ورزشکاران جانباز و معلول با تکیه بر همت عالی و اعتماد به نفس خود به خوبی نشان داده اند که معلولیت محدودیت نیست ودر مسیر موفقیت و سرافرازی تنها باید چشم امید به خداوند و اعتماد به توانمندی‌های‌ خود داشت.
از این رو فرصت را غنیمت شمرده و ۲۴ مهرماه روز ملی پارالمپیک رابه همه ی‌ ورزشکاران جانباز و معلول وطن عزیز اسلامی ایران که دراین عرصه افتخار آفرینی می کنند تبریک میگویم و از خداوند منان توفیق روز افزون برای ایشان خواستارم.
تاریخچه کمیته ملی پارالمپیک
فدراسیون ورزش‌های معلولین ایران یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی درسال ۱۳۵۸ تأسیس و تحت بازرسی سازمان تربیت بدنی وقت فعالیت خودرا آغاز کرد.
در پی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و صدمه های فراوان ناشی از جنگ، ضرورت ورود جانبازان سرافراز به صحنه های ورزشی برای حفظ سلامتی و افزایش روحیه نشاط و شادابی به منظور حضور موثر در عرصه های اجتماعی احساس گردید.
اینگونه بود که درسال ۱۳۵۹ نام فدراسیون مذکور به «فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین» تغییر کرد .
با گسترش فعالیت‌های ورزشی معلولین و جانبازان، فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان درسال ۱۳۷۶ پیشنهاد ودر سال ۱۳۷۸ به جمع سایر فدراسیون‌های تحت پوشش سازمان تربیت بدنی درآمد.
با رشد و توسعه کمی و کیفی ورزش‌های معلولین و نابینایان و کم‌بینایان در دنیا در ۲ گروه «آقایان و بانوان» و اعلام رسمی IPC مبنی بر ضرورت تشکیل کمیته ملی پارالمپیک، این کمیته فعالیت خودرا پس از برگزاری اولین مجمع عمومی در ۱۷بهمن ماه ۱۳۷۹ آغاز کرد.
کمیته ملی پارالمپیک طبق قانون تنها سازمانی است که سرپرستی، اداره و هماهنگی امور مربوط به شرکت ورزشکاران دارای معلولیت در بازی‌های تابستانی و زمستانی پارالمپیک، منطقه‌ای، بین‌المللی و قاره‌ای ودوره ها و کلاس های آموزشی که کمیته بین‌المللی پارالمپیک تدارک می‌بیند و یا حمایت می‌کند به عهده داشته و تلاش دارد.
با برگزاری کارگاه ها و جشنواره های گوناگون به گسترش هر چه بیشتر فرهنگ پارالمپیک در میان مردم به ویژه افراد دارای معلولیت کمک نماید. برگزاری روز پارالمپیک و سایر برنامه های آموزشی و توسعه ای، را می توان از اقدامات مهم کمیته ملی پارالمپیک در تحقق این هدف مهم دانست.
روز ملی پارالمپیک
۲۴ مهرماه به نام روز ملى پارالمپیک در تقویم ملى ایران ثبت شده است و به همین منظور این روز رابه معلولان و جانبازان تبریک عرض می‌کنیم.
ورزشکاران جانباز و معلول انسان‌هایی هستند که از هر فرصتی برای بالندگی و تعالی بهره میگیرند تا با مبارزه با محدودیت‌های‌ فیزیکی ثابت کنند که خواستن توانستن است و قله‌های‌ افتخار تنها، با اراده است که فتح می شوند.
ضمن گرامیداشت روز ملی و هفته پارالمپیک، به ورزشکاران، قهرمانان و افتخارآفرینان معلول و جانباز کشورمان که سرمایه ملی محسوب می شوند خدا قوت گفته و از درگاه خداوند متعال توفیق روز افزون برای جامعه ورزشی معلولان مسئلت می نماید و امیدوار است توفیقات و درخشندگی جامعه پارالمپیک ایران هم چون گذشته و حتی بهتر از ان مایه غرور و افتخار ایران اسلامی در سراسر دنیا شود.
روابط عمومی شرکت پگاه گیلان