منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی یکی از مناطق آزاد هشت‌گانه ایران در راستای اهداف اقتصادی کشور، از سال ۱۳۹۲ با افزایش محدوده این منطقه در پهنه آبی، خاکی و ساحلی منطقه جنوب دریای خزر و در مسیر کریدور شمال– جنوب، اینک با برخورداری از ظرفیت بالایی در حوزه دانش‌بنیان توانسته است زیرساخت‌های مناسبی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی ایجاد نموده و با ظرفیت‌ها و امکانات زیربنایی در حوزه های مختلف که موجب حضور تعداد زیادی از شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های بزرگ کشور برای فعالیت در این منطقه شده، تبدیل به یکی از مهمترین مناطق تجاری و اقتصادی کشور شود. منطقه آزاد انزلی با توجه به سابقه تمدنی، غنای فرهنگی، ظرفیت‌های قابل توجه استان در زمینه نیروی انسانی قوی، تحصیلکرده و متخصص استان در عرصه کارآفرینی عرصه و زمینه مناسبی را برای شکوفایی اقتصادی و تجاری فراهم کرده است.مجموعه عملکرد، اقدامات، تدابیر و نگرشهای راهبردی دکتر مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی که بر اساس سالها مطالعه و مدیریت در باره ظرفیت های بی نظیر اقتصادی و تجاری در منطقه حاشیه دریای خزر و راههای ارتباطی آن با دیگر کشورها، بوجود آمده و مورد توجه و حمایت های همه جانبه مردم و دولت نیز قرار گرفته است، اینک توانسته توجه بسیاری از فعالان اقتصادی و تجاری حاشیه دریای خزر و سایر کشورهای ذیربط را به خود جلب کند و زمینه های لازم را برای شکوفایی مراودات و همکاری های تجاری و اقتصادی ارزشمند برای کشورمان ایجاد نماید.

مقایسه مجموعه عملکرد، اقدامات، رشد و توسعه در شش سال اخیر با سالهای ماقبل آن به روشنی بیانگر تفاوت چشمگیر و درخشان در پیشرفت اهداف راهبردی و اجرایی منطقه آزاد انزلی می باشد که در ادامه به مشروح فعالیت ها و اقدامات انجام شده در این سالها خواهیم پرداخت.

 

عمده ترین فعالیت های سازمان طی سال های اخیر

با توجه به اهداف مندرج در ماده یک قانون چگونگی اداره مناطق آزاد می توان شاخص هایی به شرح زیر عنوان نموده و مورد بررسی قرار داد:

الف) میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی شامل:

 

* رشد ۱۵۰۶درصدی سرمایه گذاری خارجی محقق شده

* رشد ۷۴۲درصدی سرمایه گذاری داخلی محقق شده

 

 1. میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده طی سالهای ۸۶ تا پایان ششماهه اول ۹۸ به مبلغ ۴۴۲۷۴ میلیارد ریال
 2. میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده طی سالهای ۸۶ تا پایان ششماهه اول ۹۸ به مبلغ ۱۹۹۶۰۰۰۰۰ میلیون دلار
 3. میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده از نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ به مبلغ ۴۶۸۸ میلیارد ریال
 4. میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به مبلغ ۳۹۴۷۲ میلیارد ریال

(میزان این سرمایه گذاری داخلی محقق شده در دو مقطع فوق الذکر ۷۴۲ درصد تغییرات مثبت داشته است.)

 1. میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده از نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ به مبلغ ۱۱۷۰۰۰۰۰میلیون دلار
 2. میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به مبلغ ۱۸۷۰۹۰۰۰ میلیون دلار

(میزان این سرمایه گذاری خارجی محقق شده در دو مقطع فوق الذکر ۱۵۰۶ درصد تغییرات مثبت داشته است.)

 

ب) میزان صادرات شامل:

 

* رشد ۶۸۲۳درصدی صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به خارج از کشور

* رشد ۹۴۹درصدی صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به سرزمین اصلی

* رشد ۲۷۲درصدی صادرات مجدد

* رشد ۷ درصدی صادرات از مسیر منطقه

 

 1. صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به خارج کشور طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۸ به مبلغ ۳.۲۷ میلیون دلار
 2. صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به خارج کشور از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به مبلغ ۲۲۶.۴ میلیون دلار

(تغییرات مثبت این دو مقطع زمانی ۶۸۲۳ درصد بوده است.)

 1. صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به سرزمین اصلی طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۲ به مبلغ ۵۴.۹ میلیون دلار
 2. صادرات کالای حاصل از تولید منطقه به سرزمین اصلی از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به مبلغ ۵۷۶.۱ میلیون دلار

(تغییرات مثبت این دو مقطع زمانی ۹۴۹ درصد بوده است.)

 1. صادرات مجدد طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۲ به مبلغ ۴۲۸.۸ میلیون دلار
 2. صادرات مجدد از نیمه دوم سال ۹۲ تا تا نیمه سال ۹۸ به مبلغ ۱۵۹۴.۳ میلیون دلار

(تغییرات مثبت این دو مقطع زمانی ۲۷۲ درصد بوده است.)

 1. صادرات از مسیر منطقه طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۸ به مبلغ ۷۲۱.۵ میلیون دلار
 2. صادرات از مسیر منطقه از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به مبلغ ۷۷۲.۵ میلیون دلار

(تغییرات مثبت این دو مقطع زمانی ۷ درصد بوده است.)

 

ج) تعداد شرکتها و موسسات ثبت شده در منطقه آزاد انزلی طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۸ به تعداد ۲۴۰۲ مورد بوده است.

از این تعداد موسسه و شرکت، تعداد ۶۴۶ عنوان آن از نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ و تعداد ۱۷۵۶ عنوان آن از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ ثبت شده است که تغییرات مثبت ۱۷۲ درصدی را نشان می دهد.

 

د) مجوزهای فعالیت اقتصادی صادره:

طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۸ تعداد ۹۳۷۱ مجوز فعالیت اقتصادی صادر شده است.

از این تعداد مجوز فعالیت اقتصادی صادر شده تعداد ۶۹۸ مورد مربوط به نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ و تعداد ۸۶۷۳ مورد آن مربوط به نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ می باشد که تغییرات مثبت ۱۱۴۲ درصدی را نشان می دهد.

 

فعالیت های اقتصادی راه اندازی شده

از جمله فعالیت های اقتصادی راه اندازی شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افتتاح اولین تالار بورس کالای مناطق آزاد ایران در منطقه آزاد انزلی.
 2. اجرای معافیت مالیاتی کلیه فعلان اقتصادی در محدوده منطقه و ایجاد مدیریت یکپارچه در منطقه بر اساس تفاهم نامه صورت گرفته با سازمان امور اقتصادی و دارایی.
 3. اخذ مصوبه ورود کالای همراه مسافر و واردات خودرو از هیئت محترم دولت وقت و عملیاتی شدن این مصوبات در منطقه.
 4. راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی جدید در شهرک های صنعتی شماره ۱ و ۲ این منطقه
 5. تأسیس شرکت مدیریت صادرات، مرکز تجارت محصولات ارگانیک در راستای ایجاد پایگاه صادرات محصولات کشاورزی و برگزاری جلسات تخصصی با تجار و صادرکنندگان با حضور مدیران استانی
 6. تدوین و طراحی برنامه ها و ریزپروژه های اقتصاد مقاومتی با قابلیت پیگیری و رهگیری نتایج جهت تحقق اهداف ابلاغ شده
 7. تحقق کامل اهداف تعیین شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵ و کسب رتبه ممتاز اقتصاد مقاومتی در این سال در بین مناطق آزاد کشور
 8. تحقق اهداف تعیین شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای پروژه صادرات حاصل از تولید و صادرات مجدد و همچنین استقرار صنایع دانش بنیان
 9. استقرار، جذب و راه اندازی ۱۴ مجموعه صنعتی فنآور در طی پنج سال اخیر در راستای تحقق هدف تعیین شده برای پروژه ارتقاء و انتقال فنآوری از طریق ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

۱۰ اصلاح محدوده منطقه از ۳۲۰۰ هکتار به ۸۶۰۹ هکتار و افزایش نوار ساحلی و واقع شدن اراضی ملی و منابع طبیعی در محدوده جدید به عنوان مهمترین مزیتها و ظرفیت های جدید محدوده

 1. افتتاح مرکز شکوفایی شرکتهای نوآور کارآفرین و دانش بنیان

 

ح) عملکرد طرح ها و پروژه های عمرانی:

در زمینه عملکرد طرح ها و پروژه های عمرانی، سرمایه گذاری سازمان در اجرای طرح های عمرانی طی سالهای ۸۶ تا ششماهه اول سال ۹۸ به میزان ۸۴۲۸ میلیار ریال بوده است.

بر این اساس این میزان از سرمایه گذاری در اجرای طرح های عمرانی از نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ رقمی به مقدار ۱۷۹۳ میلیارد ریال و از نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ مبلغ ۶۶۳۵ میلیارد ریال را شامل گردیده که ۲۷۰ درصد تغییرات مثبت را نشان می دهد.

 

فعال سازی پروژه های راکد عمرانی:

در این راستا فعال سازی پروژه های راکد و جدید زیر نیز از جمله عملکردهای این سازمان بوده است:

 1. فعال سازی پروژه های راکد احداث موج شکن های شرقی وغربی و تکمیل آنها

بر این اساس طرح احداث موج شکن های مجتمع بندری کاسپین از سال ۱۳۸۸ شروع و ظرف مدت ۵ سال تا سال ۹۲ به طور میانگین تنها حدود ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی داشت و از سال ۹۱ تا سال ۹۲ نیز به صورت بلاتکلیف رها شده بود که پس از استقرار تیم مدیریتی جدید ضمن انجام مطالعات مهندسی ارزش و کاهش ۱۰۰۰ میلیارد ریالی از قیمت تمام شده آن، این پروژه مجدداً فعال شده و به سرانجام رسید.

 1. فعالسازی پروژه راکد احداث تقاطع غیرهمسطح(شهید نامجو) و بهره برداری از عرشه و دو لوپ آن

طرح احداث تقاطع غیرهمسطح(شهید نامجو) از سال ۱۳۸۸ شروع و ظرف مدت ۵سال تا سال ۹۲ تنها حدود ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و روند ساخت آن از سال ۹۱ با وقفه و بلاتکلیفی مواجه گردیده بود. پس از استقرار تیم مدیریتی جدید و فعالسازی پروژه های راکد ضمن تسریع در روند احداث این طرح: مسیر مستقیم(عرشه) در سال ۹۴ و دو لوپ شرقی و غربی آن در خردادماه سال ۹۵ به اتمام و بهره برداری رسید.

 1. فعالسازی پروژه راکد احداث ساختمان اداری و بهره برداری از آن

احداث ساختمان اداری سازمان منطقه آزاد انزلی از سال ۸۷ آغاز و طی چند سال تا سال ۹۲ حدود ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که به دلایل متعددی در سالهای ۹۰ و ۹۱ این پروژه بلاتکلیف رها شده بود. پس ازاستقرار تیم مدیریتی جدید در دولت یازدهم مجدداً اجرای پروژه شروع و تکمیل گردید.

 1. اجرای مهندسی ارزش مجتمع بندری کاسپین و کاهش ۱۰۰۰ میلیارد ریالی از قیمت تمام شده این طرح

 

 اجرای پروژه های عمرانی جدید:

 1. اجرای عملیات ساخت ۵ پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین و افتتاح ۲ پست اسکله در ابتدای سال جاری توسط ریاست محترم جمهور در اوایل سال ۱۳۹۴ جنای آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهور در بازدید از مجتمع بندری کاسپین با اشاره به اهمیت حمل و نقل دریایی و راه آهن تمرکز بر اجرای اسکله های مجتمع بندری را از مهمترین اولویت های سازمان منطقه آزاد انزلی برشمردند و تأکید ایشان بر رونق منطقه از این طریق بود که خوشبختانه اینسازمان با تلاش شبانه روزی و با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و جذب منابع مالی مناسب در فروردین سال ۱۳۹۶ دو پست اسکله مجتمع بندری کاسپین توسط ایشان افتتاح گردید.
 2. سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از محل منابع سازمان و منابع سرمایه گذار بخش خصوصی برای مجتمع بندری کاسپین با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته برای تکمیل مجتمع بندری کاسپین و همت مجموعه سازمان برای به انجام رساندن این طرح ملی نسبت به تکمیل موج شکن ها و محوطه سازی ها و احداث تأسیسات مورد نیاز بندر و معابر ورودی و خروجی بندر کاسپین و احداث اسکله های مبلغی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل منابع سازمان و بخش خصوصی از طریق انعقاد قرارداد BOT برای تکمیل مجتمع بندری سرمایه گذاری نموده است. بدین منظور عملیات اجرایی پروژه احداث چهار پست اسکله، احداث مخازن انتقال سوخت به منظور ترانزیت و صادرات مجدد فرآورده های نفتی از کشورهای حاشیه دریای خزر و احداث انبار سر پوشیده به متراژ یک هکتار و احداث دو هکتار انبار رو باز به منظور نگهداری مطلوب کالا و همچنین سردخانه و سیلو در مجتمع بندری کاسپین توسط رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز گردید که تاکنون بخشی از این کارها مانند یک پست اسکله سوختی(دلفین) و نیمی از انبار سرپوشیده و انبار روباز و بخشی از مخازن سوخت تکمیل و قابل بهره برداری می باشد.
 3. اجرای عملیات احداث و تکمیل تاسیسات و ساختمان های اداری مجتمع بندری کاسپین نظیر برج دیده بانی
 4. تملک اراضی و تکمیل عملیات احداث مسیر بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین به منظور ریل گذاری و اتصال به شبکه سراسری راه آهن کشور به طول تقریبی ۲کیلومتر و انعقاد تفاهم نامه با شرکت زیرساخت ها برای احداث خط راه آهن به مجتمع بندری کاسپین
 5. احداث و بهره برداری از مجهزترین مرکز تفریحات دریایی در شمال کشور در دو بخش بانوان و آقایان و احداث و بهره برداری از استخر سرپوشیده در منطقه به عنوان اولین استخر ساحلی در شمال کشور
 6. احداث اسکله مارینا به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت های گردشگری
 7. احداث و بهره برداری از مجهزترین مرکز همایش ها و نمایشگاهی استان گیلان
 8. تکمیل و بهره برداری از پست برق ۶۳ به ۲۰ کیلوولت منطقه
 9. احداث و بهره برداری از مجموعه ورزش های ساحلی به نام زنده یاد سیروس قایقران به عنوان مجهزترین مجموعه ورزش های ساحلی استان گیلان
 10. احداث و بهره برداری از مجموعه شطرنج ساحلی
 11. احداث و بهره برداری از دو مجموعه پارک ساحلی و جنگلی در سطح محدوده منطقه
 12. احداث و بهره برداری از نوار ساحلی در محدوده فاز تجارت و گردشگری منطقه
 13. احداث و بهره برداری از مجموعه تفریحی بهشت پرندگان
 14. اجرای طرح های متنوع مبلمان شهری، نورپردازی و زیباسازی محدوده منطقه

۱۹.پروژه احداث پردیس نمایشگاهی صنایع دستی گامی در جهت بهبود فضای کسب و کار فعالان صنایع دستی که به عنوان بازاری برای عرضه محصولات صنایع دستی منطقه و استان در نظر گرفته شده است.

 1. انعقاد قرارداد ساخت اسکله رورو در مجتمع بندری کاسپین میان سازمان منطقه آزاد انزلی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
 2. انعقاد موافقتنامه اتصال ریل به مجتمع بندری کاسپین بین سازمان منطقه آزاد انزلی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور
 3. برنامه احداث نخستین واحد مونتاژ و تولید خودرو سواری در استان گیلان در منطقه آزاد انزلی
 4. اجرای پروژه های متنوع و گسترده عمران روستایی در سطح گلیه روستاهای منطقه به صورت سالانه با هدف رفع نارسایی ها و نیازمندی های جامعه روستایی منطقه و تسری روند توسعه منطقه به آنان شامل:

۲۳-۱. آسفالت معابر به طول ۵۴ کیلومتر

۲۳-۲. جدول گذاری و رفوژ خیابانها به طول ۱۴۵۶ متر

۲۳-۳. بهسازی معابر به مساحت ۲۲۱ هزار متر مربع

۲۳-۴. لایروبی انهار و بهسازی رودخانه ها به طول ۴۷۶۲۰ متر واحداث دو دهنه پل

۲۳-۵. لوله گذاری و دفع آبهای سطحی به طول ۱۳۵۰ متر

۲۳-۶. آب رسانی با ۵ کیلومتر لوله گذاری برای تأمین آب آشامیدنی

۲۳-۷. تأمین شبکه برق با یک کیلومتر کابل گذاری و نصب ترانس و تجهیزات

۲۳-۸. تأسیس ۶ مسجد به صورت مشارکتی و ۴ واحد خانه عالم و مرمت گلزار شهدای منطقه

۲۳-۹. ساخت ۳ مدرسه به صورت مشارکتی و مرمت ۳۷ مدرسه دیگر

۲۳-۱۰. احداث ۲ سالن ورزشی و مرمت و تجهیز ۶ زمین ورزشی

۲۳-۱۱. احداث مجتمع خدمات بهزیستی به صورت مشارکتی

۲۳-۱۲. احداث ۳ بوستان و ۲ پارک بازی و تفریحی

۲۳-۱۲. احداث، تعمیر و راه اندازی ایستگاههای پمپاژ زمین های کشاورزی در ۲۸ روستا

 

برگزاری  نمایشگاههای بین امللی متعدد در حوزه های:

 

* توانمندی های صادراتی استانهای شمالی

* توانمندی های صنعتی روسیه

* فرصت های سرمایه گذاری گردشگری انزلی

* صنایع دریای

* محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته ایران و کشورهای CIS

* قطعات یدکی و تزئینات خودرو

و ده ها نمایشگاه ملی و بین المللی دیگر…

 

وضعیت اشتغال در منطقه آزاد انزلی

میزان اشتغال تجمعی تا انتهای سال ۱۳۹۱ تعداد ۴۲۹۰ نفر و تا انتهای سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۰۳۴۳ نفر بوده که درصد تغییرات مثبت این دو مقطع زمانی ۳۷۴ درصد می باشد.

 

اقدامات مؤثر در راستای افزایش میزان اشتغال در منطقه

بر این اساس اقدامات مؤثری در راستای افزایش میزان اشتغال در منطقه انجام شده است که از اهم این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فعالسازی واحدهای صنعتی که در طی سالهای اخیر به سبب مشکلات مختلف بصورت راکد و غیرفعال بودند
 2. فعالسازی حدود ۱۷۰۰ غرفه تجاری در مجتمع های تجاری منطقه آزاد انزلی
 3. بهبود فضای کسب و کار در منطقه از طریق توسعه زیر ساخت ها برای انجام فعالیت های تجاری، صنعتی، کشاورزی، خدماتی و …
 4. آموزش صنایع دستی در راستای ایجاد مشاغل مربوط به صنایع دستی در منطقه(صادرات محصولات صنایع دستی حصیر برای اولین بار در سال قبل صورت گرفت.)
 5. آموزش و ترویج محصولات ارگانیک در سطح منطقه(طرح پایلوت کشت ارگانیک برنج و پرورش طیور) از طریق آموزش تولید ورمی کمپوست جهت جایگزینی آن به جای استفاده از کود شیمیایی
 6. تأمین منابع مالی برای طرح های زودبازده در حوزه صنایع دستی از طریق صندوق کارآفرینی امید با انعقاد تفاهم نامه همکاری
 7. برگزاری دوره های آموزشی مختلف جهت توانمندسازی تجاری و بازرگانی فعالین اقتصادی، کارآفرینان، سرمایه گذاران و شهروندان منطقه
 8. برون سپاری گلیه فعالیت های عمرانی و خدماتی
 9. اقدامات سازمان در راستای توسعه خدمات گردشگری و مراکز اقامتی و پذیرایی در محدوده منطقه از طریق جذب سرمایه گذاران و اعطای مجوزهای مربوطه
 10. توسعه خدمات پولی و مالی از طریق ایجاد و توسعه شعبات بانک، بیمه، بورس و صرافی در منطقه

 

در این راستا وضعیت کل شاغلین خانوار و کارگاهی(به تعداد ۲۰۳۴۳ نفر) و نوع فعالیت آنان به قرار زیر می باشد:

* ۴۰۳۱ نفر در فعالیت های تجارتی و بازرگانی

*۴۴۹۰ نفر در فعالیت های خدماتی

* ۳۵۹۶ نفر در فعالیت های تولیدی و صنعتی

* ۱۳۵۵ نفر در فعالیت هایگردشگری و صنایع دستی

* ۳۳۹۰ نفر در فعالیت های کشاورزی و شیلات

* ۲۳۶۵ نفر در فعالیت های سازمانهای دولتی

* ۱۷۵ نفر در فعالیت های مالی و بیمه

* ۵۸۳ نفر در فعالیت های فرهنگی، هنری و آموزشی

* ۳۵۸ نفر در فعالیت های عمرانی

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات:

در راستای استقرار دولت الکترونیک و اتوماسیون امور جاری سازمان و ارائه خدمات مطلوب به مجموعه
ذی نفعان سازمان؛ اقدام به تولید نرم افزارهای مورد نیاز نموده است که اهم آنها عبارتند از:

استقرار میز خدمت و نیز ایجاد سامانه های: صدور مجوزهای اقتصادی، سرمایه گذاری، صدور کارت سبز مسافری، کنترل ناوگان خودرویی، درخواست مکاتبات برون سازمانی، درخواست مجوزهای اقتصادی، کنترل ترافیک دریایی، مهندسین نقشه برداری، صدور کارت شهروندی، باسکول و بارشماری، نظام مهندسی، صنعت، کارگزینی، یکپارچه شهرسازی، اشتغال، استعلام کارت سبز گمرکی، مدیریت پروژه های عمرانی، دهیاری ها و شوراها، مناقصات، مدیریت پروژه های عمرانی، ثبت درخواست های اشتغال، سیستم جامه پیجینگ و رادیوی فاز، تردد شمار و پلاک خوان، شبکه موبایل سازمانی MVPN، کیوسک خدمات شهرسازی، پرتال سازمان، نظارت بر اماکن و هتلها، تور مجازی فاز تجارت و سیاحت، اطلاعات مکانی، کیوسک صدور کارت سبز مسافری، خدمات الکترونیک بخش بازرگانی، ثبت و پیگیری شکایات و همچنین سامانه جامع خودرو، سامانه جامع انبار، سامانه جامع بندر کاسپین و سامانه GIS

 

پروژه فیبر نوری منطقه آزاد انزلی:

پروژه فیبر نوری منطقه آزاد انزلی با سرمایه گذاری شرکت فناپ تلکام دارنده مجوز FCP و با اشتغال ۳۱ نفر در حال اجرا می باشد و در فاز اول این پروژه، عملیات فیبرگذاری فاز تجارت و سیاحت، شهرک سنعتی شماره ۲ و مجتمع بندری کاسپین به متراژ ۱۰ کیلومتر و با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد ریالی انجام پذیرفته است. از طریق این زیر ساخت امکان بهره برداری از تلفن ثابت، اینترنت پرسرعت، IPTV و IPPHONE و فراهم می گردد. فاز بعدی این پروژه اتصال فیبر نوری منتطقه به مرکز زیرساخت شهر بندر انزلی و فاز سوم توسعه فیبر برای کل محدوده منطقه آزاد می باشد.

 

اقدامات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری:

با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد انزلی و دسترسی به دریا، جلگه، جنگل و دشت به همراه آب و هوای معتدل خزری و ایجاد امکانات تفریحی و گردشگری و بازارها و مراکز خرید و عرضه محصولات توسط سازمان منطقه آزاد انزلی و بخش خصوصی در طی پنج سال اخیر تعداد بازدیدکنندگان و گردشگران از منطقه رشد چشمگیری داشته که آمار تعداد بازدیدکنندگان و گردشگران در طی سالهای ۱۳۸۶ تا کنون روند صعودی را نشان می دهد. چنانچه گردشگران داخلی از نیمه دوم سال ۸۶ تا نیمه اول سال ۹۲ تعداد ۴.۶۱۷.۵۹۷ نفر بوده اند؛ در حالیکه این تعداد در طی نیمه دوم سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۸ به تعداد ۲۴.۵۸۳.۰۴۲ نفر افزایش یافته که تغییرات مثبت ۴۳۲ درصدی را نشان می دهد. چنانچه فقط در نیمه اول سال ۹۸ تعداد ۴.۴۸۰.۸۸۱ نفر از این منطقه بازدید کرده اند.

 

برگزاری انواع مسابقات و جشنواره های ورزشی در سطح ملی و بین المللی مانند:

– برگزاری مسابقات بین المللی شطرنج جام ستارگان

– برگزاری مسابقات بین المللی شطرنج جام خزر

– برگزاری مسابقات قایق های بادبانی

– برگزاری جشنواره بین المللی اسب کاسپین

– برگزاری مسابقات اتومبیل رانی اسلالوم قهرمانی کشور

– میزبانی مسابقات لیگ فوتبال ساحلی کشور

– برگزاری مسابقات قوی ترین مردان گیلان

– برگزاری مسابقات قهرمانی والیبال ساحلی کشور

– برگزاری مسابقات بین المللی کیک بوکسینگ و موی تای

– برگزاری مسابقات شتاب قهرمانی کشوری(دراگ)

– مسابقه قهرمانی کشوری شنای آبهای آزاد

– برگزاری مسابقات کشوری دوچرخه سواری (جام کاسپین)

 

توانمندسازی جوامع محلی:

– برگزاری هرساله نمایشگاه صنایع دستی حصیر گیلان

– صادرات محصولات صنایع دستی(حصیر گیلان)

– آموزش تولید ورمی کمپوست(کود ارگانیک) برای ساکنین منطقه

– آموزش تولید و پرورش انواع طیور برای ساکنین منطقه

– آموزش تولید گلیم و قالی برای ساکنین منطقه

– تولید محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک در منطقه(با محوریت برنج)

 

چشم انداز ترانزیت و تجارت در منطقه آزاد انزلی:

طراحی چشم انداز در حوزه ترانزیت و تجارت وطراحی مدل کسب و کار در مجموعه سازمان منطقه آزاد انزلی در طی سالهای ۹۲ تاکنون در حوزه ترانزیت و تجارت بر محور هاب و  مرکز دادوستد کالاهای استراتژیک کشورهای حوزه CIS مبتنی بر ایجاد زیرساخت های بندری و ریلی، راه اندازی کریدورهای ترانزیتی عبوری از منطقه و ایجاد و رونق بورس کالا شکل گرفته است.

طراحی بندر کاسپین از یک بندر نسل اول به بندر نسل سوم شامل: شهرک صنعتی(شماره ۲)، پایانه صادراتی، پارک لجستیک و شهرک صنعتی جدید(شماره ۳) در راستای تحقق این چشم انداز صورت گرفته است.

 

سایر اقدامات مهم سازمان منطقه آزاد انزلی در طی سالهای گذشته:

 1. راه اندازی کریدور جدید تجاری چین، اکتائو، انزلی

از طریق جلسات مشترک با معاون اول رییس جمهور، ریاست محترم جمهور، ریاست ممجلس شورای اسلامی و ریاست محترم وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و تشریح مزیت های اجرای این طرح و همچنین تلاش در جهت راه اندازی کریدور چین، اکتائو، انزلی با برگزاری جلسات کاری با مدیران منطقه اقتصادی اکتائو در اجلاس بین المللی کشورهای حاشیه دریای خزر در روسیه و همچنین دعوت این مدیران و حضور آنان در منطقه آزاد انزلی و در نهایت به سرانجام رسیدن این پیشنهاد و راه اندازی کریدور موصوف.

 1. رایزنی با مقامات کشورهای حاشیه خزر از جمله مقامات جمهوری آستاراخان روسیه، قزاقزستان و آذربایجان و برگزاری جلسات هم اندیشی جهت توسعه مبادلات تجاری و برنامه ریزی جهت تشکیل کارگروه های مشترک بین این کشورها به منظور فعال سازی کریدور نوستراک.
 2. رایزنی با سفرا و کارداران کشورهای خارجی از جمله چین و روسیه و سریلانکا برای جذب سرمایه گذاران خارجی و در راستای ایجاد درآمد ارزی برای منطقه و کشور.
 3. تدوین بسته فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی بر اساس سیاست ها و رویکردهای جدید.
 4. بازمهندسی فرآیندهای صدور مجوز های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی با هدف تسریع در خدمت رسانی به فعالان اقتصادی و تعیین عوارض برای توسعه فعالیت های سرمایه گذاری با رعایت شاخص های بهبود فضای کسب و کار.
 5. اجرای طرح صدور کارت شهروندی برای ساکنین منطقه آزاد انزلی.
 6. انعقاد تفاهم نامه های همکاری با نهادهای مختلف داخلی و خارجی که از اهمّ آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تفاهم نامه همکاری با انجمن همکاری و سرمایه گذاری چین و اروپا

– تفاهم نامه همکاری با صندوق ضمانت صادرات ایران

– تفاهم نامه همکاری با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به منظور احداث خط راه آهن به بندر کاسپین

– تفاهم نامه همکاری با سازمان فضایی ایران جهت احداث مجموعه گردشگری فضایی در منطقه

– تفاهم نامه همکاری با سازمان ملی استاندارد در خصوص استفاده بهینه از توانمندی های اجرایی، فنی و اختیارات قانونی

– تفاهم نامه همکاری با سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری گیلان در خصوص تشکیل و استقرار و راه اندازی یگان ویژه حفاظت از منابع طبیعی در منطقه

– تفاهم نامه همکاری با سازمان شیلات ایران در خصوص بهره مندی از توان طرفین برای حل مشکلات جوامع بهره بردار صیادی، آبزی پروری و …

– تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص مشارکت و همکاری و استفاده از ظرفیت ها و امکانات طرفین در راستای حمایت از گسترش و توسعه شرکت های دانش بنیان و ….

– تفاهم نامه همکاری با انجمن دوستی ایران و سوئیس در خصوص ایجاد و توسعه همکاری های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با استفاده از کلیه منابع ارتباطی و توانمندی های طرفین

– تفاهم نامه همکاری با منطقه ویژی اقتصادی لوتوس روسیه در خصوص همکاری در گسترش مبادلات اقتصادی، تجاری، صنعتی، ترانزیت، توسعه خدمات بندری و حمل و نقل کالا با هدف ارتقاء سطح همکاری دوجانبه با استفاده از امکانات موجود و بالقوه

– تفاهم نامه همکاری با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه در خصوص استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران

– تفاهم نامه همکاری با سازمان منطقه آزاد انزلی و پلیس راهور گیلان به منظور گسترش همکاری های دوجانبه و چندجانبه برای سهولت در شماره گذاری و تردد خودرو با پلاک منطقه

– امضاء تفاهم نامه های همکاری با شرکت و فاضلاب استان گیلان در راستای تأمین آب شرب فاز تجارت و صنعت محدوده منطقه

– تفاهم نامه همکاری با اداره کل بهزیستی گیلان در خصوص اجرای بند «ز» ماده ۱۱۲ و همچنین استقرار و راه اندازی مجتمع خدمات بهزیستی در منطقه

– تفاهم نامه همکاری با کمیته امداد خمینی(ره) در خصوص اجرای بند «ز» ماده ۱۱۲

 1. تفویض اختیارات و مسئولیت های برخی از وزارتخانه ها از جمله وزارت صنعت معدن تجارت به رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در راستای مدیریت یکپارچه بر حوزه های فعالیت وزارت صنعت معدن و تجارت در محدوده منطقه آزاد انزلی.
 2. تصویب طرح راهبردی و جامع منطقه آزاد انزلی در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه و ارجاع آن به شورای عالی معماری و شهرسازی کشور
 3. اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل و ایجاد انگیزه مضاعف در بین آن دسته از پرسنل سازمانی که تاکنون مشمول این طرح نشده بودند.
 4. اجرای نظام نامه پیشنهادات سازمان در راستای بهره گیری از ایده های نوین و راه اندازی بانک ایده منطقه آزاد انزلی در راستای استفاده از فکرهای خلاق.
 5. اجرای برنامه های مختلف رفاهی، فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و هنری طی نوروز و تابستان هر سال.
 6. برگزاری نشست تخصصی شورای بانکی استان گیلان در منطقه آزاد انزلی با هدف بررسی راهکارهای اجرایی برای هماهنگی و حمایت سیستم بانکی از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی منطقه.
 7. برگزاری آئین های نکوداشت روز جهانی صنایع دستی و افتتاح نمایشگاه های صنایع دستی گیلان در منطقه آزاد انزلی
 8. اجرای طرح اکرام نیازمندان و ایتام در ماههای مبارک رمضان در سطح محدوده منطقه و همچنین اجرای برنامه های مختلف فرهنگی در این ماه در سطح منطقه طی هر سال.
 9. اجرای طرح انجام محاسبه تولید ناخالص داخلی منطقه GDP و تدوین شاخص های اشتغال، اقتصادی و صنعتی در منطقه.
 10. اجرای طرح معماری سازمان توسط دانشگاه گیلان.
 11. حضور فعال و مؤثر در نمایشگاه های ملی و منطقه ای در سطح کشورهای حاشیه دریای خزر.

 

 

*              *              *

اقدامات بسیار چشمگیر زیربنایی و اساسی در بخش های زیرساختی منطقه آزاد انزلی، با استفاده از توانمندی های موجود در این منطقه ، گویای حجم و عظمت کارهای انجام شده در این منطقه است که باید مورد اطلاع و توجه همگان بویژه دست اندرکاران امور اقتصادی و فعالان تولید و تجارت کشور و استان قرار گیرد.

بر اساس عملکرد درخشان مدیریت منطقه آزاد انزلی، تندیس نشان عالی مدیر سال کشور در سومین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال ایران، به دکتر رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اعطا شد که بر اساس بررسی مهمترین شاخص بررسی عملکرد شرکت ها و پایدار سازی کسب و کار از سوی کمیته علمی و ارزیابی اجلاس بوده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– موفقیت مدیریت منطقه آزاد انزلی در مدل توانمند سازی مدیران در حوزه توسعه پایدار اقتصاد کشور، شامل همسویی سازمان، پویایی سازمان، شکوفایی سازمان و توسعه سازمان بر اساس مستندات

– موفقیت مدیریت منطقه آزاد انزلی در تئوری سازی مدیریت برند از طریق شناخت بازارهای هدف، اشتراک گذاری دانش و تجارب نخبگان مدیریت ایران و جهان، ارائه راهکار در زمینه ابتکار و نوآوری، اختراعات، فناوری ها، رونق کسب و کار و حمایت از نهادهای دانش بنیان، تاثیر برند سازی شخصی بنیان گذار، مالک، مدیر و یا سخنگوی یک نشان تجاری در هویت بخشی به آن، ارائه راهکارهای مدیریتی در مواجهه با بحران های اقتصادی و تحریم های بین المللی و روش های مقابله با آن و قواعد اصلی استراتژی های منجر به یادگیری رفتارهای سازمانی و فردی مدیریت و کارکنان.