گیلان بهتر نوین ، گروه سیاست-  به نظر می‌رسد حواشی بررسی CFT که مملو از پیامک های تهدیدآمیز به نمایندگان بود همچنان ادامه دارد و اظهارات جدید مسئول ساماندهی ارسال این پیامک ها نیز بر این حواشی افزوده است.

علی مطهری به دادستان کل کشور نامه نوشته است و از او تقاضا کرده که به عنوان «مدعی‌العموم» ماجرای پیامک‌های ارسالی به نمایندگان را که «شامل تهدید، توهین و دشنام فراوان بوده» و «طبعا آرامش روانی آنها را برهم می‌زند» پیگیری کند. این در حالی است که این پیامک‌ها عمدتا با پیش‌شماره‌ ۰۹۱۵ که مربوط به استان خراسان و اختصاصا مشهد است به نمایندگان ارسال شده و حتی علی لاریجانی این موضوع را در واکنش به پرسش نماینده مشهد در مجلس مطرح کرده بود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز از خلیل موحد، از اعضای سابق شورای شهر مشهد، به عنوان عامل ارسال پیامک‌ها نام برده که از حسینیه‌ای در این شهر به ارسال پیامک اقدام می‌کرده و البته هنوز دستگیر نشده است.موحد در گفتگوی ارسال پیامک را «یکی از راه‌های ما» برای مقابله با لایحه الحاق به کنوانسیون منع تامین مالی تروریسم دانسته و آن را نه یک «تصمیم جمعی»، که «دستور جمعی» توصیف کرده و از «تشکل‌ها»ی مرتبطی یاد کرده که با حسینیه «مرتبط هستند» و همه این تصمیم را اجرا کرده‌اند. حضور نمایندگان مشهد در مجموعه‌ای از «جلسات متعدد»ی که رسانه‌ای هم شده بوده است، از جمله نکات مهم مورد اشاره موحد است، هرچند او تصریح می‌کند که ارسال پیامک لزوما با این نمایندگان «هماهنگ نشده» بوده. او از نتایج و میزان اثرگذاری این رفتار ابراز رضایت هم کرده است زیرا از « رحیمی تا لاریجانی و مطهری» صاحبه کرده‌اند و به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

ظاهرا آن‌گونه که موحد می‌گوید، او همراهانش پیش‌تر اقدامات مشابهی را در مورد مسایلی همچون برجام هم انجام داده بوده‌اند، که از سنخ ارسال پیامک نبوده و برخی تجمعات را شامل می‌شده است. و نکته‌ی جالب توجه این‌که به گفته‌ی این عضور سابق شورای شهر مشهد هنوز هیچ‌گونه برخورد یا احضاریه‌ای در مورد ارسال پیامک‌ها صورت نگرفته و به گفته‌ی خودِ وی، در واکنش به این کار که خودش «روشنگری» و «امر به معروف و نهی از منکر» می‌خواند، تنها «در رسانه‌ها مرا تهدید کردند.»

با این‌همه، باید پرسید که این قبیل اقدامات با چه هدفی انجام می‌شود. علی لاریجانی که بعد از تصویب CFT از سوی موافقان سابق و مخالفان لاحق «خائن» نامیده شده است، به صراحت گفته است که «مجلس فعلی بالغ‌تر از آن است که با چهار پیام نظرش تغییر کند». برخی دیگر نیز از این اقدام تحت عنوان به تهدید و تحدید استقلال نمایندگان مجلس یاد کرده‌اند. سیدمحمد غرضی، نماینده‌ی پیشین مجلس، گفته است: «نمایندگان مجلس باید توانایی حفظ استقلال خود را در انجام امور مربوط به نمایندگی مجلس داشته باشند.»
در مقابل، عده‌ای نیز بر آنند که این حق طبیعی مردم است که از نمایندگان خود مطالباتی داشته باشند و این مطالبات را به طریقی به گوش آنان برسانند. ایرج ندیمی، از نمایندگان پیشین مجلس، در واکنش به این موضوع به خبرگزاری ایسنا گفته است: «وقتی درباره یک موضوع پیامک‌های زیادی به یک نماینده ارسال می‌شود باید دید که آیا از تمام نقاط کشور این پیامک فرستاده شده یا از یک نقطه خاص. درست است که بیشترین حق را مردم حوزه انتخابیه دارند اما مردم سایر نقاط کشور هم می‌توانند با نماینده خود ارتباط بگیرند.» از نظر ندیمی «اگر پیامک‌ها از حوزه انتخابیه دریافت شوند امری عادی است اما اگر از یک مرکز دیگر باشد محل تامل است.»تهدید جرم کیفری محسوب می‌شود
در همین خصوص نعمت احمدی حقوقدان عنوان کرد: «باید در نظر داشت که جدا از اینکه فرد تهدید شونده و تهدید کننده چه جایگاه و مقامی دارند، جرم کیفری محسوب می‌شود. دیگر فرقی ندارد که عضو سابق شورای شهر تهدید کند و فرد تهدید شونده یک نماینده مجلس باشد. هر زمانی که فردی، فرد دیگری را تهدید می‌کند یک جرم اتفاق افتاده است. لذا برای من خیلی عجیب است که چرا مدعی العموم به این مسئله ورود نکرده است. زیرا قاعدتا در چنین شرایطی دادستان باید اعلام جرم کند.»وی در خصوص اظهارات موحد مبنی بر اینکه صرفا امر به معروف انجام شده است، گفت: «امر به معروف یک تعریف و چارچوب خاص خود را دارد. اینگونه نیست که هر فردی با هر لحن و روش خاصی اظهاراتی را مطرح کند و بعد نام آن را امر به معروف بگذارد. آنچه اتفاق افتاده تهدید نمایندگان است که طبق اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی صرفا وظیفه ذاتی خود را انجام می‌دهند. لذا به عقیده من آنچه که آقای موحد سازماندهی کرده است کاملا تهدید محسوب می‌شود.»او تصریح کرد: «عنصر قانونی جرم تهدید و اخاذی، ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی است که به موجب آن هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. طبق ماده ۶۶۸ و ۶۶۹ قانون، جرم تهدید جزو جرائم مربوط به حق الناس محسوب می‌شود که باید با شکواییه شاکی آغاز شده و در صورتی که شاکی رضایت دهد، در مجازات متهم تخفیف اعمال می شود.»

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: «یک مدتی ادعا می‌شد که مقام معظم رهبری در خصوص این لوایح چهارگانه مخالف است اما زمانی که آقای لاریجانی در مجلس اعلام کردند که ایشان فرمودند در خصوص بررسی و تصویب و عدم تصویب نظری ندارند دیگر امثال آقای موحد و باقی افرادی که در شهرهای مختلف به ویژه مشهد حضور دارند، نمی‌توانند خود را پشت مقام معظم رهبری مخفی کنند و هرگونه که دلشان می‌خواهد اظهار نظر و عمل کنند.»

وی افزود: «متاسفانه من احساس می‌کنم که کمی با این افراد مدارا می شود و همین مدارا کردن موجب شده افرادی مثل آقای موحد آنقدر حاشیه امن داشته باشند که خیلی صراحتا اعلام کنند که قبلا هم چنین اقداماتی انجام داده اند و باز هم لازم باشد انجام می‌دهند. حق هم با آقای موحد است. زیرا وقتی ایشان تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند معلوم است که به این رفتارها و اقدامات خود ادامه می‌دهند. اما اگر چندین بار با قاطعیت با این افراد برخورد شود دیگر ما شاهد چنین رفتارهایی چه در قبال نمایندگان و چه در قبال باقی مسئولان نخواهیم بود.»

خودسرها از آمریکا و اسرائیل هم برای جمهوری اسلامی خطرناک تر هستند
همچنین داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: «به طور کلی یک جریان خاصی در کشور ما وجود دارند که هیچ اعتقادی به رای مردم برای تعیین سرنوشت خود ندارند. این افراد دیگر توجهی به منافع و مصالح ملی ندارند و آنچه برایشان از اهمیت بسیاری برخوردار است صرفا منافع گروهی خودشان است. این منافع هم متاسفانه به گونه ای است که با منافع اکثریت کشور در تضاد قرار دارد. اما آنچه که در روزهای بررسی لوایح چهارگانه رخ داد نه تنها تهدید نمایندگان بود بلکه به نوعی به دنبال این بودند که نمایندگان را محدود کنند و مانع از آزادی عمل آنها در بررسی مسائل و موارد مختلف شوند.»

وی افزود: «جالب این است که این افراد برای منافع خودشان مداوم رنگ عوض می‌کنند و به همین دلیل است که می‌بینیم در شرایط عادی حتی با یک موسیقی سنتی مخالف هستند اما وقتی صحبت از انتخابات به میان می‌آید حتی حاضرند با خواننده زیرزمینی عکس و فیلم بگیرند تا بتوانند برای خود رای دست و پا کنند. نکته مهم درباره رویکرد این افراد آن است که آنها هرچند هیچ اعتقادی جز منافع خودشان ندارند اما به راحتی از اعتقادات مردم سو استفاده می‌کنند. وقتی منافع یک طیف مبنا و مقیاس ارزیابی اقدامات و تصمیمات سیاسی باشد خب همین اتفاق می‌افتد که وقتی نمایندگان می‌خواهند لوایحی را تصویب کنند که صرفا به شفافیت کمک می‌کند، این افراد سعی می‌کنند مانع آن شوند.»

او در واکنش به اظهارات موحد مبنی بر اینکه اقدامات آنها صرفا امر به معروف است، ادامه داد: «موضوع این است که این افراد وگروه ها صرفا امر به معروف را در چارچوب اختیارات و حقوق خود می‌دانند و برای همه با اسم امر به معروف تعیین تکلیف می‌کنند و به هیچ عنوان حق چنین کاری را برای افراد دیگر قائل نیستند. اگر قبول داشته باشیم که امر به معروف جرو حق و حقوق هر فردی است پس باید به دیگران هم این حق را بدهیم که به ما امر به معروف کنند اما این طیف به هیچ عنوان چنین حقی برای دیگران قائل نیست.»

این نماینده ادوار مجلس اظهار کرد: «البته این را هم بگویم که درست است که CFT به تصویب مجلس رسید اما تلاش های این طیف هم تاثیرگذار بود و اینکه عده ای را در بیرون مجلس ساماندهی کردند و فضای داخل مجلس را بسیار سنگین کرده بودند هم نتیجه فعالیت ها این افراد بود. ضمن اینکه همانطور که می‌دانید رای این طیف در داخل مجلس نهایتا ۶۰ رای است اما آنقدر فضای مجلس سنگین شده بود و نمایندگان تحت فشار بودند که حدود دو برابر این تعداد توانستند رای منفی به دست بیاورند. یعنی این طیف با فضاسازی که به راه انداخت توانست وزن کاذب در داخل مجلس به دست بیاورد.»

وی تصریح کرد: « البته من ایرادی به نمایندگان نمی‌گیرم. زیرا به هرحال آنها هم انسان هستند و ممکن است این تهدیدها و فشارها آنهرا نگران کنند و رای واقعی خود را ندهند اما با اینحال اکثریت مجلس به این تهدیدات تن ندادند و نهایتا در راستای منافع ملی کشور رای دادند. بنابراین نمی‌توان گفت که این تحرکات هیچ تاثیری ندارد. آنچه در ماجرای تصویب CFT اتفاق افتاد به وضوح نشان داد که آنها با علم بر اینکه می‌توانند تاثیرگذار باشند عمل کرده اند.»

قنبری در پایان تاکید کرد: «متاسفانه این گروه ها نه تنها در یک حاشیه امنی قرار دارند که آزادانه هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند بلکه تا حدودی زیادی هم قدرت و ثروت را در اختیار دارند. به عقیده من بیش از آنکه آمریکا و اسرائیل و عربستان باقی دشمنان ایران، جمهوری اسلامی را تهدید کنند، این طیف تهدید می‌کند و اصول و ارزش های انقلاب را هم مصادره به مطلوب می‌کنند. لذا بیش از انکه دشمنان خارجی خطرناک باشند این طیف خاص برای کشور خطرناک است.»

منبع:فرارو