دکتر زارع، استاندار گیلان، از جمله مدیران مردمی به معنای واقعی و از جنس مردم و محصول بهترین دوران مدیریتی ایران زمین (دوره اصلاحات ) می باشد. وی با سوابق شفاف و درخشان مدیریتی و شهره به پاکدستی، می تواند در فرآیند توسعه همه جانبه استان گیلان نقش آفرین باشد. کما اینکه در همین مدت کوتاهی که در استان گیلان حضور داشت، نشان داده که دارای ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه ای می باشد. وی شدیدا اخلاق گرا و با انرژی مثبتی که از خود ساطع می کند.
دکتر زارع با روحیه ی تعامل پذیر، اعتقاد راسخ به جذب حداکثری دارد و اثبات کرده است که می تواند روند توسعه ی گیلان را با شتاب خوبی با توجه به شرایط کنونی به جلو هدایت نماید. وی به نیروی انسانی به عنوان محور توسعه جامعه اعتقاد قلبی دارد و با فروتنی و تواضع ضمن قدردانی از تمام تلاشهای انجام شده در گذشته، با عزمی راسخ و گام های محکم تر در راه توسعه مندی و پیشرفت همه جانبه استان طی طریق می کند.
دکتر زارع، نشان داده است که گیلان عزیز همانند ایران سرافراز وطن و خواستگاه وی است و در این مدت اثبات کرده است که تمام دغدغه اش برخورداری و شتاب گرفتن روند توسعه ی استان گیلان است. به اعتقاد دکتر زارع باید روند توسعه استان با جدیت بیش از پیش و شتاب منطقی ادامه یابد و در تمام بخشهای کشاورزی، صنعت، گردشگری، بازرگانی، خدمات، صنایع تبدیلی و … با توان مضاعف تر عمل شود تا به نتایج مطلوب تری نایل گردد. استاندار گیلان با اعتقاد ویژه به جوانان و نیروی فوق العاده آنها، باور مند است که باید از تمامی نیروهای تاثیر گذار درچرخه ی مدیریتی همانند تمام فرصت ها و موقعیت های موجود با بیشترین پتانسیل و نیرو استفاده شود.
در گفتار، رفتار و کردار دکتر زارع، تعامل پذیری به وضوح پیداست و ضرورت دارد همه فعالین و کنشگران سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … با نگرش تامین منافع ملی، استانی و منطقه ای این روحیه مثبت را بیش از پیش تقویت و از آن حمایت نمایند.
علی ایحال، دکتر زارع به خوبی می داند که دست به کار بزرگی زده است و مدیریت استانی را بر عهده گرفته که دارای ویژگی های منحصر بفرد می باشد که می تواند الهام بخش مدیریتی مردمی، اخلاق گرا و پاکدست و فقط وامدار مردم و اهداف وآرمانهای والای انقلاب اسلامی ایران عزیز باشد.