گیلان بهتر نوین ، گروه سیاست- رئیس جمهور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها در دانشگاه تهران حضور یافت.

مشروح سخنان رییس جمهور و بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران+ حواشی، فیلم و تصاویر امروز دانشگاه تهران
 محورهای مهم سخنان وی در پی می آید:

علت موفقیت هایمان در دولت یازدهم  امید مردم به آینده بود

در سال ۹۲ هنوز دولت را شروع نکرده بودیم که به محض انتخاب بازار آرام شد و قیمت دلار آمد پایین آمد در حالی که ما کاری نکرده بودیم.

فردا با برخی اقتصاددان هایی که نامه سرگشاده نوشتند دیدار می کنم و برخی حرف هایم را به آنان خواهم زد.

شما ممکن است قیمت اجناس را دو هفته یک بار ببنید

من به عنوان رییس جمهور هرروز لیست قیمت ها را می بینم و می دانم مردم چه می کشند مخصوصا آنهایی که حقوق ثابت دارند.

اما نباید تسلیم شرایط شویم و امید داشته باشیم.

بدترین دشمنان ما هم اکنون در کاخ سفید دور هم جمع شده اند.

هدف اول آنها جنگ اقتصادی بود.

جنگ اقتصادی هدف میان مدت آن هاست.

جنگ برای بی اعتماد کردن نظام هدف سوم آنهاست.

مشروعیت زدایی هدف چهارم آنهاست.

دو موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه به دست تحصیل کردگان همین دانشگاه های تهران کسب کردیم

یکی از نخست وزیران اروپایی می گفت اگر ۵ سال پیش به من می گفتند روزی اتحادیه اروپا در برابر آمریکا و پشت ایران قرار می گیرد می گفتم که این از  محالات تاریخ است.

اینکه می گویید چرا اروپا شرکت هایش را نمی  تواند راضی کند، هم مسئله ای است

دولت های اروپایی پشت ما ایستادند اما شرکت ها…البته گاهی مانیز حریف شرکت های خودمان نمی شویم، حتی حریف شرکت های دولتی نیز نمی شویم.

در همین بحث ارز و دلار ما حریف شرکت های خود نشدیم.

تمام کالاهای اساسی مورد نیاز مردم که تعداد آن ۲۵ قلم است، با ارز ثابت ۴۲۰۰ تومانی تامین شده و تقریبا چیزی حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار برای این کار هزینه خواهیم کرد.

اینکه چگونه این کالاها به دست مصرف کننده برسد نیاز به کمک همه دارد، دولت به تنهایی قادر به انجام کار این است.

من نمی خواهم فعلا وارد شوم و بگویم چنددرصد مشکلات سهم چه کسانی است.

۱۳ آبان هیچ تاثیری نخواهد داشت چرا که آمریکا هر کاری می توانسته قبل از ۱۳ مهر انجام داده است.

ما آغازگر این جنگ اقتصادی و مقصر آن هم نبودیم و این معنای مفصلی هم دارد.

اگر این دولت در این مقطع سرکار نبود این مشکلات ایجاد می شد  اما به دست خودمان

من شهادت می دهم که راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است.

مشکل اصلی فشار تحریم  و فشار روانی است.

البته اگر ما و مردم بیشتر همکاری می کردیم این مشکلات به این شکل پیش نمی آمد مثلا آن فردی که دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفت ولی اجناسش را گران تر فروخت که اکنون پرونده اش در دادگاه است.

قانون در مورد تربیت بدنی و آموزش و پرورش می گوید تحصیل رایگان؛ ولی در مورد آموزش عالی می گوید تسهیل و تعمیم ولی اشکالی ندارد، ما هرچه می توانیم برای علم باید کمک کنیم.

پول ملت را صرف کنیم در جایی که ملت راضی باشند، اینکه من بیایم یک عده دانشجو در رشته ای که لازم نیست جذب کنیم تا بعدا هم خودش و هم دولت گرفتار شود، درست نیست.

اگر از ارزی که با قیمت ۴٢٠٠ دادیم بروند جنس بیاورند و کالای اساسی مردم را در بازار بفروشند سوءاستفاده نمی‌کردند این اتفاق‌ها نمی‌افتاد. در بسیاری از طرح‌های‌مان سواستفاده و رانت رخ می‌دهد. به همین دلیل مجبور می شویم مدام راه‌ها را عوض کنیم چون درنده‌ها بر سر راه نشسته‌اند.

 

حواشی مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور رییس جمهور

به گزارش تابناک یک دختر دانشجو درانتهای صحبت های رییس جمهور در دانشگاه تهران با فریادهای بلند ضمن انتقاد به حضور گزینشی دانشجویان اندک حاضر در سالن سخنرانی، از عدم اختصاص تریبون به دانشجویان و ممانت از حضور ایشان در داخل سالن انتقاد کرد.

وی فریاد میزد ما این صحبت های شمارا در اخبار هم می توانستیم ببینم! ما خواهان صحبت رو در رو با شماییم. چرا دانشجویان را به سالن راه ندادند.

تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران نیز با در دست گرفتن پلاکاردهایی همزمان با آغاز سخنرانی رییس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران، دست به تجمع زدند.

به گزارش رسانه ها در این تجمع اعتراض آمیز شعارهایی در نقد سیاست های دولت  سرداده شد که عبارتند از:

صدامون رو بریدند با رای مون پز میدن

روحانی بشنو صدای ملت

واعظی استعفا استعفا

وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا

دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد

دانشگاه پادگان نیست

رای ما را دزدیدند دارند دارن باهاش پز میدند

صدامون رو بریدند با رایمون پز میدند

تهران شده بازداشتگاه اوین شده دانشگاه

 

واکنش انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به سخنرانی رئیس‌جمهور پشت درهای بسته

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها بیانیه ای صادر کرد که صبح امروز در دانشگاه تهران قرائت شد.

بیانیه

متن کامل بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

«من به عنوان رئیس جمهور، در پیش‌گاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هر گونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، حمایت کنم».

(سوگند رئیس جمهور-اصل ۱۲۱ قانون اساسی)

امروز دانشگاه در حالی برای ششمین بار در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید به استقبال آغاز سال تحصیلی می‌رود که سایه فضای امنیتی ، همچنان مصونیت حیثیت، جان، حقوق، شغل و تحصیل دانشجویان و دانشگاهیان را از تعرض عاملان و آمران خارج از دانشگاه، مخدوش ساخته و استقلال علمی و عملی نهاد دانشگاه، با اعمال بورسیه‌های خارج از ضابطه، اجرای دستوری پروژه هایی همچون اسلامی‌سازی علوم انسانی و سیاست زدایی از فضای دانشجویی از آن سلب شده است.

رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه ودر تمام زمینه ها از جمله امکان ورود به دانشگاه و حق دسترسی به وسائل اموزش عالی رایگان تا سرحد شکوفایی کشور، با تداوم و گسترش سهمیه های مختلف جنسیتی، منطقه ای، گروهی و مختص به اقشار خاص و ادامه یافتن جذب بی رویه دانشجو از طریق پردیس‌های پولی و غیرانتفاعی، به فراموشی سپرده شده است.

خاموش کردن صدای منتقدان در فضای آموزش عالی دانشگاه را از مبدا همه تحولات به مامن دولت برای اهدافش تبدیل کرده است.

در فضای عمومی کشور نیز، “بهبود معیشت مردم” که از شعار های اصلی دولت کنونی در زمان انتخابات بود، گویی با بن‌بست های بسیار جدی رو به رو شده است.

ما بر این باوریم که پی ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه، جهت ایجاد رفاه عمومی، رفع فقر، برطرف ساختن محرومیت و صیانت بی تسامح از محیط زیست کشور، تنها از طریق شکستن همه اشکال انحصار اقتصادی، عزم سراسری برای ریشه کن کردن فساد ساختاری و شفاف و نظارت پذیر کردن گردش سرمایه ملی توسط دولت، بنابر وظیفه  محوله بر آن در قانون اساسی، میسر است.

هم‌چنین توجه به تامین نیازهای اساسی آحاد ملت و تامین شرایط و امکانات کار برای همه، بدون ایجاد تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص یا تبدیل دولت به یک کارفرمای بزرگ، در عین جلوگیری از تبعیض در بهره برداری از منابع طبیعی و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان مناطق مختلف کشور، به عنوان دو جزء اصلی ضوابط حاکم بر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، در شرایط کنونی کشور، بسیار ضروری است.

وظیفۀ نظارت بر کار هیئت وزیران نیز بر عهدۀ رئیس جمهور است. مگر قرار نبود وزارت اطلاعات، مسئولیت پذیر و به مراجع ذی صلاح، نهاد های نظارتی و مردم پاسخ‌گو باشد؟

چطور بپذیریم که وزارت اطلاعات و سایر نهادهای موازی امنیتی، بدون هیچگونه پاسخگویی و با زیر پا گذاشتن اصول متعدد قانون اساسی در خصوص حقوق ملت، فعالین مدنی حوزه‌های گوناگون را دستگیر و روانۀ حبس و حصر می کنند و دولت هیچ مسئولیتی در این رابطه نمی‌پذیرد؟

آقای رئیس جمهور!

به قانون اساسی، این بزرگ‌ترین میثاق ملت بازگردید و در عهدی که بر آن سوگند یاد کرده اید، استوار باشید. شما پاسدار و مسئول اجرای قانون اساسی هستید.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

۲۲ مهرماه ۱۳۹۷

برخی رسانه ها از تجمع امروز صبح در دانشگاه تهران روایت هایی را منتشر کردند که در پی می آید:

جمعی از دانشگاهیان منتقد به عملکرد دولت صبح امروز همزمان با حضور و سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران، در مقابل سالن سخنرانی رئیس‌جمهور تجمع کردند.

به گزارش فارس تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی اعتراض خود را به عملکرد دولت اعلام کردند. آنها با س دادن شعارهایی به عملکرد دولت مخصوصا در حوزه اقتصاد انتقاد کردند. شعار « بیکاری، گرانی؛ جواب بده روحانی» از شعارهای تجمع کنندگان است.

 

اعضای تشکل‌های اصلاح‌طلب دانشگاه تهران  هم به دلیل نداشتن تریبون و برگزاری جلسه پشت درهای بسته در مقابل محل سخنرانی رئیس‌جمهور تجمع کرده‌اند.

 

یکی از دانشجویان معترض درباره برگزاری این تجمع به فارس، گفت: متاسفانه رئیس‌جمهور در یک مراسم یک‌طرفه حاضر شده بدون اینکه بخواهد صدای دانشگاهیان را بشنود.

وی افزود: روحانی می‌گوید دانشگاهیان انتقاد کند، اما کجا باید صدای دانشگاهیان را بشنود؟ روحانی می‌گوید دانشگاهیان دولت را از خود بدانند اما آیا تا کنون به مطالبات دانشگاهیان گوش داده است؟

* عدم حضور نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در مراسم سخنرانی روحانی

امروز از تشکل‌های دانشجویی یک نفر برای حضور در مراسم سخنرانی روحانی دعوت شده بودند که در هیچکدام از آنها در این مراسم به نشانه اعتراض شرکت نکردند.

گفتنی است نمایندگان تشکل‌های دانشجویی پیش از این نسبت به برگزاری مراسم انتقاد کرده بودند.

 

همچنین روایت ایسنا از این تجمع در ادامه می آید: 

همزمان با حضور رئیس‌جمهور به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دانشگاه تهران، دانشجویان این دانشگاه با تجمع در مقابل تالار علامه امینی این دانشگاه که محل سخنرانی رئیس‌جمهور می‌باشد با در دست گرفتن پلاکاردهایی و سر دادن شعارهای اعتراضی مطالبات خود را بیان کردند.

در این مراسم دانشجویان معترض به دو گروه مخالف سیاست‌های دولت و موافق سیاست‌های دولت تقسیم شدند و با سر دادن شعارهایی از جمله «نه به حصر دانشگاه»، «قانون اساسی میثاق فراموش شده»، «نه به سهمیه‌ها»،«نه به بورسیه‌های غیرقانونی»، «نه به پولسازی و کالایی آموزش» و برخی شعارهای دیگر انتقادهای خود را به سیاست‌های دولت بیان کردند.

در مقابل گروهی دیگر از دانشجویان نیز با سر دادن شعارهایی نظیر «اختلاس‌ها کم بشه مشکل ما حل می‌شه»، «وزیر سرمایه دار نمی‌خواهیم»، «مسئولین مرفه مایه ننگ ملت»، «رویکرد اقتصادی غلط، افزایش فاصله طبقاتی»، «رئیس‌جمهور به جای نگاه به دشمن به دست جوانان بنگرد»، «مرفهان بی درد مایه ننگ ملت»و برخی شعارهای سیاسی و صنفی دیگر خواستار پاسخ رئیس‌جمهور شدند.

 

در این میان نیز عده‌ای دیگر از دانشجویان بی طرف با سر دادن شعارهایی خواستار توجه مسئولان آموزش عالی به مشکلات و کمبودهای آموزشی و صنفی خود بودند.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور هم اکنون به همراه وزرای علوم و بهداشت و همچنین سایر مسئولان و مدیران آموزش عالی جهت آغاز رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی امروز در دانشگاه تهران حضور دارد.

 

 

تسنیم نیز نوشت:

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها صبح امروز با حضور حسن روحانی رئیس جمهور در حالی در تالار شهید امینی دانشگاه تهران برگزار شد که نمایندگان تعدادی از تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه در این مراسم شرکت نکردند.

بر اساس این گزارش، تشکل‌های دانشجویی که به سهمیه بندی مجوز ورود به این مراسم اعتراض داشتند، اختصاص یافتن یک سهمیه برای تشکل‌های متبوع خود را توهین به دانشجویان این دانشگاه اعلام کردند.

این مراسم در حالی با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران در حال برگزاری است که عده‌ای از طرفداران روحانی در تشکل دانشجویی اصلاح‌طلب این دانشگاه با برگزاری تجمعی، علیه عملکرد رئیس جمهور شعار می‌دهند.

این تجمع غیرقانونی مقابل تالار شهید امینی دانشگاه تهران برگزار شده و دانشجویان عضو تشکل حامی روحانی، با سر دادن شعارهایی نسبت به ناکارآمدی دولت و برخی وزرا، عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی، امنیتی شدن فضای دانشگاه و. . . اعتراض کردند.

این دانشجویان با سر دادن شعارهایی نظیر “صدامون رو بریدند با رأی‌مون پز می‌دن”، “روحانی بشنو صدای ملت”، “واعظی، استعفا  استعفا” و “وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا” نسبت به عملکرد دولت دوازدهم اعتراض کردند.

این دانشجویان که حدود ۶۰ نفر هستند، هم‌اکنون با راهپیمایی در صحن دانشگاه، مقابل دانشکده حقوق و علوم سیاسی تجمع کرده‌اند.