سریال در حال پخش جایزه ۳ به نویسندگی و کارگردانی علی حلوی، یکی از پرطرفدارترین سریال های سالهای اخیر شبکه باران است که با طرح مسائل اجتماعی با زبان طنز و حضور بازیگران خوبش توانسته به اثری جذاب و قوی تبدیل شود. تاکنون حدود ۴۰ قسمت از این سریال به روی آنتن رفته‌ و طبق خبر اعلام شده پخش آن تا ۶۰ قسمت ادامه خواهد داشت.

علی حلوی نویسنده و کارگردان جایزه ۳ در گفتگویی درباره این سریال گفت: قبل از تولید سری سوم جایزه، به مشکلاتی برخوردیم که مهم ترین آنها موضوع گرانی دلار بود که سفر ما در هاله ای از ابهام قرار داد که با حمایت های حامی مالی سریال (گنجینه شهر فرش خزر) این اتفاق افتاد و برای اولین بار یک گروه از گیلان برای ساخت سریال توانستند به کشوری خارجی سفر کنند و قسمت هایی از سریال در آنجا تصویربرداری شد.
وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در جایزه ۳ گفت: قرار بود و هست که فضای کار، در عین حال که رنگ و بوی سری های قبل جایزه را هم داراست، کمی متفاوت باشد. چون بیننده انتظار دارد که سریال جایزه را ببیند نه چیز دیگری، سعی کردیم همان حال و هوا را با اضافه کردن موضوعات جدید ادامه دهیم. موضوعاتی مانند شورا با نگاه انتقادی که جامعه امروز ما مبتلا به آن است مانند رانت، فامیل بازی، سو استفاده از قدرت و… مطرح شد. همچنین در خانواده نیز موضوعاتی مانند ازدواج، فرصت دادن به جوانان و نخبگان و… به تصویر کشیده شد. همینطور موضوع خرافات، مبحث آموزش مانند توسعه توریسم، تقویت اقتصاد روستاییان و زنان روستا و… را نشان دادیم. البته به خاطر زمان کوتاه سریال نمی شود به طور تفصیلی به همه آنها پرداخت، اما در حد توان به تصویر کشیده شد.
وی ادامه داد: برای اولین بار بود که مسائل مربوط به شوراها با این نگاه نقادانه، در یک سریال تلویزیونی مطرح می شد. مواردی مانند ژن خوب، آقا زاده ها، سو استفاده از قدرت و اختلافات بین اعضای شورا که خیلی در شهرها و روستاهای مختلف می بینیم.
کارگردان جایزه ۳ در ادامه به قسمت های ضبط شده در هندوستان اشاره کرد و اظهار داشت: قسمت های هندوستان، علیرغم اینکه فکر می کردیم جذاب تر باشد آن بازخورد لازم را نداشت. شاید یکی از دلایلش این است که خیلی سریع انجام شد. همچنین در هنگام پخش به دلیل مشکلات فنی، صدا با تاخیر برای بیننده پخش میشد. این اتفاقات باعث شد که برخی بینندگان نسبت به آن قسمت ها نقد داشته باشند که به نظر من انتقادات درستی بود.
حلوی افزود: زمانی که قصه ها شکل گرفت استقبال بینندگان بی نظیر بود. هرچقدر که به قسمت های پایانی نزدیک می شویم و کار به حدود یک سوم پایانی رسیده استقبال بسیار زیاد است. در بازخوردهای کوچه و خیابان و فضای مجازی ابراز علاقه و لطف مردم فوق العاده است.
علی حلوی با بیان اینکه طرح مشکلات مردم در سریال مدنظر بوده است افزود: این نوع سریال ها، سریال های مردمی هستند و رسانه ای که قرار است پیشرو و همگام و همسو با مردم باشد باید بازتابی از مشکلات آنها باشد. اما نمی خواستم آنقدر تلخ باشد که بیننده احساس نکند که سریال طنز است‌. وظیفه یک سریال طنز این است که مسائل را پالایش کند و به نوعی مانند تیغی است که بطور سطحی لایه ای از زخم را برمی دارد. یک سری نابسامانی ها و مواردی که چندان خوشایند نیست در کارهای طنز گفته می شود. ترجیح دادیم که بعضی معضلات جامعه را با زبان طنز بیان کنیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت. طنز به کار رفته در سریال، طنزی نبود که صرفا مخاطب را به خنده وا دارد. سعی کردیم با رویکرد طنز هم مخاطب را راضی نگه داریم و هم لا به لای مواردی که مطرح می شود، موارد آموزشی و اخلاقی، نقدهای اجتماعی را بیان کنیم. این نوع کارها ویژگی و پیچیدگی خاص خودش را دارد و سبک ساخت خودش را می طلبد‌. در طول سالهای گذشته سریال هایی داشتیم که علیرغم بازیگران قوی و موضوع خوب موفق نبوده اند، به دلیل اینکه به آنها خوب پرداخت نشد.
این کارگردان مطرح استان با اشاره به ظرفیت بالای شبکه های استانی بیان کرد: بسیاری از سریال های استانی، از سریال های کشوری نیز پربیننده‌ تر هستند. به دلایل مختلفی مانند زبان، لباس، فضاسازی و… برای بیننده حالت نوستالژیک دارد و جذاب است. اگر ما بخواهیم در شبکه های سراسری هم این نوع فضاها را کار کنیم اتفاق خوبی است، اما منوط به حمایت است و متاسفانه آنقدری که باید حمایت نمی شود. خیلی از سریال هایی که با بودجه بسیار زیادی هم ساخته می شوند بازخورد ندارد. شاید سریالی مشابه جایزه که در شبکه های سراسری ساخته می شود ۵۰ برابر کار ما بودجه دارد اما آن اتفاق لازم که جذب مخاطب است در آنها رخ نمی دهد. گیلان استانی است که هنرهای نمایشی در آن جایگاه ویژه ای دارد. ما هنرجویان علاقمند و مستعد و فارغ التحصیلان بسیاری داریم که می توانند مفید واقع شوند. به همین دلیل جای هنرنمایی هنرمندان استان در شبکه های سراسری خالی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور پررنگ جوانان در جایزه بیان کرد: ما به چند موضوع مهم مانند ازدواج، نخبگان، فوتبال و..‌. در این سریال پرداختیم که بازیگران جوان در آن ایفای نقش پررنگی داشتند. سعی کردیم اسکلت اصلی بازیگران جایزه حفظ شود. شخصیت هایی که در سری قبلی در خانواده ها، شورا، قهوه‌ خانه و… مورد توجه مردم قرار گرفتند و آنها را پذیرفته اند در کار حضور داشتند. در کنار بازیگران با سابقه، چند چهره جوان حضورشان در کار پررنگ تر شد. چند چهره جدید و جوان هم در کنار آنها داشتیم که بازتاب بسیار خوبی هم داشت. در قسمت های باقیمانده هم چهره های جوان درخشش خوبی خواهند داشت. به امید خدا اگر سریال در سری بعد ادامه پیدا کند چهره های جوان دیگری هم حضور خواهند داشت.

این نویسنده و کارگردان با سابقه صداوسیمای مرکز گیلان در خصوص عواملی که می تواند در موفق شدن یک سریال تلویزیونی موثر باشد گفت: نمی توان یک فرمول مشخص راجع به این موضوع ارائه داد. اگر تلاش شود شخصیت های داستانی که کار می شود، واقعی و قابل لمس باشد و ویژگی های رفتاری خاصی که برای بیننده جذاب است را دارا باشد بسیار موثر است. قصه سریال نیز موثر است که بار دراماتیک داشته باشد که بیننده را همراه خود کند.
کارگردان جایزه درباره احتمال ساخت سری چهارم جایزه پاسخ داد: تا زمانی که احساس کنیم مردم کار را دوست دارند و مشتاق هستند جایزه ساخته خواهد شد. از الان نمی شود پیش بینی دقیقی راجع به آن کرد. ما طرح جایزه ۴ را هم داریم که کاملا متفاوت از سری سوم آن خواهد بود و اگر شرایط ساخت آن مهیا شود، اتفاقات جذابی در آن رخ خواهد داد.

حلوی در پایان با تقدیر از گروه همدل و همراه جایزه ۳، گفت: مردم منتظر اتفاقات جالب سریال در قسمت های باقیمانده باشند. بعضی از این اتفاقات غافلگیر کننده است و قطعا جذاب خواهد بود‌. سعی شده به خیلی از پرسش هایی که در ذهن مردم ایجاد شده پاسخ داده شود. شرایط قهرمانان داستان و اتفاقات مربوط به آنها در قسمت های پیش رو مشخص خواهد شد.