گیلان بهتر نوین/گروه اقتصادی / گویا برخی  فراموش کرده‌اند که چه بلایی بر سر ایران آورده‌اند و چه تصمیم‌هایی گرفتند که اقتصاد ایران فلج شد. اقتصادی که با افزایش درآمدهای نفتی می‌توانست برای مردم ایران باعث اتفاق‌های خوب شود اما به بدترین وضعیت دچار شد و گره‌ای به اقتصاد افتاد که یک دولت برای حل آن نتوانست با سرعت کاری انجام دهد. در همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا نیز شرایطی فراهم شد تا مسئولان کشوری از حال و روز اقتصاد ایران بگویند.
وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته با دلی پر به این همایش آمد و از موضوعاتی پرده برداشت که هنوز به آن اشاره نشده بود. محمد جواد ظریف خطاب به دولت گذشته که این روزها عملکرد دولت یازدهم را زیر سؤال می‌برند و نقدی غیر‌منصفانه می‌کنند گفت: مصادره حدود ۲ میلیارد و ضبط ۱٫۵ میلیارد دلار دیگر از منابع بانک مرکزی که توسط امریکا مورد راهزنی قرار گرفت به دلیل این بود که اگر مدیران آن زمان مفهوم کاغذ پاره را بهتر درک و بموقع و با درایت اقدام می‌کردند همین موارد در دست امریکا قرار نمی‌گرفت که بتواند نیات خصمانه خود را اجرا کند.از سویی بر اساس برخی منابع مالی در یک مورد ۳۵ میلیارد دلار در فرآیندی خاص سر از جاهایی درآورد که بخشی از آن در پرونده فساد اقتصادی عیان شد و مردم از آن با خبر شدند. ظریف با بیان اینکه با گذشت بیش از یکسال و چهار ماه از اجرای برجام و در ماه‌های پایانی دولت تدبیر و امید زمان مناسبی است تا درباره گشایش‌های برجام و ظرفیت‌های مغفول مانده آن بیشتر گفته شود، اظهار داشت: بازار مالی ایران شامل پول، سرمایه و بیمه به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی کشور در طول بحران هسته‌ای زیر حملات ناجوانمردانه بود. رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: طراحان تحریم عملیات ویژه‌ای را برای فلج کردن این سیستم کلیدی داشتند زیرا آنها به‌دنبال محدودیت و فلج کردن ارتباطات بین بانکی و در نتیجه اختلال مراودات بانکی خارجی، قطع منابع مالی در کوتاه و بلند مدت بین‌المللی بودند که البته تا حدودی نیز موفق به این کار شدند.ظریف تصریح کرد: دسترسی به منابع مالی و حتی عدم کمک نهادهای بین‌المللی و رشد سرسام آور ارائه خدمات و بر هم خوردن تعادل داخلی، تورم، افزایش نرخ ارز و کاهش تولید از جمله اقداماتی بود که مورد هدف کشورهای تحریم‌کننده قرار داشت.وی با تأسف از اینکه مدیریت وقت کشور با سیاست‌های خاص خود باعث تشدید اقدامات و ایجاد مشکلات در بعد خارجی شد، اظهار داشت: وقتی که منابع کشور توسط خارجی‌ها مورد راهزنی قرار می‌گرفت سودجویان داخلی نیز به آن دستبرد می‌زدند.
مراجع رسمی دست از بهانه‌جویی برداشتند
وی با اشاره به اینکه از بعد قانونی و عملیاتی تا حد بسیار زیادی به شرایط قبل از تحریم برگشته ایم، ادامه داد: در سایه برجام امروز به جرأت می‌توان ادعا کرد زنجیرهایی که به دلیل تحریم‌های هسته‌ای بر دستان سیستم بانکی قرار گرفته بود، باز شده است و پس از تنها ۱۰۰ روز از توافق ژنو ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از منابع مالی خودمان که در دوره گذشته توقف معامله شده بودیم و بشدت در آن زمان مورد احتیاج کشور بود، آزاد شد.
وزیر امور خارجه با یادآوری این مطلب که پس از نهایی شدن برجام ده‌ها میلیارد دلار از پول‌های کشور آزاد شد و در دسترس سیستم بانکی قرار گرفت، اضافه کرد: غالب طلب‌های ارزی وصول شده و روند و توصیه‌های FATF معکوس شده و ایران به‌عنوان بزرگترین قربانی تروریسم و مبارزه با افراط‌ گرایی در میان کشورهای منطقه پیشرو است و احتیاج به تکریم دیگران ندارد.
وی اظهار داشت: امروز مراجع رسمی بتدریج دست از بهانه‌جویی برداشته و شبکه مالی کشور به سوئیفت متصل شده، هر چند برخی از افراد که خود باعث تحمیل این مضایق به کشور هستند امروز با وسواس و جملاتی که خودشان مشکلات را ایجاد کرده‌اند، می‌خواهند واقعیت‌ها را نپذیرفته و وارونه جلوه دهند.
روابط بلندمدت بانک‌های اروپایی با ایران
همچنین ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: در آینده نزدیک شاهد گسترش روابط بلند مدت بانک‌های اروپایی و بانک‌های ایرانی بخصوص در زمینه تأمین مالی طرح‌های عمرانی و تولیدی کشور خواهیم بود.بانک‌های متعددی در این زمینه مذاکرات مفصلی را با شبکه بانکی ایران انجام داده‌اند و خوشبختانه فضای قبلی به فضای جدید همکاری تبدیل شده است. رئیس کل بانک مرکزی، بی‌توجهی و ارزیابی غلط از تحریم‌های بین‌المللی و ناچیز انگاشتن اثر آنها را دلیل تعلل و کاستی‌ در انجام واکنش مناسب و بموقع دانست.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ساختن، دشوارتر از ویران کردن است و اقتصاد و بانکداری ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، افزود: سال‌ها تصمیمات غیرکارشناسی و تحمیل نظرات سیاسی بر دستگاه‌های تخصصی اقتصادی، موجب آن شده بود که برخی از ساختارها و نهادهای اصلی که وظیفه سیاستگذاری اقتصادی کشور را بر عهده داشتند، منحل یا بسیار تضعیف شوند.
سیف آفت رشد و توسعه پایدار را عوام‌گرایی و ارائه طرح‌ها و وعده‌های ظاهرفریب، غیر کارشناسی و غیرعملی دانست که تنها با انگیزه به‌دست آوردن رأی مردم مطرح می‌شوند و ادامه داد: بدیهی است رفع مشکلات اقتصادی، رشد تولید و اشتغال پایدار و تحقق اهداف والای اقتصادی کشور، یک فرآیند مستمر و پویا است که نیازمند تلاش مداوم و صبر و امید است و در یک دوره محدود، نمی‌توان و نباید انتظار رفع تمامی کاستی‌ها و مشکلات را داشت.
لزوم تطبیق با استانداردهای بین‌المللی در حوزه بانکداری
علی ماجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران- اروپا در رابطه با علت عدم پیشرفت در روابط بانکی ایران و جهان گفت: یک علت اصلی و یک علت فرعی در این زمینه وجود دارد. علت اصلی ناظر بر عدم شناخت و انجام کار جدی در دولت قبلی در زمینه بانکداری بین‌المللی، بی‌توجهی به حوزه بانکداری بین‌المللی و نیاز به بازشناسی بانکداری بین‌المللی است که در این دولت انجام شده است. بازشناسی بانکداری بین‌المللی در این دولت نتیجه داد، اما کافی نبود. علت فرعی نیز به به‌روزرسانی بانک‌های ایرانی برمی‌گردد. سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان بیان کرد: مذاکرات زیادی با آلمانی‌ها در زمینه پولشویی و تأمین مالی تروریسم انجام شده است. با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت اقتصاد و گروه ویژه اقدام مالی (پولشویی) FATFیک فرصت یک‌ساله به ایران داده شد تا تطبیق با استانداردهای مبارزه با پولشویی صورت گیرد و یادداشت تفاهمی در این زمینه امضا شد.