«الیجاه کامینگز» و «الیوت انگل» روز جمعه به وقت محلی در نامه ای به «جان کلی» رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و «جان سالیوان» معاون وزیر امور خارجه آمریکا نوشتند که اعضای وزارت خارجه به برخی از مقام های این وزارتخانه القاب «توهین آمیز» داده اند.
کامینگز و انگل با بیان اینکه از یک افشاگر اسنادی را در این رابطه دریافت کرده اند، گفتند که به بعضی از مقام های وزارت خارجه القابی نظیر «خبرکش و مزاحم» و «عهدشکن» داده شده بود.


به گزارش گیلان بهتر نوین ، این اسناد همچنین شامل تماس ها و ارتباط های مقام های وزارت خارجه با فعالان ارشد جریان محافظه کاری از جمله «نیوت گینگریچ» رئیس اسبق مجلس نمایندگان و «دیوید ورمسر» مشاور «دیک چنی» معاون اسبق ریاست جمهوری آمریکاست.
ورمسر در ایمیلی به گینگریچ که برای مقام های وزارت خارجه هم فرستاده شده، گفته است که «یک پاکسازی در راه است.» به نظر می رسد که منظور او برکناری کارکنانی است به ترامپ وفادار نیستند.
شمار زیادی از کارکنان وزارت خارجه از سال گذشته که ترامپ به ریاست جمهوری رسید، این وزارتخانه را ترک کرده اند. گفته شده که برخی از این افراد بازنشسته شده اند.
انگل و کامینگز در نامه خود به یک مورد خاص اشاره کرده اند: سحر نوروززاده. نوروززاده که از وی به عنوان کارشناس مسائل ایران نام برده شده است، سال گذشته پس از آنکه در یک رسانه محافظه کار مقاله ای علیه او نوشته شد، نگرانی هایش را با «برایان کوک» مدیر برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه در میان گذاشت.
نوروززاده که در دوره ریاست جمهوری بوش پسر به وزارت خارجه آمریکا پیوست، در ایمیلی به هوک نوشت: دوازده سال است که در اینجا کارمند هستم. برای هر دولتی که کار کرده ام، کارم را با اولویت های آن دولت وفق داده ام.
نوروززاده از هوک خواسته تا به وی توصیه کند که چگونه «سابقه اش را تصحیح کند.»
اما هوک این ایمیل را به مقام ها کاخ سفید فوروارد کرد. این مساله باعث شد تا بحث هایی در کاخ سفید درباره وفاداری نوروززاده به دولت ترامپ ایجاد شود.
«جولیا هالر» رابط کاخ سفید با وزارت خارجه گفته بود که نوروززاده در ایران متولد شده و وقتی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ پیروز شد، «گریه کرده بود.»
سرانجام نوروززاده از سمتش در اداره برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه کنار گذاشته شد.
«هیتر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به نامه دو نماینده دموکرات گفت که وی عدم وفاداری به دولت را در میان کارمندان این وزارتخانه مشاهده نکرده است.