گیلان بهتر نوین /  گروه جامعه- سرپرست معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: دو هزار و ۵۰ شی عتیقه گنجینه رشت ساماندهی شد.

ولی جهانی افزود: اقدام یادشده همزمان با هفته گرامیداشت گردشگری در دفاتر اموال فرهنگی به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در ساماندهی و ثبت اشیاء موزه‌ رشت از اعتبارات ابلاغی استفاده شده افزود: بیشترین آثار ثبت شده شامل یک هزار و ۴۰۰ قلم مربوط به سکه های دوران مختلف است و ۶۵۰ قلم اشیاء دیگر را سفال ها، خنجر ها و… اشیا دیگر تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: در ثبت و ضبط این اشیاء از دانش آموختگان رشته‌های باستان‌شناسی و مرمت از بخش آزاد استفاده شد .

جهانی موزه رشت را از گنجینه‌های ارزشمند حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان و یکی از مراکز فرهنگی مورد استقبال گردشگران و شهروندان توصیف و بیان کرد: اشیایی که حاصل کاوش های باستان شناسی ده ها محوطه باستانی گیلان هستند پس از مراحل قانونی به این موزه منتقل شده اند.

وی تاکید کرد:تاکنون بیش از ۱۹هزار شی از اشیاء موزه رشت وارد دفاتر اموال فرهنگی شده و تعداد ۹هزار قلم از اشیاء دیگر در صورت تامین بودجه ساماندهی می شوند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ابراز امیدواری کرد، بتوان در فواصل سال های ۱۳۹۷ و۱۳۹۸ کل اشیاء موزه رشت را ساماندهی کرد .

۴۰ هزار شی تاریخی در موزه ایران باستان معروف به گنجینه رشت نگهداری می شود که به علت کمبود فضای مناسب به صورت دوره ای در معرض نمایش قرار می گیرند.

پنجم تا یازدهم مهرماه هفته گردشگری نامگذاری شده است.