گیلان بهترنوین / کسانی که فحاشی و اهانت به بزرگان انقلاب و نظام را پیش گرفته اند و از این کار در زمان حیات و فوت شان دست نمی کشند، گویی آخرت را باور ندارند و پاسخگویی در آن دنیای را بازی می دانند، بازی هایی که در دنیای فانی برای تصاحب قدرت انجام داده و می دهند و هر بار هم با همت و اراده ملت شریف ایران اسلامی با شکست مواجه شده و خواهند شد. آنان همان افرادی هستند که دم از دینداری خود و منافق بودن رقیب می زنند. اما ملت قضاوت کرد که آیت ا… هاشمی رفسنجانی و حامیان ایشان در اوج اخلاق مداری در مسیر یکرنگی و تحقق خواست ملت گام بر می دارند. خدا عالم است، آنانی که شرم و حیا را فدای بقا و حیات سیاسی خود کرده اند و در این دنیا پاسخگو نیستند، چگونه در دادگاه عدل الهی و روز حسابرسی در صدد توجیه زشت ترین رفتارهای خود برخواهند آمد. هنوز روزهای زیادی از درگذشت آیت ا… هاشمی رفسنجانی نگذشته است، اما برخی عنان از کف داده و هجمه به شخصیتی که مخالفان منصف نیز پس از رحلتش با تغییر رویکرد اشتباه خود در گذشته، به بیان دستآوردهای عظیم عملکرد اعتدالی آیت ا… هاشمی رفسنجانی پرداختند. اما افراد کم ظرفیت که انتقام بی اعتباری خود را با حملات غیر اخلاقی به بزرگان می گیرند، که محبوب ملت هستند هر روز بیش از گذشته مورد نفرت ملت قرار می گیرند. آنان حتی به پیام تسلیت رهبری معظم در ارتحال آیت ا… هاشمی رفسنجانی نیز کمترین توجهی نداشته و ندارند. آیت ا… هاشمی در زمان حیات خود پاسخی به این هجمه ها و بد اخلاقی های بچگانه نداد و مشخص نیست چرا این خناسان پس از رحلت ایشان همین مسیر را دنبال می کنند؟ البته پاسخ به این سوال چندان سخت نیست، چون دشمنان حضرت آیت ا… هاشمی به خوبی فهمیده اند که مکتب حضرت آیت ا… هاشمی و مشی او در مغز و فکر ایرانیان حک شده است.
در این مقال تلاش شده است تا نقطه نظرات برخی از فعالین سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان و کشور در قبال مظلومیت آیت ا… هاشمی در برابر تخریب ها پرداخته شود که در پی می آید:
مرتضی بانک، عضو شرای مرکزی حزب اعتدال و توسعه:
«آیت ا… هاشمی تا پایان عمر از هیچ کاری برای این مردم دریغ نکرد و هر چه داشت برای این مردم انجام داد.»
حجت الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز و معاون حقوقی رییس جمهوری:
شخصیت های بزرگ و اثر گذار در نظام جمهوری اسلامی به موازات اثر گذاری و بزرگی شان هم در زمان حیات و هم در زمان ارتحال مورد هجمه بد خواهان بوده و هستند.»
غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی:
مظلومیت آیت ا… هاشمی رفسنجانی هم در دوران حیات و هم بعد رحلت از شهید آیت ا… بهشتی بیشتر و عمیق تر بوده و هست.»
حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی:
«آقای هاشمی پشتوانه ای برای مردم، رهبری و نظام بودند و امروز این سه رکن پشتوانه مهمی را از دست داده اند که برای جبران آن باید تلاش کنیم.»
علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت اسلامی ایران:
«نبود آیت ا… هاشمی ضایعه بزرگی است و شخص دیگری نخواهد توانست جایگاه ایشان را به دست بیاورد، او ذخیره اجماعی برای نظام و کشور بود.»
سیروس شفقی، فرماندار ویژه کرج  و فعال سیاسی:
«آیت ا… هاشمی رفسنجانی همه ناملایمات را تحمل کرد تا زحمات و آرمانهای امام راحل،رهبری معظم انقلاب و ولایت صدمه نبیند.»
یونس محمودی، فرماندار شهرستان املش و
 فعال سیاسی:
«آیت ا… هاشمی رفسنجانی، همواره مظهر عقلانیت، تدبیر، صبر و از کلیدی ترین شخصیت های انقلاب اسلامی بود.»
طاهر کوهی، مدیر اجرایی و فعال سیاسی:
«هاشمی با مرگش زنده شد. آنچه که در مورد مظلومیت هاشمی می توان گفت، بعضی ها نشناخته بر او تاختند و طوری اوضاع را جلوه داده بودند، انگار او ضد انقلاب و بیگانه بود، ولی بعد از مرگش معلوم شد که آیت ا… هاشمی چقدر مظلوم و غریب واقع شده بود. بدترین ظلم، قضاوت نادرست برخی بود که در حد قضاوت در مورد ایشان نبودند.»
وارسته، سرپرست فرمانداری رودسر و فعال سیاسی:
«کلام بزرگان را باید با آب طلا نوشت که همیشه با ارزش به آن نگاه کرد. یاد کلام نافذ امام راحل افتادم؛«هاشمی زنده است تا نهضت زنه است.» این جملات نشان عمق تاثیر گذار شخصیت آقای هاشمی در تاریخ معاصر ایران است. این نگاه نشان می دهد که هاشمی زنده است هر چند جسم شان در بین ما نیست. آنچه اهانت کنندگان به هاشمی را می ترساند، فکر، اندیشه و راه هاشمی که پویا و زنده است که توانسته کرور کرور مردم را به خود جلب و جذب کند و این نقطه شروع شکست مخالفان هاشمی است که پایگاه مردمی ندارند.»
احمد مرادی، مدیر کل انتقال خون گیلان و دبیر انجمن اسلامی جامعه پزشکان ایران شاخه گیلان:
«آیت ا… هاشمی رفسنجانی به واقع ترین روایت ها مظلوم واقع شده است، به طوری که هم در زمان حیاتش و هم در زمان ارتحال از تیر کینه و عداوت دشمنان جاهل در امان نبوده است. البته همین کینه توزی بد خواهان، نشانه ای از زنده بودن اندیشه و مشی آقای هاشمی است.»
قربانعلی رضایتی، فعال سیاسی اصلاح طلب:
«مظلومیت آقای هاشمی رفسنجانی را در گستره ی سیاست، عقلانیت، بصیرت و انقلابی بودن باید باور کرد. هر چند تخریب هاشمی رفسنجانی با زهر کین نامحرمان، فرصت طلبان و کوتوله های سیاسی فضای گفتمان را آلوده کرده باشد.
تخریب آقای هاشمی رفسنجانی برای کوتوله های سیاسی و فرصت طلبان کج اندیش ثمره ای جز سقوط به دره جهل و بی دیانتی برای خودشان نداشت و هاشمی تاریخ ساز و جاودانه گردید.»
اسحاق راستی فعال سیاسی اصلاح طلب :
« آیت ا… هاشمی به دو جهت در مقابل تخریب ها و توهین ها به نوعی با سکوت مظلومیت خود را ثابت نمود. اولا، ایشان به مدارا و تعامل اعتقاد قلبی داشت و به این جهت سکوت در مقابل هتاکان را سرلوحه زندگی اش قرار داده بود. همچنین اولویت منافع ملی بر منافع شخصی، گروهی و خانوادگی باعث شد که سکوتی مظلومانه داشته باشد و حتی در مقابل زندانی شدن فرزندانش نیز سکوت می نمود.
مهدی حاجتی،مدیر کل سابق آموزش و پرورش گیلان و فعال سیاسی:
حضرت آیت ا… هاشمی شخصیت کم نظیر تاریخ معاصر، یار و یاور مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) نماد صبر و مقاومت وایستادگی بر مواضع انقلابی و دفاع از آرمانهای نظام جمهوری اسلامی است که در آینده تاریخ در مورد مظلومیت ایشان بیشتر سخن خواهد گفت.
نورالله اکبری، معاون سیاسی ـ اجتماعی فرمانداری لاهیجان و فعال سیاسی اصلاح طلب:
حضرت آیت ا… هاشمی رفسنجانی فقیهی نو اندیش، روحانی آشنا با دنیای جدید و مدیری توانمند و علاقمند به پیشرفت ایران اسلامی بود که وفادارانه با امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری زیست و در این مسیر از هر آنچه که داشت گذشت و در حیات خویش ناشناخته ماند و مظلوم زیست.
هرمز ربانی، فعال سیاسی اصلاح طلب:
گمان ندارم کسی به اندازه آیت ا… هاشمی در دوره حیات و ممات خود مورد تمجید و تخریب قرار گرفته باشد و دردناکتر آنکه همانهایی که او را در حد پیامبری تقدیس می کردند به خاطر منافع دنیایی خود بدترین تهمتها را به او روا داشتند.
سروش اکبر زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب:
«یقین دارم که ایشان بسیاری دردها در سینه داشتند که برای حفظ نظام و وحدت ملی از آنها با احدی سخن نگفتند و در برابر ناملایمات و بی مهری ها به وسیله برخی از نو رسیده ها و مخصوصا اصولگرایان تندرو و صدا و سیما صورت می گرفت، سکوت پیشه کردند و همین سکوت معنادار ایشان، نشان از حقانیت و بزرگی شان است.»
علیرضا امیرتیموری، استاد دانشگاه آزاد اسلامی گیلان و فعالی فرهنگی :
« آیت ا… هاشمی رفسنجانی، اسطوره ای تکرار نشدنی است. ایشان از بین ما رفت و آنچه که از رفتنش داغ بر دل می نشاند، مظلومیت و مظلومانه رفتنش بود که بی صدا و خاموش بود و فرصت حلالیت خواهی را از خناسان و دلالان گرفت. آیت ا… هاشمی یک اندیشه، مشی و فکر است که توسط مردم پاسداشته شد.»
محسن حسینی، مدیر عامل آبفای شهری گیلان و فعال سیاسی:
«آیت ا… هاشمی رفسنجانی، یکی از ستون های مستحکم نظام و انقلاب بودند. نباید این ستونها و بزرگان نظام به هیچ وجه تخریب شوند. بزرگانی چون آقای هاشمی  برای ایجاد این ساختار پویا و هوشمند به همراه امام راحل زحمات زاید الوصفی داشته اند و این نظام مقدس محصول رشادت های ملت بزرگ ایران و بزرگانی چون آقایان هاشمی، شهید بهشتی، شهید باهنر ، مقام معظم رهبری و … می باشد.»
محمد رنجبر، سرپرست فرمانداری شهرستان لنگرود و فعالی فرهنگی:
«شخصیت بزرگ و روح بلند و ملکوتی آیت ا… هاشمی رفسنجانی با ناملایمات روزگاران آشنایی داشته و دارد و این چنگ زدنها و اهانت های هتاکان بی مقدار، شخصیت والای آن بزرگ مرد تاریخ معاصر را درخشان تر می نماید.»
محمدی، رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان و دبیر حزب اعتدال و توسعه شاخه گیلان:
«آیت ا… هاشمی چون الگو و اسوه اش امام حسین (ع)، حیاتش پر از خیر و برکت بود و مماتش نیز سرشار از نیکی و رحمت برای ملت و خسران و سرافکندگی برای مخالفان و معاندان خواهد شد و مخالفانش پس از او هر روز رسواتر خواهند شد و حقانیت آقای هاشمی روشنترخواهد گردید.
عبدالرضا ابراهیمی، دبیر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی شاخه گیلان:
«آیت ا… هاشمی در زمان حیات شان برای ثبات و پیشرفت کشور با وجود بسیاری از هجمه ها و تخریب ها، مظلومانه لب به گلایه باز نکرد و در زمان رحلت نیز مظلومانه با این جهان خداحافظی کرد. مخالفان تندرو ایشان که تاب بزرگی و عظمت او را نداشتند و نمی توانستند آن همه تاثر گذاری را هضم کنند، به زشت ترین و غیر اخلاقی ترین کار یعنی تخریب و اهانت به ایشان روی می آوردند. تاریخ نشان داده است که این تخریب نتیجه عکس برای آنان خواهد داشت.»
رضا صالح جلالی، استاد دانشگاه و فعال سیاسی
 اصلاح طلب:
«باور عمیق او (آقای هاشمی رفسنجانی) به اهداف اساسی و اولیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و متهم شدن به دشمنی با نظام، بزرگترین مظلومیت او بود و سکوت او در برابر این اتهام مانند ابدیت عمیق بود.»
 دکتر فیاض زاهد، استاد دانشگاه و فعالی سیاسی اصلاح طلب:
آیت الله هاشمی بدلیل ویژگیهایی که داشت همواره در قدرت تعریف می شد این در حالیست که برخی از بدخواهان تلاش می کردند تعارض های ایشان با حاکمیت را افزایش دهند و بین آیت ا… و حاکمیت فاصله ایجاد کنند. شاید بین آیت ا… هاشمی در ده سال اخیر با آیت ا… هاشمی ۲۰ ساله ابتدایی انقلاب باید تفاوت قائل شد.