November 26,2020 | ۱۳۹۹/۰۹/۰۶

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

یادداشتی به قلم اسحاق راستی:

بایدها و نبایدهای انتخابات

بایدها و نبایدهای انتخابات

اسحاق راستی، روزنامه‌نگار گیلانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و دبیر مجمع نیروهای خط امام(ره) استان گیلان، در یادداشتی که در شماره روز سه‌شنبه روزنامه اعتماد چاپ شد، با اشاره به سخنان اخیر رییس جمهور درباره مجلس اول و نبود نظارت استصوابی شورای نگهبان در آن دوره، به بررسی زمینه‌های یک انتخابات آزاد و بایدها و نبایدهای […]

اسحاق راستی، روزنامه‌نگار گیلانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و دبیر مجمع نیروهای خط امام(ره) استان گیلان، در یادداشتی که در شماره روز سه‌شنبه روزنامه اعتماد چاپ شد، با اشاره به سخنان اخیر رییس جمهور درباره مجلس اول و نبود نظارت استصوابی شورای نگهبان در آن دوره، به بررسی زمینه‌های یک انتخابات آزاد و بایدها و نبایدهای آن پرداخته است.

اینکه انتخابات یکی از مهم‌ترین ارکان دموکراسی بین کشورهای توسعه یافته است، امروزه امری است که مردمان همه جوامع به آن واقفند. برای اینکه بتوانیم کشوری را به لحاظ حد برخورداری از دموکراسی ارزیابی کنیم، یکی از مولفه‌هایی که باید مد نظر قرار بگیرد، انتخابات است. اینکه ببینیم در آن کشور تا چه اندازه به برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و قانونی توجه می‌شود.

بارها شنیده و خوانده‌ایم که در طول ۴۰ سال گذشته از انقلاب اسلامی بطور میانگین هر‌ساله یک انتخابات در کشور برگزار شده است؛ اما آیا صِرف برگزاری انتخابات برای رعایت دموکراسی در یک کشور شرط کافی است؟ آیا دال بر آزادی کامل و رقابتی بودن در همه انتخابات است. به هر حال می‌دانیم که برگزاری انتخابات در ایران گاهی با چالش‌هایی مواجه شده است. وقتی از رابطه مستقیم انتخابات و دموکراسی حرف می‌زنیم، چه نوع انتخاباتی مد نظر ماست؟ به راستی انتخابات در یک جامعه دموکراتیک به‌طور مشخص چه ملاک‌هایی دارد؟

چندی قبل رییس‌جمهور انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی را یکی از آزادترین نمونه‌های انتخاباتی تاریخ جمهوری اسلامی ایران خواند و آن را نشانه آزاد بودن آن انتخابات در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب دانست. نگاهی گذرا به دوره‌های مختلف انتخابات در طول سال‎های جمهوری اسلامی ایران، فراز و فرودهای گوناگونی را در اجرای انتخابات طی چهار دهه گذشته نشان می‌دهد. به‌طور مثال در دوره اول مجلس شورای اسلامی که رییس‌جمهور اخیرا به آن اشاره کرد، یکی از رقابتی‌ترین دوره‌های انتخابات مجلس بود که در آن داوطلبانی از طیف‌ها و احزاب مختلف اعم از جمهوری اسلامی، جامعه روحانیت مبارز تهران، اعضای نهضت آزادی، جبهه ملی و نیروهای ملی و مذهبی و حتی فقط نیروهای ملی، جنبش مسلمانان مبارز، دفتر هماهنگی بنی‌صدر، … و…

حتی کاندیداشدن برخی از گروه‌های مارکسیست و به اصطلاح آن روز چپ و…. در بین برگزیدگان و کاندیداها مشاهده می‌شد. حال انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی را با انتخابات دوره‌هایی مانند چهارم یا هفتم مقایسه کنیم که شورای نگهبان کاندیداهای یک جناح را طوری قلع‌وقمع کرد که به جز تعداد معدودی از نمایندگان، اکثریت قریب به اتفاق برگزیدگان از یک جناح خاص بودند.

تحقق برگزاری انتخابات عادلانه و رقابتی، شرط برخورداری از یک نظام مردمسالار است. طوری که هم انتخاب‌شوندگان و هم انتخاب‌کنندگان در فرآیندی مدنی و در فضایی آزاد و بدون هرگونه مانع یا اجباری بتوانند از همه حقوق قانونی خود بهره‌مند شوند.

شرایط حاکم برانتخابات باید به گونه‌ای باشد که نتیجه حاصل شده، بدون هیچ مشکلی و بی‌هیچ گونه رفتار جناحی و سیاسی بطور شفاف اعلام شود و به معنای واقعی بیانگر اراده مردم باشد.

در ادوار گذشته انتخابات در جمهوری اسلامی هرگاه برگزارکنندگان و ناظران انتخابات براساس قانون به وظایف خود عمل کردند، هم باعث مشارکت بالای مردم در انتخابات شده و هم مردم انتخاب بهتری داشته‌اند. چراکه حضور سلایق مختلف و متنوع انتخاب بهتری را رقم خواهد زد.

عکس قضیه هم صادق است. هرگاه برگزارکنندگان و خصوصا ناظران انتخابات، نگاهی بسته و رویکردی انقباضی به انتخابات داشتند، هم سطح مشارکت مردم پایین بود و هم نتایجی که حاصل شد، چندان رضایت‌بخش نبود.

تاکیدهای دیروز رییس‌جمهور در نشست رسانه‌ای بر موضوعات مرتبط با انتخابات، گواه اهمیت این مقوله است. جاری شدن سخنانی با این مضمون در کلام رییس قوه مجریه که شورای نگهبان ناظر است و دخالت‌کننده نیست و ابراز امیدواری ایشان به اینکه این شورا وظایف خود را به خوبی انجام دهد، اهمیتش در این است که مردم می‌بینند کسی که به او رای داده‌اند، امروز از خواست‌ها و مطالبات آنها می‌گوید و تحقق آنها را ضروری می‌داند.

جا دارد مسوولان انتخابات در این شرایط به مصالح نظام و مردم توجه کافی داشته باشند و خدای‌ناکرده طوری عمل نکنند که موجبات نامیدی اقشار مختلف مردم فراهم شود.


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری گیلان بهتر نوین  به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.