به گزارش گیلان بهتر نوین و به نقل از گیلان بهتر نوین عبدالرضا فرجی راد، استاد دانشگاه و سفیر اسبق ایران در نروژ و مجارستان در گفت‌وگو با خط اعتدال: با اشاره به تحریف اظهارات وزیر امور خارجه ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا و هجمه‌های داخلی به محمد جواد ظریف اظهار کرد: نظر وزیر امور خارجه همان موضع رسمی نظام است که اگر تحریم های ظالمانه لغو شود، ایران حاضر است در قالب ۱+۵ با آمریکا مذاکراتی داشته باشد. این موضوع پیشتر از سوی رئیس جمهور نیز طرح شده بود و موضوع تازه‌ای نیست که اینگونه در داخل مورد هجمه قرار گرفت.

در گفت‌وگو با «خط اعتدال»/عبدالرضا فرجی راد(سفیر اسبق ایران در نروژ ):ظریف موضع رسمی نظام را بیان کرد/تخریب وزیر خارجه برای بیان مواضع نظام اشتباه است

او افزود: مقامات ارشد کشور پیشتر به این موضع اشاره کرده بودند اما با توجه به برخی تلاش ها اینگونه وانمود شده که گویا ایران مستقیماً خواهان مذاکره با آمریکا است. نظر من و برداشت من این است که صحبت ایشان همان موضع پیشین ایران است و نباید به دلیل بیان موضع رسمی کشور به وزیر امور خارجه حمله کرد.

سفیر اسبق ایران در نروژ و مجارستان با بیان اینکه «به عقیده من این تلاش آمریکا موجی است که می‌رود و نمی‌تواند تأثیر ماندگاری داشته باشد» تصریح کرد: ما مسائل خیلی مهمتری در ایران و منطقه داشتیم و حتی کارمان به درگیری محدود کشید. به همین دلیل این را مسأله کوچکی می‌دانم که چون موج می‌گذرد و نمی‌تواند تأثیری ماندگار داشته باشد. با این حال هم جناح‌های سیاسی و هم مقامات کشورمان باید حواسشان نسبت به جنگ‌های روانی ایالات متحده جمع باشد.

عبدالرضا فرجی راد در پایان گفت: طی روزهای گذشته مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در ایرلند اعلام کرد که علائمی از ایران رسیده است که تهران برای آغاز مذاکره تلاش می‌کند. من فکر می‌کنم هم اظهارات پنس و هم اظهارات ترامپ نوعی جنگ روانی است و کسی در ایران به دنبال مذاکره با این دولت در آمریکا نیست. همه منتظرند ببینند تکلیف ریاست جمهوری آمریکا در پی استیضاح و انتخابات چه می‌شود و بعد پیرامون آن تصمیم بگیرند. ترامپ از آن رو که احساس کرده صحبت‌های ظریف قاطعانه علیه آمریکاست، دست پیش گرفته تا خود را موفق نشان دهد. ترامپ تلاش کرده تا با تحریف سخنان ظریف، نتیجه بازی باخته را عوض کند.