْرأْ بِاسْمِ ربِّک الّذِی خلق، خلق الْإِنسان مِنْ علقٍ اقْرأْ و ربُّک الْأکْرمُ الّذِی علّم بِالْقلمِ علّم الْإِنسان ما لمْ یعْلمْ». امام هادی(ع) نیز در این باره می‌فرماید: «هنگامی که محمد(ص) تجارت شام را ترک گفت، هر روز به کوه حرا می‏‌رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار می‌نگریست و از آن چه می‌دید، به یاد عظمت خدای آفریننده می‌افتاد و آن‏ گاه با روشنی خاصی به عبادت خداوند مشغول می‌شد. چون به چهل سالگی رسید، خداوند، دل او را بهترین، روشن‌ترین و خاضع‏‌ترین دل‌ها یافت. در آن لحظه‌ها، جبرئیل به سوی او آمد و بازوی او را گرفت و تکان داد و گفت: بخوان. گفت: چه بخوانم؟ جبرئیل گفت: ‌ای محمد! بخوان به نام پروردگارت که تو را آفرید. پس جبرئیل، رسالت خود را به انجام رسانید و به آسمان‏‌ها بالا رفت و محمد نیز از کوه فرود آمد.
توحید مهم‌ترین پیام بعثت
توحید، اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیام بعثت است. فراگیری این اصل چنان گسترده است که اسلام به نام دین توحید شناخته می‌شود. در قرآن کریم، اصل توحید، ساختار کلی همه آیات است و نخستین پیام همه پیامبران پیشین نیز اصل توحید بوده است: آیه ۲۵ سوره انبیاء می‌فرماید: «پیش از تو هیچ پیامبری نفرستادیم، مگر آنکه به وی وحی کردیم که معبودی جز من نیست، پس تنها مرا پرستش کنید». از سوی دیگر، توحید فقط راه‌حلی برای بحران‏‌های دوران جاهلیت نبوده است. توحید، شعار محض نیست. توحید؛ یعنی نفرت و دوری و نفی همه طاغوت‏‌ها. توحید؛ یعنی تکیه نکردن به هیچ قدرتی جز قدرت و عظمت‌الله. توحید؛ یعنی نپذیرفتن هیچ‏ گونه بی‌‏عدالتی. با این وصف، از شخصی‌ترین رفتار انسان تا قانون‏‌گذاری برای حکومت جهانی، جایگاه اجرای اصل توحید است. بدون توحید و مبارزه با قدرت‌های بیگانه، تمدن امروز نه تنها ارزشی ندارد، بلکه سرعت سقوط انسان را چند برابر خواهد کرد.

پیشاپیش پایگاه خبری، تحلیلی گیلان بهتر نوین فرا رسیدن عید بزرگ مبعث را به همگان تبریک می گوید