آمار آسیب های اجتماعی طی چند سال اخیر بالا رفته است و یکی از نکات مهمی که در رابطه با آسیب های اجتماعی وجود دارد این است که این آسیب ها قابل تبدیل شدن به یکدیگر هستند و رشد یک آسیب اجتماعی می تواند به گسترش بقیه موارد کمک کند. به عنوان مثال در بحث دختران فراری، باید دید چه عواملی به این مساله دامن زده است چرا که این اتفاق خود به خود نمی افتد و مسلما آسیب دیگری وجود داشته که گسترش پیدا کرده و به این بزه انجامیده است.

مشکل اساسی دختران فراری در مناسبات خانوادگی نهفته است به این صورت که دختری که پدر، مادر و برادران یا خواهران معتاد دارد و هیچ گونه منبع درآمدی در خانواده موجود نیست و راه هایی را برای کنترل این شرایط در دست ندارد، با مشکلات بسیاری روبه رو است که ترجیح می دهد از آن محیط بیرون بیاید. این دختران که نمی توانند اذیت ها را در خانه تحمل کنند، خیابان را به تصور خود امن تر از خانه دیده و به آن پناه می برند که مسلما و متاسفانه پس از پناه بردن به خیابان نه تنها با دنیای بهتری روبه رو نمی شوند، بلکه باید با مشکلات جدید دست و پنجه نرم کنند. این در حالی است که در بسیاری از آمارهای و بررسی ها چنین آسیبی را نادیده گرفته می شود در حالی که با پاک کردن صورت مساله، نمی توان مساله را حل کرد و نمی توان کاری پیش برد بلکه باید مسئوولان و کارشناسان مربوطه به بررسی دقیق و عمیق این مساله بپردازند تا جامعه از عواقب بعدی چنین ناهنجاریها و معضلاتی در امام باشد.

آسیب  اجتماعی اعتیاد دختران و زنان

اعتیاد دختران و زنان هم مشکل اجتماعی دیگری است که در سالهای اخیر با افزایش آن روبه رو بوده ایم. دلیل آن را هم می توان در اعتیادی که پدران، مادران، شوهران و برادران شان دارند جستجو کرد. اعتیاد مردان نیز دلایل متعددی دارد که یکی ازدلایل فقر فرهنگی و آموزش ندادن راه حل های پیشگیرانه است و مورد دیگر که بسیار هم مهم است، مسائل و مشکلات اقتصادی است . وقتی تورم، رکود، گرانی در جامعه بالا می رود و فضای رونق کسب و کار دچار چالش و کمبود می شود، عده ای به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند. متاسفانه وقتی بیکاری در جامعه افزایش پیدا می کند، شیوع مواد مخدر و بسیاری آسیب های اجتماعی و ناهنجاریها در بین جوانان بیشتر می شود. نکته مهم دیگر این است که نهادها و سازمانهای دولتی ذی ربط با این آسیب های اجتماعی و ناهنجاریها که قرار است برای دختران آسیب دیده و سایر آسیب دیدگان اجتماعی اقدامات موثری انجام دهند، عملا کار زیاد و قابل ملاحظه انجام نمی دهند. در ضمن باید تاکید شود که ساماندهی امور آسیب های متنوع اجتماعی تنهایی از یک نهاد مانند بهزیستی کاری منطقی نیست بلکه ضرورت دارد تا نهادهای مخالف با همکاری و هم افزایی یکدیگر و دولت هم با تخصیص دادن اعتبارات لازم برای حل و فصل و ساماندهی آسیبهای اجتماعی مبتلا به جامعه اقدام نمایند.

 آرمان کریمی پاشاکی، روزنامه نگار