August 06,2020 | ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی؛ هزینه نپیوستن به FATF را مردم می‌دهند | با طولانی شدن بررسی زمان از دست می‌رود

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی؛ هزینه نپیوستن به FATF را مردم می‌دهند | با طولانی شدن بررسی زمان از دست می‌رود

مهلت ایران برای پیوستن به FATF تمام شده و گروه اقدام مالی FATF اعلام کرده است در صورتیکه ایران تا چهار ماه دیگر، کنوانسیون پالرمو را اجرایی نکند، اقدامات تقابلی این نهاد بازخواهند گشت این در حالی است که پرونده این لوایح همچنان در مجمع باز است.

قاسم محبعلی تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در این باره با بیان اینکه پیوستن به این لوایح ضروری است و نباید زمان را از دست بدهیم می‌گوید: در صورتیکه در لیست سیاه قرار بگیریم این مردم و جامعه اقتصادی ایران است که باید هزینه آن را پرداخت کنند.

وی با تاکید بر لزوم تصویب لوایح FATF گفت: FATF مانند قوانین فیفا برای فوتبال می ماند از همین روی برای کار در نظام پولی و بانکی جهان باید از قوانین آن تبعیت کنیم، لذا اگر ایران قوانین مربوط به FATF را رعایت نکند سیستم بانکداری ایران هم در ارتباطات داخلی و هم در ارتباط با ساختار پولی و بانکی بین المللی دچار مشکل خواهد شد.

وی افزود: هرچه زمان بگذرد ایران هزینه های بیشتری را باید پرداخت کند و در نهایت ناچار است به FATF بپیوندد چرا که بانکداری ایران برای آنکه بتواند به حالت عادی و نرمال برسد نیاز دارد به اینکه به FATF بپیوندیم و ابعاد آن را رعایت کنیم.

محبعلی می‌گوید: کسانیکه با FATF مخالفت می کنند همانهایی هستند که در سال‌های گذشته باعث تحریم ایران و تصویب قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران شدند و بعد هم همانها در قضیه برجام مانع تراشی کردند و مانع ادامه مذاکرات شدند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در خصوص اینکه هزینه های نپیوستن به FATF را چه کسانی پرداخت می کنند گفت: کسانی که مانع پیوستن به FATF هستند باعث می شوند که ایران هزینه بدهد البته خود آنها هزینه نمی دهند بلکه این مردم و جامعه اقتصادی ایران هستند که هزینه آن را باید پرداخت کنند.

سفیر پیشین ایران در مالزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هر بحثی معایب و مزایایی دارد گفت: باید مزایا و معایب پیوستن و یا نپیوستن به FATF برای همه آشکار شود و مردم معایب و مزایای آن را در یک فضای آزاد ببینند.

محبعلی با تاکید بر لزوم پیوستن به این لوایح گفت: حتی اگر فرض کنیم کسانی که مخالف FATF هستند ثابت کنند که مزایای پذیرفتن آن کمتر از معایب آن است این دردی را از ما درمان نمی کند چرا که این یکی از قواعد بین الملی است که بسیاری از کشورها ناچار هستند آن را رعایت کنند بنابراین به نظر می رسد پروسه طولانی شدن بررسی آن تنها باعث از دست رفتن زمان خواهد شد.

وی گفت: هرچه زمان بگذرد هزینه های بیشتری به کشور تحمیل می شود بنابراین باید زمان را کوتاه کرد و این مشکل راحل کرد تا حداقل اگر تحریم های آمریکا را داریم لااقل تحریم کشورهای دیگر شامل ما نشود.