در گفت وگو با «خطِ اعتدال»/فلاحت پیشه با اشاره به رفع توقیف نفتکش ایرانی و توقیف مجدد آن توسط آمریکا؛  تقسیم کاری بین آمریکا و انگلیس وجود دارد/ تقابل ایران و انگلیس ادامه دار است مگر اینکه ایران به منافعش برسد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: درباره توقیف نفتکش گریس ۱ مثل گذشته، تقسیم کاری بین انگلیس و آمریکا وجود دارد و انگلیس شروع کننده یک بحران بوده و آمریکا قصد پایان دادن به آن را دارد.

»با اشاره به رفع توقیف کشتی گریس ۱ توسط انگلیس که با حکم دادگاه امریکا دوباره رای به توقیف آن داده شد اظهار کرد: بعد از رفع توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ توسط انگلیس، بلافاصله آمریکا دستور توقیفش را صادر کرد و این نشان می دهد که تقسیم کاری بین انگلیس و امریکا صورت گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: این تقسیم کار، شبیه کاری است که از زمان جنبش ملی شدن صنعت نفت وجود داشته است و انگلیسی ها خودشان شروع کننده این بحران بوده اند و خودشان هم باید تمام کننده آن باشند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به نظرم جمهوری اسلامی ایران نمی تواند در قبال توقیف احتمالی نفتکش خود کوتاه بیاید. بخشی از این ماجرا مسئولیتش با انگلیسی ها است و این یعنی ادامه بحران و بخش دیگر آن هم با آمریکا است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس تاکید کرد: از دهه ۱۹۷۰ میلادی انگلیسی ها با این شیوه عمل کرده اند و از زمانی که دوران خروجشان از منطقه شروع می شد، معمولا بحران را شروع می کردند و آمریکایی ها به آن بحران پایان می دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: الان هم همینطور است، بحران را انگلیسی ها شروع کرده اند، ولی بحران توسط کسی پایان نمی پذیرد تا زمانی که ایرانی ها به منافعشان برسند و نفتکش ایرانی آزاد شود.

فلاحت پیشه یادآور شد: دستور توقیف نفتکش ایرانی توسط امریکا ادامه همان سیاستی است که در انگلیس شروع شده است ولی این بار در لندن باید تمام شود، در غیر این صورت انگلیس کماکان در تقابل با ایران خواهد ماند.

او همچنین در پاسخ به این نکته که انگلیسی ها مدعی تلاش برای حفظ برجام هستند، تصریح کرد: به اعتقاد من انگلیس کشوری است که ساختار آن اجازه شکل گیری پوپولیسم جدیدی را نمی دهد. ولی بازی همیشگی خود را ارائه می دهند و همیشه سعی دارد در سطح بین المللی منافع همسویی خود را با آمریکا حفظ کنند. هر چند که در مناسبات خاص، باریکه ای برای حفظ رابطه اش برای تامین منافع خود حفظ می کند.

فلاحت پیشه ادامه داد: البته ایرانی ها به حدی از پختگی رسیده اند که مجموع این مناسبات را با هم ببینند و برخوردی خام نداشته باشد. در شرایط کنونی هم درباره موضوع کشتی نفتکش این سیاست مشترک است و درموضوع برجام حد اختلافات بین آمریکا و انگلیس را می دانیم. مشخص است که بین اروپایی ها کمترین اختلاف را انگلیسی ها با آمریکایی ها دارند ولی نظر آنها نظر اتحادیه اروپا نیست