July 05,2020 | ۱۳۹۹/۰۴/۱۵

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

دکتر نوری در دیدار اعتدالیون گیلان با استاندار:

رونمایی از مثلث طلایی توسعه گیلان/ پنج قلمرو فرصت سرمایه گذاری در گیلان

رونمایی از مثلث طلایی توسعه گیلان/ پنج قلمرو فرصت سرمایه گذاری در گیلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان پس از بیان برخی تهدیدهای استان به طرح فرصت های آن پرداخت و از یک «مثلث طلایی توسعه گیلان» تحت عنوان تاریخ، طبیعت گیلان و دکتر نوبخت سخن گفت.

گیلان بهتر نوین ، نشست مشترک استاندار گیلان با اعضاء حزب اعتدال و توسعه استان شامگاه چهارشنبه برگزار شد. در این نشست، دکتر هادی نوری استان گیلان را استان فرصت ها و تهدیدها دانست.

به گزارش گیلان بهتر نوین ، به نقل از  راه سوم؛ دکتر هادی نوری در این نشست ابتدا به بیان تهدیدهای استان گیلان پرداخت که بالا بودن تراکم جمهیت گیلان نسبت به میانگین کشور و پایین بودن رشد جمعیت گیلان نسبت به رشد کشور را یکی از این تهدیدها عنوان کرد.

نوری گیلان را جوز سه استان پرتراکم کشور عنوان کرد و گفت گیلان مطابق آمارها مسن ترین استان کشور است که در برخی شاخص های دیگر نیز مانند میزان استفاده از شبکه آبرسانی عمومی کشور کمترین میزان برخوردار است. ۴۰ درصد جمعیت گیلان شهری و بالغ بر ۶۰ درصد جمعیت آن روستایی هستند که دلالت های مهم خودش را در حوزه های دیگر خواهد داشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان رتبه استان را در میانگین آسیبهای اجتماعی هفتم در کشور عنوان کرد که حدود ۴۰ درصد آن به حوزه خشونت برمی گردد. وی وضعیت گیلان را در شاخصهای توهین و دعوا و طلاق در رتبه های بالای کشور مطرح کردکه نشانه بالا بودن وضعیت خشونت در استان گیلان است.

وی این وضعیت را نوعی اغتشاش در رفتار اجتماعی دانست که اثرات مخربش را در حوزه های دیگر بویژه اقتصاد بر جای خواهد گذاشت.

نوری اقتصاد گیلان را اقتصادی ضعیف دانست که هم در آدمهای اقتصادی و هم شرکت های اقتصادی ضعیف است و البته مناسبات اقتصادی آن هم از نوع تخریبی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان پس از بیان برخی تهدیدهای استان به طرح فرصت های آن پرداخت و از یک «مثلث طلایی توسعه گیلان» تحت عنوان تاریخ، طبیعت گیلان و دکتر نوبخت سخن گفت.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه گیلان  ضلع اول مثلث طلایی گیلان را «تاریخ تمدن» آن دانست که از ۲۰۰ هزار سال قبل در غار دربند رشی گیلان بعنوان نخستین سکونتگاه انسان ایرانی شروع می شود و تا قرن ۱۹ با مشارکت گسترده مردم گیلان در جریان مشروطه و مبارزه با استبداد داخلی و جنبش جنگل مبارزه با استعمار خارجی جریان داشته است. گیلان دارای یک سنت مقاومت پیایدار در مبارزه با اشغالگران است.

ضلع دوم مثلث طلایی گیلان «طبیعت» آن است که برخوردار از جنگل های قدیمی هیرکانی، دریا، روخانه ها، تالاب، و جلگه بسیار حاصلخیز است.

نوری ضلع سوم مثلث طلایی گیلان را حضور «دکتر نوبخت» بعنوان امین رئیس جمهور، سخنگوی دولت و خزانه دار کل کشور دانست و آن را یک فرصت طلایی برای گیلان عنوان نمود که در عین حال دبیرکل حزب اعتدال و توسعه کشور است.

وی شخصیت معتدل دکتر نوبخت را امتیازی ویژه برای گیلان دانست که نمایانگر ریشه دار بودن تفکر اعتدال در استان گیلان است و این استان را در سطح کشور در جایگاه پیشقراولی قرار می دهد.

مدیرکل کتابخانه های استان مثلث طلایی گیلان را عاملی برای تحقق «پنج قلمرو فرصت سرمایه گذاری گیلان» تلقی کرد که هر کدام در صورت برنامه ریزی لازم می توانند تهدیدهای استان کنترل کرده و عرصه را برای توسعه گیلان مهیا کنند.

نوری فرصت اول گیلان را «کشاورزی» آن دانست که در محصولاتی مانند چای و زیتون و بادام رتبه اول کشوری و در برنج دوم کشور است. بخش عمده درآمد و اشتغال گیلان وابسته به کشاورزی است و همین ظرفیت بالای کشاورزی را برای فرصت های سرمایه گذاری مهیا می کند.

دومین قلمرو فرصت گیلان «صنایع تبدیلی و تکمیلی» بخش کشاورزی است. دکتر نوری بر ضرورت توسعه متوازن یه بخش کشاورزی و صنعت و تجارت در گیلان تأکید کرد و توسعه تکنولوژی محصولات کشاورزی را موجب ارزش افزوده بیشتر برای گیلان دانست.

وی صنعت مرتبط و متناسب با مختصات طبیعی گیلان را صنایع تبدیلی کشاورزی دانست که هم باعث جلوگیری از اتلاف محصولات می شود و هم مانع از خام فروشی و فله فروشی می شود که زمینه را برای اشتغال در منطقه پدید می آورند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان سومین قلمرو فرصت گیلان را «گردشگری» دانست و با بیان این که گردشگری یکی از سه صنعت پردرآمد دنیاست از گیلان بعنوان یکی از ۵ قطب مطرح گردشگری کشور یاد کرد.

نوری اکوتوریست یا بوم گردی را توسعه همراه با حفظ محیط زیست دانست که با بعنوان یک الگوی مناسب برای توسعه گیلان هم باعث آشنایی با فرهنگ مردم گیلان می شود و هم باعث حفظ منابع طبیعی و ایجاد منابع درآمدی پایدار در سطح منطقه عنوان کرد.

دکتر نوری چهارمین قلمرو فرصت گیلان را «محیط زیست» آن دانست که اگر از منابع به روش پایدار در کنار تعادل اکولوژیکی استفاده شود می تواند فرصت باشد اما در غیر این صورت به یک تهدید تبدیل می شود. امری که اکنون در گیلان انجام شده است.

وی از وضعیت کنونی شهر رشت بعنوان نمونه این امر یاد کرد که رودخانه های آن به دلیل فقدان سیستم فاضلاب طی دهه های گذشته اکنون برای احیا به حدود ۴ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و در این راه دولت توان تأمین تمام این مبلغ را ندارد. لذا باید از سرمایه گذاران بخش خصوصی کمک گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از «زیرساخت ها» بعنوان پنجمین قلمرو فرصت گیلان برای توسعه یاد کرد. وی با بیان این که گیلان تا اوایل قرن بیستم در حالت ایزوله در کشور قرار داشت اما با احداث راه رشت قزوین از بن بست خارج شد.

نوری با طرح موضوع بازارهای محلی در سطح گیلان بعنوان یک شبکه تجاری متراکم از آن فرصتی در جهت اتصال به بازارهای ملی و جهانی یاد کرد و سخنان روحانی را در زمینه راه آهن بندرعباس ـ انزلی ـ آستارا تأکیدی در همین مسیر دانست.