عبدالکریم حسین زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس بااشاره به اعتراضات اخیری که به دلیل نبود مکانی مشخص برای تجمع و اعتراض به بیراهه کشیده شد، گفت: باید شورای تامین کلان شهرها هرچه زودتر مکانی را برای تجمعات و اعتراضات قانونی و به حق مردم تعیین کند تا در صورت نیاز با خیال راحت و در امنیت نیروی پلیس بتوانند اعتراض خود را اعلام کنند و به این وسیله صفوف مردم معترض از سواستفاده کنندگان جدا شود.

عبدالکریم حسین زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در گفت وگو با خط اعتدال

عبدالکریم حسین زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در گفت وگو با خط اعتدال با اشاره به اینکه حاکمیت باید مکانی را جهت تجمعات آزاد و قانونی مردم تعیین کند، گفت: تجمع آزاد حق مردم است و شاید بزرگترین نقطه ضعف اعتراضات و درگیری های پیش آمده اخیر به خودمان برگردد، چرا که اگر فضا را به منظور اعتراضات مدنی برای مردم باز بگذاریم و مکانی مشخص و حتی ابزار اعتراض را در اختیارشان قرار دهیم، میزان هزینه های کشور در اعتراضات پایین می آید.
نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجایی که همیشه نگاه حذفی به این موضوعات داشته ایم و کوشیده ایم در چارچوب موضوعات سیاسی و اجتماعی به آن نگاه کنیم، سعی بر نادیده گرفتن حق اعتراض داشته ایم.
حسین زاده تاکید کرد: اگر در همه سال های گذشته سعی می کردیم حق اعتراض را به رسمیت بشناسیم و ابزار لازم و مکان و فضای مناسبی برای آن آماده می کردیم، خسارات کمتری به کشور وارد می شد.
رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس دهم تاکید کرد: بااین کار صفوف مختلف کسانی که می خواهند از اعتراضات مدنی و به حق مردم هم سواستفاده کنند، از معترضین و مردم جدا می شود. ولی به دلیل اینکه خودمان این کار را انجام ندادیم، در اعتراضات شاهدیم که این صفوف را نمی توان از هم جدا کرد.
عضوهیات رئیسه فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: بنابراین باید هر چه سریعتر در همه کلان شهرها شورای تامین مکان های مشخصی را برای معترضان و تجمع کنندگان مشخص کنند و این حق قانونی معترضان برای آنها به رسمیت شناخته شود.
او با تاکید بر اینکه در یک مسابقه فوتبال کسانی که حراست از میدان را بر عهده دارند به بازیگران میدان کاری ندارند بلکه تماشاگران را نگاه می کنند، گفت: دستگاههای امنیتی هم باید از تجمع کنندگان و معترضان در مکان های مشخص مخصوص تجمعات حفاظت و پاسداری کنند تا آنها با خیال آسوده و در فضایی امن اعتراضشان را اعلام کنند.
حسین زاده بیان کرد: شاید برخی بگویند این نگاهی رویایی و بسیار دموکراتیک به موضوع اعتراضات است، ولی معتقدم اگر در گذشته به حق اعتراض مردم مشروعیت می دادیم و این حق را از آنها سلب نمی کردیم تا در چارچوب ساختارمند و قانونی اعتراض می کردند خسارات کمتری به کشور و نظام وارد می شد.
رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس دهم تاکید کرد: بنابراین