رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس:سفر آبه به تهران بعد از ۴۱ سال نقطه عطفی در روابط دوجانبه است /گمانه زنی ها درباره پیام مذاکره با ایران توسط نخست وزیر ژاپن/ چندگانگی در سیاست خارجی آمریکا مشهود است

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خط ِاعتدال  گفت: هنوز خبر رسمی درباره اینکه آیا نخست وزیر ژاپن در سفر به ایران حاوی پیامی از آمریکا برای مذاکره با ایران خواهد بود یا نه اعلام نشده است ولی همین که بعد از ۴۱ سال نخست وزیر ژاپن در این شرایط خاص به ایران سفر می کند، با توجه به موقعیت مهم ژاپن در آسیا و اقتصاد دنیا، این سفر قابل توجهی است.

علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر پیش روی آبه، نخست وزیر ژاپن به ایران در شرایطی حساسی که ایالات متحده آمریکا اظهارات ضدونقیضی درباره مذاکره با ایران مطرح می کند، اظهار کرد: اینکه آیا نخست وزیر ژاپن در سفر به ایران از سوی ایالات متحده آمریکا حامل پیامی است یا خیر چیزی به صورت رسمی اعلام نشده است و موارد بیان شده در این باره در حد تحلیل و گمانه زنی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: البته همین که بعد از ۴۱ سال نخست وزیر ژاپن در این شرایط خاص به ایران سفر می کند، با توجه به موقعیت مهم ژاپن در آسیا و اقتصاد دنیا این سفر یک سفر قابل توجه و نقطه عطفی در مناسبات دوجانبه است.

عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: خصوصا تاثیری که ژاپن بر قدرت های اقتصادی دنیا که با جمهوری اسلامی ایران مناسبات سیاسی دارند، در شرایطی که دنیا آمریکا را ملامت می کند که به برجام برگردد و تنش افزایی را متوقف کند، این سفر می تواند هم پیام ها و هم پیامدهای خوبی داشته باشد.

او تاکید کرد: البته تاکنون پیامی با عنوان میانجی گری نه به صورت رسمی و نه غیررسمی به ایران مخابره نشده است. و این سفر در فضای مناسبات دوجانبه ارزیابی می شود.

رحیمی یادآور شد: البته تحلیل هایی در این باره وجود دارد و گفته می شود این سفر به منزله میانجی گری است ولی تا قبل از اینکه این سفر انجام شود، نمی توان تحلیل و ارزیابی درستی داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اظهارات دوگانه مقامات آمریکایی در قبال ایران گفت: این رفتارهای دوگانه مقامات آمریکایی در قبال ایران نشان را نوسانات سیاست خارجی امریکا دارد و نشان می دهد از نظر راهبردی از ثبات لازم برخوردار نیستند.

این عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: حداقل این رفتارها نشان می دهد آمریکایی ها درباره پرونده ایران بلاتکلیفند و طبیعی است کشوری که نتواند ثباتی در سیاست خارجی خود داشته باشد و روابط را اصلاح کند، نمی تواند مناسبات مناسبی با سایر کشورها ایجاد کند و به تخریب مناسبات اقدام می کند.

عضوهیات رئیسه مجلس همچنین با اشاره به پیش شرط های ۱۲ گانه ای که پمپئو برای مذاکره با ایران تعیین کرده بود، تصریح کرد: اینکه ایالات متحده بعد از موضع محکم ایران در این باره اعلام کرد آن پیش شرط های مذاکره را برداشته است، نشان دهنده عدم توازن و آشفتگی در سیاست خارجی آمریکا است و نشان می دهد انها هنوز در سیاست خارجی به وحدت نظری نرسیده اند.