دکتر محمدباقر نوبخت چهارشنبه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار گیلان و رئیس سازمان مدیریت بحران کشو در استانداری گیلان برگزار شد، اظهار کرد: گزارش هواشناسی حاکی از آن است که با بارش هایی بیش از آنچه که پیش بینی می شد، مواجه شدیم.

وی با قدردانی از اعلام به موقع هواشناسی مرکز گیلان به همه دستگاه‌های اجرایی استان افزود: دستگاه ها نیز برآن اساس تلاش کردند تا برای این رخداد نسبت به پیش بینی هواشناسی، آمادگی داشته باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به گزارش وزیر راه و شهرسازی مبنی بر حجم وسیع خودروهای ورودی به محور قزوین – رشت طی روزهای گذشته و افزایش آن اشاره و خاطرنشان کرد: پیش بینی هواشناسی حاکی از این بود که باید برای مقابله با بحران و کنترل امور، ترددها را کمتر کنیم و انتظار همکاری از سوی مردم با پلیس و عوامل راهداری بیشتر از این حد بود و بر این اساس با افزایش میزان خودروها مواجه شدیم.

وی همچنین به گزارش پلیس راه مبنی براینکه حدود ۷۰ درصد از خودروهایی که گرفتار حادثه شدند غالباً از تجهیزات زمستانی کافی از جمله زنجیر چرخ برخوردار نبودند، گفت: کندی تردد خودروها باعث شد تا راهداری برای برف روبی نتواند به نحو مناسبی عمل کند.

دکتر نوبخت با بیان اینکه براساس گزارش لحظاتی قبل، راه های اصلی استان باز است و البته بدون مشکل نیست، اظهار کرد: همچنان تردد خودروهایی که در مسیر دچار حادثه و موجب راه بندان می‌شوند و به تبع آنان برای دیگر خودروها نیز مشکل ایجاد می‌کنند، وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شد با دستور وزیر راه و شهرسازی و تجهیزاتی که از استان های همجوار برای گیلان آمده، تا فردا بتوانیم تردد در همه راه های اصلی را با برف روبی تسهیل کنیم و وارد بازگشایی راه های فرعی شویم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ابراز امیدواری که برای فردا بیشترین قسمت راه های فرعی نیز بازگشایی شود.

وی پارگی کابل ها ، سیم ها و خارج شدن حدود ۱۴ پست از مدار که هرکدام چندهزار خانوار را پوشش می دادند؛ از علل قطعی برق در استان عنوان و خاطرنشان کرد: براساس آخرین گزارش هنوز ۸۰  هزار مشترک با قطعی برق مواجه هستند.

دکتر نوبخت ادامه داد: براساس اعلام شرکت توزیع و برق منطقه ای؛ پیش بینی می شود تا فردا شب بخش بزرگی از این مشترکان که برقشان قطع است به زیر ۱۰ هزار رسیده و در صورت امکان همه را تا جمعه برقدار کنند.

وی همچنین به قطعی آب آشامیدنی حدود پنج هزار مشترک شهری و درگیر بودن بیش از ۴۰۰ روستا با این مشکل اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه پمپاژ مخازن آب به برق مرتبط می شود، امیدواریم با وصل شدن برق تا فردا این مساله نیز برطرف شود.

دکتر نوبخت افزود: امیدواریم در حوزه درون شهری نیز بخش عظیمی از راه های اصلی و محلات مرکز استان و شهرهای دیگر تا فردا بازگشایی شوند.

وی در خاتمه سخنانش گفت: دومین جلسه ستاد مدیریت بحران ،  فردا تشکیل می شود تا گزارش توافقات و تصمیمات جلسه امشب را از دستگاه ها دریافت کنیم.