//اختصاصی// گیلان بهتر نوین / بر اساس اعلام مرکز هواشناسی استان گیلان، قرار بود از روز جمعه بارش های سیل آسیایی در استان گیلان با مرکزیت شرق گیلان شروع شود، پیش بینی هواشناسی درست از آب درآمد و بارانها از لاهیجان، لنگرود و رودسر، سیاهکل و آستانه اشرفیه رشت و انزلی، تالش و … شروع شد. در همان ساعات اولیه بارش، شدت بارش باران به اندازه ای زیاد بود که سیل در برخی مناطق کوهستانی و حاشیه برخی از شهرستانها آغاز شد. ولی در مراکز شهرستانها به جز یک شهر در شرق گیلان در بقیه شهرستان، تقریبا شهر به علت اقدامات به موقع و آمادگی شهرداریها و اعضای ستاد مبارزه با بحران، آبگرفتگی ها مهار و هدایت شد.
باید متذکر شویم، به علت شدت بارندگی و تخریب موانع و جنگل ها در روستاها و بخشهای برخی شهرستانها از جمله رودسر، لنگرود، شفت ، تالش و … بارندگی باعث بروز خساراتی به راهها مواصلاتی و برخی امکان شده است. که ضرورت دارد تا روستاییان و دیگران از تخریب جنگلها و مراتع جدا خودداری کنند و نهادهای دولتی ذی ربط نیز بیش از پیش اعمال قانون نمایند. صد البته باید قبول کنیم که برخی خسارت های معمولی باران به این شدت، طبیعی است، صد البته تاکید می کنیم معمولی.
شهرستانهای آستانه اشرفیه و سیاهکل
این شهرستانها به علت اقدامات انجام شده و حضور به موقع مسئوولان ذی ربط از بارش های اخیر آسیب و صدماتی را متوجه خود ندیدند و موضوع در مناطق شهری و روستایی تقریبا آرام بود.
شهرستان لاهیجان عملکرد خوب شهرداری لاهیجان و ستاد مبارزه با بحران شهرستان


شهر لاهیجان و مناطق حومه در بارش های اخیر با توجه به شدت زیاد بارش در شهر و اطراف شهر لاهیجان و بخشهای مختلفف به علت اقدامات پیشگیرانه شهرداری لاهیجان و سایر دست اندرکاران هم درم هار آب های سطحی و هم مهار برخی آبگرفتگی های موضعی موفق عمل کرد و شهر لاهیجان با مدیریت خوب شهرداری و ستاد مبارزه با بحران شهرستان لاهیجان و هم با اطلاع رسانی به هنگام مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری لاهیجان از گرفتاری های باران های سیل آسای اخیر در امان بودند. در بخشهای شهرستان لاهیجان نیز اوضاع تحت مدیریت و آرام بود.
شهرستان لنگرود؛
مدیریت برخی بخشهای حومه شهرستان قابل دفاع و مدیریت بخش شهری ضعیف بود


با توجه شدت بارش های اخیر، شهرستان لنگرود نیز به نصیب نبود، البته می توان ادعا کرد که مدیریت در بخشهای تابعه اعم از بخش مرکزی ، شهری بود. با حضور به موقع دست اندرکاران ستاد بحران در بخشهای تابعه شهرستان لنگرود به غیر از بخش اطاقور و حوزه شهر شلمان به عکس سنوات گذشته، بخشهای شهرستان با دردسر کمتری مواجه بودند ولی در حوزه شهری، آبگرفتگی باعث بروز مشکلات عدیده ای برای شهروندان لنگرود شد به طوری که می توان ادعا کرد، تقریبا هیچ حوزه ی شهری مانند شهر لنگرود با مشکل مواجه نشد که ضرورت دارد مدیریت شهری و مدیریت شهرستان در این ارتباط با برنامه ریزی و اقدامات بهتر از گذشته وارد عمل شود و به جای آمار و ارقام غیر مستند به شکل واقعی برای عمران و رفاه شهروندان لنگرودی اقدام نمایند.
شهرستان رودسر و عملکرد قابل دفاع حوزه شهری و بخشها در شهرستان رودسر
با اقدامات پیشگیرانه مدیریت شهرستان و ستاد بحران با مشکلات پیچیده ای دست به گریبان نبود ولی اشکالات معمولی موجود هم با تلاش شهرداری و فرمانداری و سایر دست اندرکاران به خوبی مدیریت شد. در حوزه بخشهای رودسر نیز قطعا مشکلات بیشتر مربوط به تغییر کاربری و تخریب جنگل ها و مراتع می باشد که اگر مشکلاتی در برخی بخشها بروز کرد ناشی از نبود برخی پوشش های جنگلی و گیاهی بود که اگر روستاوندان ومدیران در یک همگرایی خوب قرار بگیرند، می تواند از شدت آسیب های بارش های سنگین در امان باشند.
عملکرد قابل قبول ستاد بحران در شهرستان رشت/
عملکرد قابل دفاع شهرداری رشت در بحران اخیر


در حوزه شهری شهرستان رشت، نیز با اقدامات خوب و پیشگیرانه شهرداری رشت با تلاش مهندس بهار مست و سایر دست اندرکاران در اکثر قریب به اتفاق شهر اوضاع آرام بود فقط در بحث کمربندی شهید قلی پور که پروژه هدایت آبهای سطحی در حال انجام است و در صورت اتمام این پروژه، در رشت تقریبا منطقه ای نمی ماند که آبهای سطحی در آن باعث بروز مشکلات شود. در کل عملکرد ستاد بحران شهرداری رشت قابل دفاع بود. در ضمن در سایر بخشهای شهرستان رشت نیز اوضاع به خوبی مدیریت شد و مشکل خاصی برای ساکنان شهرستان رشت بوجود نیامد.
اوضاع شهرستانهای غرب گیلان

به علت آمادگی و اطلاع رسانی شدت خسارتها در حوزه شهرستانهای تالش به حداقل رسید و با توجه سیل پیش از این بارش در شهرستان تالش، در جریان این بارش آمادگی خوبی وجود داشت. در شهرستان فومن و شفت و رضوانشهر نیز آمادگی نسبی برای بروز مشکلات وجود داشت. قطعا مشکلاتی در حوزه شهرستانهای فومن، صومعه سرا، شفت و رضوانشهر و … بروز کرد که باید با برنامه ریزی در آینده حل و فصل شود.
حضور استاندار گیلان به همراه مهندس اوسط مقدم در شرق گیلان
در جریان بارش های شدید اخیر، استاندار گیلان به همراه مهندس اوسط مقدم معاون عمرانی خود به صورت میدانی از اقدامات و عملکرد مدیران در شرق گیلان و بویژه شهرستان لاهیجان بازدید کردند که می تواند در جای خود اقدام قابل توجهی در جهت انگیزه دادن به سایر مدیران میانی باشد.