فرهاد دژپسند امشب در دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی که در دفتر این مرجع تقلید انجام شد، با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور در دوران تحریم اظهار کرد: دشمن برای فشار به نظام اسلامی از حوزه اقتصادی وارد شده و اقتصاد را بهترین عرصه برای ضربه زدن به نظام می‌داند.

 

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایط سخت اقتصادی کار خود را آغاز کرد، اضافه کرد: تورم به شیوه مطلوبی کنترل و به آمار یک رقمی رسید و رشد اقتصادی نیز که به منفی هفت درصد رسیده بود مدیریت شد.

وزیر اقتصاد از افزایش آمار اشتغال‌زایی کشور در دولت یازدهم یاد کرد و گفت: شرایط درحال مطلوب‌تر شدن بود اما تحریم‌ها موانع اقتصادی کشور را افزایش داد.

وی با اشاره به افزایش فشارهای اقتصادی دشمن در راستای جلوگیری از حرکت نظام اسلامی عنوان کرد: تراز تجاری کالاهای اساسی در حوزه اقتصاد اهمیت بسیاری دارد که در این مورد نیز دستاوردهای قابل توجهی داشته‌ایم.

دژپسند اضافه کرد: افزایش نرخ ارز سبب شد که در حوزه‌های مختلف شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم و در عرصه تولید نیز با مشکلاتی روبرو شویم، این روند نگرانی را شکل داد اما دولت ورود با قدرتی داشت و برای رسیدن به ثبات تلاش‌های بسیاری را دنبال کرد که در آبان و آذر تورم ماهانه از هفت درصد به ۲.۵ درصد کاهش یافت.

وی مطرح کرد: ۶۵۰ هزار شغل جدید خالص ایجاد شده و تراز تجاری ۹ ماهه امسال ۷۵۰ میلیون دلار مثبت شده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: برای یک رقمی شدن نرخ بیکاری باید سالانه نزدیک به یک میلیون شغل ایجاد کنیم اما اکنون نرخ بیکاری از ۱۲.۶ به ۱۲.۲ رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید از آموزه‌های دینی در حوزه اقتصاد غافل شویم، تصریح کرد: در مجموعه وزارت اقتصاد تلاش می‌کنیم تا به آموزه‌های دینی در بخش‌های مختلف اقتصادی توجه بیشتری داشته باشیم.فارس