پس از امضای حکم مدیرعاملی مصطفی سالاری استاندار پیشین گیلان در تامین اجتماعی ، دغدغه ی فعالین سیاسی استان گیلان غیر بومی بودن استاندار بعدیست . این دغدغه با شایعه ی قطعی شدن استانداری محمدعلی شجایی قوت گرفت . محمد علی شجاعی استاندار فعلی خراسان شمالی است که شایعه شده جدی ترین گزینه برای استانداری گیلان می باشد.

در همین رابطه سهیلا مدارایی دبیر کل حزب مشارکت های مردمی استان گیلان طی نامه ای خطاب به وزیر کشور دولت تدبیر و امید ، عملکرد وزارت کشور در انتصاب استانداران را نقد کرد و خواستار انتصاب استانداری بومی برای استان گیلان شد .

متن این نامه بدین شرح است :

هوالحق

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور

سلام علیکم

اینجانب بعنوان یک فعال سیاسی اجتماعی از حضرتعالی که در کابینه دولت تدبیر وامید تشریف دارید و ما فعالان سیاسی اصلاح‌طلب برای پیروزی دولت دوازدهم واقعا همه سنگ تمام گذاشتیم و همانطور که مستحضرید استان گیلان سومین استان در کشور بود که بالاترین آرا را برایتان کسب نمود  گله مندم.

امیدوارم به یاد داشته باشید که این دیار بالاترین رای را برای دولت دوازدهم به صندوق های رای ریخت و امیدوارم که باز به یاد بیاورید که ما اصلاح طلبان فقط با یک اشاره رئیس محترم اصلاحات مردم را پای صندوق های رای آوردیم.

برادر گرامی چرا در این دولت کاری می کنید که مردم از رای دادنشان پشیمان باشند.

مگر به فرمایش رهبر فرزانه نظام ما ( مردم سالاری دینی نیست؟) پس چرا به خواسته مردم توجه ندارید؟ مگر همین مردم به شما بزرگواران رای ندادند؟ مگر نمایندگان این مردم  بیش از ۲۶۰ رای اعتماد در مجلس نثارتان نکردند؟ مگر شما سوگند یاد نکردید در همه حال و همه جا خود را در محضر خدا ببینید و به خواست مردم توجه نمایید وقتی خواست مردم این دیار در دو سال پیش این بود که استاندار بومی و منتخب ما را انتخاب نمایید چه با بیانیه و چه با خواست مجمع محترم نمایندگان گیلان و چه با خواست نماینده محترم ولی فقیه وقت ، این مهم را بیان نمودیم ولی متاسفانه با بی توجهی به این خواست برایمان استاندار غیر بومی فرستادید و درست همزمان با جابه جایی ایشان پس از دو سال در سکوی بالاتر گزینه ی ما را به استان دیگر می فرستید.

خب دقیقا یکی از علل مخالفت با استاندار غیر بومی همین است که اتفاق افتاده پس از دو سال با عملکرد انتصاب مدیریتی چند جوان عزیزاین دیار و چند بانوی محترم استان و طرح بوم گردی ، استاندار اسبق جوان ما که برایشان آرزوی سلامتی و ارتقای بیشتر را از خداوند بزرگ مسئلت داریم به  پست بالاتر رفته بدون اینکه به پشت سر خود بنگرند که مردم مظلوم این دیار تازه دل خوش نموده بودند که استاندار جوان شان دل در گرو این استان دارد ، استانی که در پشت سرسبزیش جهنمی است که مردم نجیبش با هزار مشکلات دست و پنجه نرم می کنند و این استان همیشه سکوی ترقی افراد غیر بومی بوده است و متاسفانه همه پروژه ها نیمه کاره رها می شود .

این استان که زمانی پایتخت کشور بود متاسفانه حالا از هر نظر از سایر استان ها عقب مانده و اگر نبود وجود پر برکت جناب دکتر نوبخت معلوم نبود پروژه راه آهن و کریدور حمل و نقل که البته استارتش از زمان دولت اصلاحات خورده بود چه زمان به بهره برداری در می آمد.

جناب وزیر چرا در دولت تدبیر و امید ، تدبیری می اندیشید که امید مردم را نا امید می کنید؟

ما مردم این دیار استانداری میخواهیم که دل در گرو این مرز و بوم داشته باشد حال اگر می خواهد غیر بومی هم باشد ولی دلسوز مردم این دیار باشد و برای توسعه زیربنایی استان طرح و پروژه داشته باشد و بتواند توان جذب سرمایه های داخلی و خارجی را با توجه به پتلانسیل بالای گردشگری در این دیار داشته باشد.

با توجه به خط مرزی این استان با کشورهای خاورمیانه فردی که بتواند که در این استان جاذبه صنعت توریسم را احیاء نماید و به فکر توسعه اساسی و زیر بنایی استان باشد و با مافیای زمین خواری و جنگل های بکر گیلان مبارزه نماید و دستشان را کوتاه کند.

حضرتعالی با همه این خواسته ها دو سال پیش مخالفت نمودید و حالا هم که لابد باید منتظر بمانیم یک فرد غیر بومی دیگر طبق فرمایش خودتان ( که استانداران باید از بدنه وزارت کشور باشند) به ما تحمیل نمایید، که اگر چنین باشد هرگز شما را نخواهیم بخشید و غیر از زبان اعتراض، شکایت نزد خالق بی همتا می بریم که به داد این مردم مظلوم برسند.

و السلام  علیکم و رحمت ا…ه و برکاته

و من ا…. التوفیق

سهیلا مدارائی

۴/۴/۹۸