دومین شب موسیقی گیلکی با محوریت بزرگداشت صدای ماندگار گیلان استاد «احمد عاشورپور» در انزلی برگزار می شود.

 

دومین شب موسیقی گیلکی با محوریت بزرگداشت صدای ماندگار استان گیلان استاد «احمد عاشورپور» ۲۵ بهمن ماه امسال در شهرستان انزلی برگزار می شود.

این مراسم با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری استان گیلان در سالن امفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان انزلی برگزار می شود.

این برنامه که از سال گذشته آغاز شده که امسال با توجه به همزمانی با یکصد و یکمین زادروز تولد پدر موسیقی نوین گیلان با محوریت بزرگداشت این چهره ماندگار در عرصه موسیقی گیلکی اجرا خواهد شد.

سخنرانی، اجرای قطعات بزرگان موسیقی گیلان، سخنرانی پژوهشی در مورد موسیقی محلی و مقامی گیلان بخشی از برنامه های این مراسم است.

احمد عاشورپور ۱۸ بهمن ۱۲۹۶ در غازیان بندر انزلی متولد و تحصیلات خود در زمینه مهندسی کشاورزی را در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران گذراند وی در سال ۱۳۲۲ به ابوالحسن صبا معرفی و در رادیو تهران به خوانندگی پرداخت سپس به دعوت روح‌الله خالقی با انجمن ملی موسیقی همکاری کرد. او با رادیو ۲ دوره بین سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ و ۱۳۳۶ تا سال ۱۳۳۸ همکاری داشت.

وی در دی‌ماه ۱۳۸۶ به علت عفونت ریه و کهولت سن در بیمارستان جم تهران بستری شد و سرانجام در ۲۲ دی‌ماه در بخش عمومی همان بیمارستان درگذشت و در گورستان بی بی حوریه غازیان بندر انزلی به خاک سپرده شد.

منبع: مهر