ناصر حاج‌محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران عقد قرارداد شهرداری رشت با شرکت تی‌تی‌اس جهت ساخت دستگاه زباله‌سوز در سال ۹۲ را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار اخیراً از سوی دولت برای احداث دستگاه زباله سوز رشت اختصاص پیدا کرده است.

شهردار رشت تکلیف دولت جهت پرداخت اعتبارات ساخت و تکمیل دستگاه زباله‌سوز سراوان رشت طبق قرارداد اولیه را مورد تأکید قرار داد و افزود: ساخت دستگاه زباله سوز سراوان به ۲۶ میلیون دلار اعتبار نیاز داشت و در همان زمان عقد قرارداد اولیه مقرر شد ۲۵ درصد این مبلغ قبل از شروع کار به پیمانکار پروژه پرداخت شود.

حاج‌محمدی با بیان اینکه همزمان در سراوان رشت روند ساخت و بهره‌برداری از ۳ دستگاه زباله سوز واقع در شهرهای ساری، نوشهر و تهران آغاز شد تصریح کرد: به علل مختلف از جمله نبود مکان برای اجرای پروژه و برخی مشکلات دیگر به غیر از سراوان رشت ساخت دستگاه زباله‌سوز در سایر نقاط با پیشرفت خوبی همراه شد.

وی اتمام مراحل مقدماتی و مطالعاتی ایجاد دستگاه زباله‌سوز سراوان رشت در اواخر سال ۹۶ تا ابتدای سال ۹۷ را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: پس از پایان این بخش، توسط دولت ۲۸ میلیارد تومان در مرحله نخست و ۱۰ میلیارد تومان دیگر در مرحله دوم برای ساخت دستگاه زباله‌سوز سایت زباله سراوان رشت تخصیص داده شد.

شهردار رشت از مشارکت و همکاری فرمانداری، استانداری، رئیس کل دادگستری گیلان و دادستان استان برای حل مشکل جانمایی دستگاه زباله‌سوز سراوان سخن گفت و اظهار داشت: با ۱۸۰ میلیارد تومان اعتباری که اخیراً دولت برای این پروژه اختصاص داده است روند اجرای تکمیل دستگاه زباله‌سوز سرعت بیشتری می‌گیرد.

حاج‌محمدی در تشریح اینکه ساخت دستگاه زباله‌سوز سایت سراوان در چه زمانی به اتمام رسیده و پروژه مذکور افتتاح می‌شود نیز تصریح کرد: اگر هیچ مشکل و مانع خاصی به ویژه در جذب و تخصیص اعتبارات اتفاق نیافتد احتمالاً تا دو سال آینده طرح به اتمام می‌رسد هرچند که بنده شخصاً معتقدم اتمام این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

شهردار رشت فرسودگی خطوط پردازش زباله و پسماند شرکت کود آلی شهرستان رشت را مورد اشاره قرار داد و ضمن تأکید بر ضرورت احیاء آن خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی اخیراً در همین مورد انجام شده است و قرار شد سازنده اصلی کارخانه کود آلی برای ساماندهی و تعویض خطوط پردازش زباله آن اقدامات لازم را انجام دهد.

حاج‌محمدی ظرفیت اسمی کارخانه کود آلی رشت را برای پردازش زباله روزانه حدود ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: به علت وجود ضعف و استهلاک بالای ماشین‌آلات کارخانه، تنها ۱۰۰ تن زباله در این مجموعه قابل پردازش است و مابقی زباله‌ها و پسماند وارد شده به کارخانه کود آلی مجدداً به سایت زباله سراوان برگشت داده می‌شود.