مذاکره موشکی تمامیت ارضی ایران را به خطر می‌اندازد/ چرا ایران نباید توسعه موشکی را رها کند؟ *تحلیلی بر سخنان دکتر ظریف در موسسه بین المللی تحقیقات صلح سیپری در سوئد

 کشورهای غربی حتی زمانی که آمریکا هنوز از برجام خارج نشده بود، درخواست مذاکره در خصوص برنامه موشکی ایران را داشتند و تأکید می‌کردند که ایران نباید به توسعه فناوری‌های موشکی خود ادامه دهد. این در حالی بود که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، به صراحت بر توسعه موشک‌های غیرهسته‌ای ایران تأکید شده بود و ایران می‌توانست آزادانه در این حوزه فعالیت کند. این روزها نیز دولت ترامپ، بارها از برنامه موشکی ایران به عنوان یکی از عوامل اصلی تحریم نام برده و مدعی شده که توسعه موشکی در جمهوری اسلامی برای فعالیت های دفاعی نیست؟ اما چرا توسعه موشکی در ایران ضروری است و باید مجدانه پیگیری شود؟
محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در موسسه بین المللی تحقیقات صلح سیپری در سوئد حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. او با اشاره به خریدهای نظامی بی حد و مرز کشورهای عربی منطقه نظیر عربستان و سعودی و امارات متحده عربی اظهار کرد که آمریکا منطقه را انبار سلاح تبدیل کرده و عامل اصلی تنش است. ظریف با اشاره به تجربه جنگ تحمیلی گفت: آیا ما به آمریکا، روسیه، غرب و چین اتکا کردیم؟ آنها بارها علیه ما در شورای امنیت قطعنامه صادر کردند، خیلی از کشورها در زمان جنگ تحمیلی در کنار عراق قرار گرفتند. اشاره ظریف به تحریم تسلیحاتی ایران و فروش بی‌شمار سلاح به عراق بعثی از آن جهت بود که امروز نیز در منطقه فروش سلاح به دیگر کشورها ادامه دارد اما کسی به ایران سلاح نمی‌فروشد.
گزارش‌هایی که در زمینه فروش سلاح و بودجه نظامی کشورهای خاورمیانه وجود دارد نیز سخنان ظریف را تأیید می‌کند. موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم موسوم به سیپری (SIPRI) اوایل اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد، بودجه نظامی جهان در سال گذشته میلادی به بالاترین سطح در سه دهه رسید که عمدتا حاصل اقدامات ایالات متحده و چین بود. بر اساس برآورد این موسسه پس از آمریکا و چین، عربستان با ۶۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در جایگاه سوم قرار دارد و بیشترین هزینه را صرف خریدهای نظامی در جهان کرده است.
به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اگر ایران دست از توانایی‌های موشکی خود بردارد و چه با مذاکره و چه با هر طریق دیگری خود را خلع سلاح کند، به کشوری بی دفاع در برابر دیگر کشورهای منطقه که تا بن دندان مسلح هستند تبدیل خواهد شد. چنین امری به معنی تهدید تمامیت ارضی ایران و امنیت داخلی آن خواهد بود و هیچ عقل سلیمی حاضر نخواهد شد تا بر سر خلع سلاح شدن کشور با دیگران به مذاکره بپردازد. برنامه موشکی ایران برنامه ای ایجابی است و کشور به دلیل تهدیدهایی که از سوی برخی همسایگان مطرح است به آن نیاز دارد.