ظریف از ابتدای حضور خود در عراق، دیدارهایش را با مقامات عراقی شروع کرد و در اولین دیدار با محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و «سید عمار الحکیم» رئیس جریان حکمت ملی دیدار و گفتگو‌ کرد. ظریف این گفت و گو ها را مفید و سازنده قلمداد کرد.

وزیر خارجه با اشاره به دیدارش با نخست‌وزیر عراق، گفت: نخست‌وزیر دستورات لازم را برای حل برخی موضوعات اقتصادی صادر کرد. همچنین در این دیدار توافق شد که سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به بغداد به دعوت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق، در اسفندماه به این کشور انجام شود و این موضوع بین ما نهایی شد.

 

ظریف همچنین با اشاره به دیدار روز گذشته‌اش با محمدعلی الحکیم و نخست‌وزیر عراق اظهار داشت: در این دیدار‌ها توافق شد که کمیته مشترک هماهنگی برای لایه‌روبی اروندرود هرچه سریعتر تشکیل شود و ان شاء الله تاریخ و محل دیدار اعضاء آن را ظرف یکی دو روز، هماهنگ می‌کنیم که خبر خوبی برای مردم خوزستان و بصره خواهد بود.

همچنین ظریف توضیحانی در مورد مسائل منطقه ای داد که با وزیر خارجه عراق مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی و همچنین مسائل منطقه را بررسی کردیم. درباره سوریه در خصوص حفظ تمامیت ارضی و ضرورت پایان دادن به جنگ در یمن دیدکاه‌های مشترکی داشتیم و درباره همکاری‌های اقتصادی و مشکلات موجود گفتگو کردیم.

روحانی به عراق می رود
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در حاشیه سفر به عراق گفت: در دیدار با نخست‌وزیر عراق و با وعده ایشان برای حل برخی مشکلات موجود، مقرر شد سفر حسن‌روحانی، رییس جمهوری کشورمان به عراق در اسفندماه انجام شود. این نخستین سفر روحانی به بغداد در طول دوره ریاست‌جمهوری‌اش خواهد بود. عراق که یکی از دوستان نزدیک ایران محسوب می شود به علت برخی موانع، زمینه سفر رئیس جمهور به عراق را نداشته است. عراق در چند سال اخیر وضعیت خاصی را از پشت سر گذاشته و به تازگی پس از انتخابات پارلمانی و روی کار آمدن چهره های جدید وضعیتی جدید را در سیاست و حکومت تجربه می کند.
در چند سال اخیر عراق مشغول جنگ و تلاش برای اخراج داعش بود و شهرهای بسیاری آماج حملات داعش بود و با اینکه ایران به هر لحاظ در کنار نیروهای عراقی برای بیرون کردن داعش بود اما فرصت سفر روحانی به عراق پیش نیامده بود. از سوی دیگر پس از تشکیل دولت جدید در عراق، ابتدا برهم صالح رئیس جمهور عراق پیش قدم شد و به ایران آمد و حالا پس از سفر وزیر امور خارجه، زمینه سفر روحانی به عراق آماده است.
سخنگوی وزارت خارجه نیز درباره دلایل عدم سفر روحانی به عراق در سال‌های اخیر گفت: شرایط عراق همواره ویژه بود، روابط ما گسترده بود و در سطوح مختلف به صورت دائم رفت و آمد وجود داشته است. تفاهم‌های زیادی صورت گرفته و‌ کارهای بررگی انجام شده است. عراق یکی‌ از بزرگترین بازارهای صادراتی غیرنفتی ایران است، در زمان لازم قطعا آقای روحانی در صورت لزوم سفر به عراق خواهند کرد، تصور نمی‌کنم در گذشته مانع یا موانعی برای انجام این سفر وجود داشته است.

ایران و امریکا در مقابل هم
عراق از سال ۲۰۰۳ به بعد همواره در تلاش برای ایجاد توازن در رابطه با امریکا به عنوان بازیگر اصلی غیرمنطقه‌ای در این کشور و ایران به عنوان یک همسایه تاثیرگذار بوده است. هر چند که عراق رابطه نزدیکی با امریکا دارد اما همزمان با دو دوست ایران در منطقه یعنی سوریه و روسیه هم روابط خوبی دارد.
حضور نظامی و سیاسی امریکایی ها پس از سقوط صدام در عراق مسجل شد و عراقی ها علیرغم نارضایتی ها از این حضور و البته ناراحتی از سفرهایی که به شکل غیرمنتظره و بدون اطلاع انجام می شود، اما حضور آنها را اجتناب ناپذیر می دانند. از این در سالهای اخیر تلاش کرده اند توازنی بین حضور دو رقیب یعنی ایران و امریکا در عراق ایجاد کنند.
سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق و شرکت در فرومهای اقتصادی از کربلا تا نجف و سلیمانیه و اربیل نشان از بازگشایی صفحات جدیدی در روابط دو کشور دارد. نامه نیوز