سخنگوی فراکسیون امید با تاکید بر اینکه باید جلوی فرار سرمایه های انسانی و مالی گرفته شود، اظهار کرد: به نظر من بیش از اینکه به فکر بازگرداندن افرادی باشیم که مهاجرت کردند باید به فکر این باشیم که جلوی مهاجرت، فرار استعدادها و سرمایه های انسانی و مالی کشور را بگیریم.

بهرام پارسایی در گفت و گو با شفقنا در رابطه با ایجاد منطقه آزاد انسانی و مذهبی گفت: به نظر من بیش از اینکه به فکر بازگرداندن افرادی باشیم که به خارج از کشور مهاجرت کردند باید به فکر این باشیم که جلوی مهاجرت، فرار استعدادها و سرمایه های انسانی و مالی کشور را بگیریم. اگر توانستیم همه افرادی که در ایران هستند را از لحاظ امنیت شغلی، کار و بازی دادن همه به صورت عادلانه در سیستم های مدیریتی و سرمایه‌گذاری بدون رانت و لابی گری را تامین کنیم آن وقت می‌توانیم به فکر بازگرداندن مهاجرین هم باشیم.

اراده ای برای بازگرداندن مهاجرین به کشور وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: با این شرایط و فضایی که ایجاد شده برگرداندن مهاجرین کار سختی است و اراده ای هم برای این کار وجود ندارد؛ لذا اول باید برای جلوگیری از مهاجرت افرادی که در داخل هستند اقداماتی انجام دهیم و اگر گام مثبتی در این جهت برداشتیم برای ایرانیان خارج از کشور هم امیدی ایجاد می‌شود که سیاست بازگرداندن در کشور و در میان مسوولین وجود دارد. اما در شرایطی که مهاجرین می بینند هر روز بر تعداد سرمایه های انسانی و مالی که از کشور خارج می‌شوند اضافه می‌شود این سوال برایشان پیش می‌آید که اگر ایران خوب است پس چرا این افراد مهاجرت می‌کنند؟!

نباید از بُعد شعارگرایی و عوام فریبی به مساله بازگرداندن مهاجرین نگاه کرد

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر من این پیشنهاد که عده ای می‌گویند مناطق محروم به عنوان منطقه آزاد انسانی و مذهبی انتخاب شود، سیاست درستی نیست زیرا سرمایه‌گذار در جایی که از لحاظ سیستم حمل و نقل، امنیت و ارتباطات محدودیت داشته باشد سرمایه گذاری نمی‌کند لذا نباید از بُعد شعارگرایی و عوام فریبی به این قضیه نگاه کرد اما متاسفانه بیشتر سیاست های ما پوپولیستی است.

محرومیت زدایی از مناطق محروم بر عهده ی دولت است

پارسایی در ادامه با تاکید بر اینکه محرومیت زدایی از مناطق محروم بر عهده دولت است خاطرنشان کرد: محرومیت زدایی باید از طریق سیستم دولتی انجام شود نه اینکه انتظار داشته باشیم افراد بخش خصوصی محرومیت زدایی کنند و خودشان هزینه آن را پرداخت کنند اما در مقابل امتیاز خاصی هم نداشته باشند. این سیاست های غلط را تا الان اتخاذ کردیم و حقیقتأ ناموفق هم بودیم لذا ضرورت دارد در این سیاست ها تجدید نظر کنیم.