به گزارش گیلان بهتر نوین ، وی با بیان اینکه حزب اعتدال و توسعه در گیلان، به جهت حضور دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از ابتدا همراه با شرایط ویژه ای بوده است اظهار داشت: تشکیل حزب اعتدال و توسعه در گیلان در اوایل دهه ۸۰ مقارن با پروژه ساخت موزه روستائی میراث فرهنگی استان بود و دانشکده انسانی دانشگاه گیلان همکاری های گسترده ای با دانشگاه تهران در این ارتباط داشت که حضور و کمکهای دکتر نوبخت نقش حائز اهمیتی در اتمام این پروژه را ایفا نمود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به استقبال دانشگاهیان دانشکده انسانی گیلان از فعالیت در حزبی با محوریت معاون گیلانی رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: از بین ۱۱ عضو هیئت موسس این حزب، ۷ نفر همچنان همراه ما هستند اما به دلیل مشغله های علمی و پژوهشی فعالیت اجرائی کمرنگ تری دارند و از جمع مذکور بنده و آقای دکتر فیروز فاضلی، که در ادامه با حضور دکتر هادی نوری همراه بوده است، حضور گسترده تری داشته ایم.

این مقام مسوول با بیان اینکه تجربه سیاسی اکثر اعضای جمع حاضر در محیط های اجرائی، تعلق خاطر نسبت به تمامی تفکرات و جریان های سیاسی را لازم الاجرا می داند، افزود: بهمین خاطر حزب اعتدال و توسعه به هیچ عنوان انتظار ندارد که استانداری گیلان تابع جریان های سیاسی خاصی باشد.

وی با تاکید بر این نکته که از شروع به کار دولت تدبیر و امید، حزب اعتدال و توسعه همواره حمایت علنی و بدون قید و شرط از آن داشته است، اذعان داشت: رویه و سیاست جاری حزب، از ابتدا بیان انتقادت بدور از هیاهو و حاشیه های رسانه ای متداول بوده است.

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در پایان با تاکید بر حمایت حداکثری حزب اعتدال و توسعه از دولت دکتر روحانی و عوامل اجرائی آن ، استاندار را سرمربی تیم استان دانست که تصمیمات وی برای سایرین لازم الاجرا است. وی خاطرنشان ساخت: ما را در مسیری که در پیش گرفته اید یار و مددکار خود بدانید.

فیروز فاضلی:

اعتدال برای مایک منش شده و به زمان وابسته نیست

در ادامه دکتر فیروز فاضلی (سخنگوی حزب درگیلان)در سخنانی گفت: حضرت امیر در خطبه دوم نهج البلاغه به توصیف «اعتدال» می پردازد و می فرماید اعتدالیون کسانی هستندکه درمیانه ایستاده اند.تندروها بایدبه سوی اینها برگردند و کندروها باید سریعتر حرکت کنند تا به اینها برسند.

وی تصریح کرد:ماسعی کردیم همواره اینگونه عمل کنیم.اعتدال برای مایک منش شده و به زمان وابسته نیست.اعتدالی بودیم و هستیم و خواهیم بود.معتدلان گروه های مختلف به مانزدیک هستند.
این استاددانشگاه عنوان کرد: حزبی اخلاق گرا و همگرا هستیم. اهل تخریب دیگران نبوده و عملاتخریب رات خریب می کنیم.اثبات خود را در نفی هیچ گروهی نمی بینیم.حمایت علنی از دولت اعتدالگرا را وظیفه خود می دانیم.

 

دکتر نوری:

رونمایی از مثلث طلایی توسعه گیلان/ پنج قلمرو فرصت سرمایه گذاری در گیلان

دکتر هادی نوری هم در این نشست ابتدا به بیان تهدیدهای استان گیلان پرداخت که بالا بودن تراکم جمهیت گیلان نسبت به میانگین کشور و پایین بودن رشد جمعیت گیلان نسبت به رشد کشور را یکی از این تهدیدها عنوان کرد.

نوری گیلان را جوز سه استان پرتراکم کشور عنوان کرد و گفت گیلان مطابق آمارها مسن ترین استان کشور است که در برخی شاخص های دیگر نیز مانند میزان استفاده از شبکه آبرسانی عمومی کشور کمترین میزان برخوردار است. ۴۰ درصد جمعیت گیلان شهری و بالغ بر ۶۰ درصد جمعیت آن روستایی هستند که دلالت های مهم خودش را در حوزه های دیگر خواهد داشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان رتبه استان را در میانگین آسیبهای اجتماعی هفتم در کشور عنوان کرد که حدود ۴۰ درصد آن به حوزه خشونت برمی گردد. وی وضعیت گیلان را در شاخصهای توهین و دعوا و طلاق در رتبه های بالای کشور مطرح کردکه نشانه بالا بودن وضعیت خشونت در استان گیلان است.

وی این وضعیت را نوعی اغتشاش در رفتار اجتماعی دانست که اثرات مخربش را در حوزه های دیگر بویژه اقتصاد بر جای خواهد گذاشت.

نوری اقتصاد گیلان را اقتصادی ضعیف دانست که هم در آدمهای اقتصادی و هم شرکت های اقتصادی ضعیف است و البته مناسبات اقتصادی آن هم از نوع تخریبی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان پس از بیان برخی تهدیدهای استان به طرح فرصت های آن پرداخت و از یک «مثلث طلایی توسعه گیلان» تحت عنوان تاریخ، طبیعت گیلان و دکتر نوبخت سخن گفت.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه گیلان  ضلع اول مثلث طلایی گیلان را «تاریخ تمدن» آن دانست که از ۲۰۰ هزار سال قبل در غار دربند رشی گیلان بعنوان نخستین سکونتگاه انسان ایرانی شروع می شود و تا قرن ۱۹ با مشارکت گسترده مردم گیلان در جریان مشروطه و مبارزه با استبداد داخلی و جنبش جنگل مبارزه با استعمار خارجی جریان داشته است. گیلان دارای یک سنت مقاومت پیایدار در مبارزه با اشغالگران است.

ضلع دوم مثلث طلایی گیلان «طبیعت» آن است که برخوردار از جنگل های قدیمی هیرکانی، دریا، روخانه ها، تالاب، و جلگه بسیار حاصلخیز است.

نوری ضلع سوم مثلث طلایی گیلان را حضور «دکتر نوبخت» بعنوان امین رئیس جمهور، سخنگوی دولت و خزانه دار کل کشور دانست و آن را یک فرصت طلایی برای گیلان عنوان نمود که در عین حال دبیرکل حزب اعتدال و توسعه کشور است.

وی شخصیت معتدل دکتر نوبخت را امتیازی ویژه برای گیلان دانست که نمایانگر ریشه دار بودن تفکر اعتدال در استان گیلان است و این استان را در سطح کشور در جایگاه پیشقراولی قرار می دهد.

مدیرکل کتابخانه های استان مثلث طلایی گیلان را عاملی برای تحقق «پنج قلمرو فرصت سرمایه گذاری گیلان» تلقی کرد که هر کدام در صورت برنامه ریزی لازم می توانند تهدیدهای استان کنترل کرده و عرصه را برای توسعه گیلان مهیا کنند.

نوری فرصت اول گیلان را «کشاورزی» آن دانست که در محصولاتی مانند چای و زیتون و بادام رتبه اول کشوری و در برنج دوم کشور است. بخش عمده درآمد و اشتغال گیلان وابسته به کشاورزی است و همین ظرفیت بالای کشاورزی را برای فرصت های سرمایه گذاری مهیا می کند.

دومین قلمرو فرصت گیلان «صنایع تبدیلی و تکمیلی» بخش کشاورزی است. دکتر نوری بر ضرورت توسعه متوازن یه بخش کشاورزی و صنعت و تجارت در گیلان تأکید کرد و توسعه تکنولوژی محصولات کشاورزی را موجب ارزش افزوده بیشتر برای گیلان دانست.

وی صنعت مرتبط و متناسب با مختصات طبیعی گیلان را صنایع تبدیلی کشاورزی دانست که هم باعث جلوگیری از اتلاف محصولات می شود و هم مانع از خام فروشی و فله فروشی می شود که زمینه را برای اشتغال در منطقه پدید می آورند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان سومین قلمرو فرصت گیلان را «گردشگری» دانست و با بیان این که گردشگری یکی از سه صنعت پردرآمد دنیاست از گیلان بعنوان یکی از ۵ قطب مطرح گردشگری کشور یاد کرد.

نوری اکوتوریست یا بوم گردی را توسعه همراه با حفظ محیط زیست دانست که با بعنوان یک الگوی مناسب برای توسعه گیلان هم باعث آشنایی با فرهنگ مردم گیلان می شود و هم باعث حفظ منابع طبیعی و ایجاد منابع درآمدی پایدار در سطح منطقه عنوان کرد.

دکتر نوری چهارمین قلمرو فرصت گیلان را «محیط زیست» آن دانست که اگر از منابع به روش پایدار در کنار تعادل اکولوژیکی استفاده شود می تواند فرصت باشد اما در غیر این صورت به یک تهدید تبدیل می شود. امری که اکنون در گیلان انجام شده است.

وی از وضعیت کنونی شهر رشت بعنوان نمونه این امر یاد کرد که رودخانه های آن به دلیل فقدان سیستم فاضلاب طی دهه های گذشته اکنون برای احیا به حدود ۴ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و در این راه دولت توان تأمین تمام این مبلغ را ندارد. لذا باید از سرمایه گذاران بخش خصوصی کمک گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از «زیرساخت ها» بعنوان پنجمین قلمرو فرصت گیلان برای توسعه یاد کرد. وی با بیان این که گیلان تا اوایل قرن بیستم در حالت ایزوله در کشور قرار داشت اما با احداث راه رشت قزوین از بن بست خارج شد.

نوری با طرح موضوع بازارهای محلی در سطح گیلان بعنوان یک شبکه تجاری متراکم از آن فرصتی در جهت اتصال به بازارهای ملی و جهانی یاد کرد و سخنان روحانی را در زمینه راه آهن بندرعباس ـ انزلی ـ آستارا تأکیدی در همین مسیر دانست.

 

ابراهیم نصر:

هماهنگی میان اعتدال و اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری عامل رأی آوری خیره کننده حسن روحانی در گیلان بود

ابراهیم نصر مسئول ستاد انتخابات حزب اعتدال و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ و معاون امور شهرستانهای ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی بعنوان به عنوان دیگر سخنران جلسه  خطاب به استاندار گیلان عنوان کرد: تعداد دوستانی که مایل بودند با شما ملاقات نمایند خیلی بیشتر از این تعداد بوده و تقاضا دارم وقت دیگری به ما داده شود تا با تعداد بیشتری از بانوان و جوانان اعتدالی خدمت شما برسیم.

نصر عنوان کرد: در تاریخ ۹۶/۱/۱۴ با حکم دکتر علی جنتی رئیس ستاد اعتدال و توسعه حسن روحانی بعنوان رئیس ستاد انتخابات حزب اعتدال در استان گیلان انتخاب و بلافاصله با همت دوستان حاضر در جلسه در مورد ستادهای رشت و بعضی از شهرستانها اقدام و شروع بکار نمودیم.

وی گفت: درحین کار باهمآهنگی اقایان کیوان محمدی و سیداحمد حسینی مقر گردید بنده و تعدادی از اعتدالیون با ستاد اصلاحات برای هماهنگی بیشتر کار کنیم و اینجانب بعنوان معاونت شهرستانها باحکم اقای حسینی مشغول بکارشدم.

رئیس ستاد انتخابات حزب اعتدال و توسعه این انسجام و هماهنگی میان اعتدال و اصلاحات را عاملی دانست که طی آن استان گیلان سومین استانی باشد که آقای روحانی بیشترین رای را بیاورد.

ابراهیم نصر خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که باید با دولت آقای روحانی و متتخبین دولت در استانها همکاری مجدانه داشته تا قولی که به مردم داده شده تحقق یابد.

وی با بیان این که در این انتخابات خیلی ها زحمت کشیده اند جوانان و بانوان در کنار پیشکسوتان از خود مایه گذاشتند وخواسته ما این است جوانانی که امید به آینده دارند حتما دیده شوند.

او در پایان عنوان کرد: امیدوارم بادرایتی که در شما دیده میشود شور و نشاط و امید همچنان ادامه یابد تا درسال ۱۴۰۰ این افکار دوبار ه پیروز شود.

 

فرزانه فرج پور:

لزوم انتصاب افراد شایسته فارغ از هر گونه باندبازی و قوم گرایی

جناب استاندار و حضار گرامی در زمان انتخابات همه ما شاهد حضور پر شور وگسترده بانوان در ستادهای دکتر روحانی در سرتاسر کشور بودیم در استان گیلان نیز که همواره جزو استانهای نمونه در زمینه حضور زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی است ،نقش و حضور زنان در ستادهای سرتاسر استان و همچنین ستاد مرکزی رشت بسیار چشمگیر بود و بحمدلله توانستیم با همیاری اعضای مرکزی حزب با برگزاری نشست ها و همایش های تخصصی در حوزه های مختلف دین خود را در به ثمر رسانیدن راه اعتدال وامید که راه سرافرازی کشور و نظام عزیزمان است بپردازیم و با پیروزی شکوهمند و غرور آفرین دکتر روحانی در ۲۹ اردیبهشت ماه حاصل این زحمات به بار نشست

مسئول کانون زنان حزب اعتدال و توسعه گیلان عنوان کرد:هر چند بعد از انتخابات زنان توقع بیشتری از دکتر روحانی و همکاران محترمشان در انتخاب و انتصاب زنان در عرصه های مختلف مدیرینی داشتند ولی آنچه که ما را بیشتر آزرده خاطر میسازد فقدان تداوم روحیه نشاط و امید و متاسفانه رسوخ حس یاس و ناامیدی در آحاد مختلف جامعه است.

در اینجا باید از سخن عالم بزرگوار و یادگار ارزشمند امام یاد کنم که در مصاحبه‌ای فرمودند:جامعه عصبی ساخته ایم همه ما مقصریم.

البته قصد سیاه نمایی ندارم ولی آنچه که من را به عنوان یک پزشک و عضو کوچکی ازجامعه سیاسی نگران میکند برخورد روزانه با یاس و سرخوردگی به خصوص در زنان و جوانان است و آمار بالای افسردگی ، اضطراب و خودکشی و سومصرف مواد شاهدی بر این مدعاست اگر سری یه بخش اورژانس و سوانح بیمارستان رازی بزنیم عمق فاجعه را در میابیم

و این در حالیست که ما در کشوری مذهبی زندگی میکنیم و بحمدالله کشور ما سرشار از منابع مختلف طبیعی و انسانی است.

یه نظر من یکی از بهترین راهکارهای مقابله با این معضلات اجتماعی تزریق روحیه نشاط و امید با بهره گیری از اعیاد و مناسبتهای ملی و مذهبی است،حتی عزاداری های مذهبی ما با بهره‌گیری از روحیه شهادت طلبی امامان و معصومین و ازرش های اصیل تشیع باید حس غرور و افتخار را در جامعه ترویج دهد نه اینکه سرمنشا یاس و افسردگی در جامعه باشد.

وی گفت: راهکار دیگری که میتواند موجب افزایش نشاط ملی گردد انتخاب و انتصاب افراد شایسته فارغ از هر گونه باندبازی و قوم گرایی است مردم فهیم و تیزهوش گیلان همواره قدر شناس مدیران و مسئولین خدمتگزار خود بوده، و خواهند بود

هادی زحمتکار:

اعضای کانون های حزب اعتدال و توسعه ی استان گیلان با کوله باری از دانش و تجربه، هر جا که لازم بدانید، آمادگی خود را جهت مشورت با حضرتعالی اعلام میدارد

سال ١٣٩۴ حزب اعتدال و توسعه دوره ی جدیدی را در بحث استفاده از تجربیات اقشار و اصناف جامعه، آغاز نمود و طی آن ٢۴ کانون و سازمان، تشکیل یافت و به تبع آن در حزب اعتدال و توسعه ی گیلان نیز تعداد قابل توجه ای از این کانون ها تشکیل یافت.

لازم میدانم به صورت نمونه فعالیت و اعضاء کانون مهندسین و سازمان جوانان و دانشجویی را به عرض حضرتعالی برسانم.

جناب آقای دکتر سالاری، کانون مهندسی حزب اعتدال و توسعه ی استان گیلان ،با مشارکت رشته های مختلف مهندسی شروع به فعالیت نمود و در این مدت کوتاه، بسیار تأثیر گذار در محیط سیاسی و مهندسی استان، نقش آفرینی نمود و از جمله ی آنها می توان به: انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات هیأت مدیره ی نظام مهندسی ساختمان گیلان، انتخابات کمیته ی تخصصی نظام مهندسی ساختمان گیلان، انتخابات ریاست جمهوری سال٩۶ و انتخابات هیأت مدیره و بازرسین انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان گیلان اشاره نمود و اکنون به واسطه ی همین حضور مؤثر، تعدادی از اعضای این کانون به عنوان عضو هیأت مدیره ی نظام مهندسی ساختمان گیلان، کمیته ی تخصصی نظام مهندسی ساختمان و هیئت مدیره و بازرس انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی گیلان انتخاب گردیدند( نظام مهندسی حدود ٢٣ هزار عضو و انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان حدود ١۵٠٠ عضو دارد که بیش از ٩٧ درصد از پروژه های عمرانی خصوصی و دولتی استان و حدود ١٠ درصد پروژه های عمرانی در خارج از استان توسط همین دو مجموعه طراحی، نظارت و اجرا می گردند). دیگر اعضای این کانون را معاون سابق نوسازی مدارس استان گیلان، مدیر سابق اداره کل مسکن و شهرسازی، رییس سابق کمیته ی تخصصی سازمان نظام مهندسی استان، سرپرست معاونت عمرانی شهرداری رشت، معاون سابق فرماندار انزلی ، شهردار فعلی لنگرود و دیگر عزیزان، تشکیل داده اند.

همچنین جوانان و دانشجویان حزب از همان بدو تأسیس حزب اعتدال و توسعه تا کنون بسیار پر انرژی اهداف حزب را دنبال نموده اند و در همه ی انتخابات نقش بی بدیلی را إیفا نموده اند و اگر این شور و شعور و انگیزه جوانی نبود، اکنون به طور قطع نتایج انتخابات طور دیگری رقم می خورد.

جناب آقای استاندار؛

اعضای کانون های حزب اعتدال و توسعه ی استان گیلان با کوله باری از دانش و تجربه، هر جا که لازم بدانید، در مباحث تخصصی خود، آمادگی خود را جهت مشورت با حضرتعالی اعلام میدارد و و در این راستا از تمام ظرفیت های ملی و استانی خود در جهت نیل به اهداف مقام عالی دولت تدبیر و امید در استان، استفاده خواهد نمود.

ضمن تشکر و حمایت از جنابعالی به جهت به کارگیری از جوانان تحصیلکرده ی این استان در بخشداری ها، از حضرتعالی این تقاضا را داریم تا از توانایی های افراد تحصیلکرده و با تجربه ی کانون ها به عنوان مدیر کل، فرماندار و …استفاده نمایید، سوابق تحصیلی و کاری اعضای ما گواه این توانایی می باشد.

مطالب بسیار زیادی در مورد حل مشکلات مرتبط با جوانان، مهندسی، پیمانکاری، اشتغالزایی و أقشار وجود دارد که اکنون مجالی برای بیان آنها وجود ندارد و از حضرتعالی این تقاضا را داریم که جلسه ای برای بیان این مباحث با حضور اعضای کانون ها اختصاص دهید تا بتوانیم با ارائه ی راه حل برای برون رفت از آن مشکلات، امید را به اقشار مختلف و فهیم این استان، باز گردانیم.

 

گفتنی ست در ادامه برخی از حاضرین هم دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح کردند.