به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت، سیده زهرا میر اعلمی، معاون برنامه ریزی و توسعه، فرمانداری شهرستان رشت در جلسه تجلیل از دهیاران بخش مرکزی به مناسبت روز دهیاری و شهرداری ها، ضمن تبریک این روز به حاضرین در جلسه، مبحث مدیریت روستایی را بسیار مهم و تاثیرگذار خواند و افزود: مدیریت صحیح روستایی می‌تواند شناسایی تمامی پتانسیل ها و ظرفیت های روستایی جهت ایجاد اشتغال خرد و سرمایه گذاریهای خرد و کلان را به دنبال داشته باشد.
وی به برگزاری دوره های آموزشی مناسب برای جوامع روستایی با کمک فنی حرفه ای و جهاد کشاورزی تاکید نموده و بیان داشت: این امر سبب ارتقای سطح دانش روستایی ها و همچنین کارآفرینی هرچند با درآمدی محدود اما پایدار می گردد.
میراعلمی، مبحث بیمه روستاییان و عشایر را شایسته پیگیری خواند و افزود: باید کشاورزی به شغلی دارای آتیه، بازنشستگی یا از کار افتادگی تبدیل شود.
وی با اشاره به سونامی جاذبه زمین توسط غیر استانی ها که سبب خرید زمین هایی با متراژ بالا و مبالغ کم در روستاها می شود، اظهار داشت: این موضوع سبب کاهش زمین های کشاورزی و تغییر فرهنگ غنی روستایی شده و در حال تغییر شغل کشاورزی به سرایداری گردیده و به دلیل افزایش جمعیت غیر بومی روستاها و کمبود امکانات زیرساختی با توجه به این افزایش جمعیت، مشکلات عدیده ای را در پی خواهد داشت.
میراعلمی در پایان اشاره نمود: گیلان ما با کشاورزی در کنار صنعت توریسم، زیبا وزین است و باید قدر این نعمت الهی را بیش از پیش بدانیم.