دکتر ارسلان زارع چهارشنبه شب در ارتباط زنده تلویزیونی با بخش گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: پس از اعلام هواشناسی و پیش بینی برف، جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به موقع تشکیل شد و تقسیم کارها براساس وظایف صورت گرفت.

وی افزود: بارش برف اندکی بیش از پیش بینی ها بود خصوصا رشت و نیز در محور جنوبی گیلان از رودبار به سمت سراوان و رشت، حدود ۳۰ درصد بیشتر بود.

وی به عدم توجه تعدادی از هموطنان به پیش بینی های هواشناسی و حرکت به سمت گیلان از مرکز کشور و استان البرز به واسطه تعطیلی اشاره و اضافه کرد: تردد بیش از سه هزار و ۵۰۰ خودرو منجر به تراکم بیش از پیش شد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: برودت افزون بر ۲۵ درجه ای هوا برای خودروهایی که از زنجیر چرخ نیز استفاده نکرده بودند بویژه در محدوده عوارضی و امامزاده هاشم رشت، دشواری هایی ایجاد کرد.

وی با اشاره اینکه استان گیلان به اندازه وسع خود در برخورداری از توانمندی‌ها، ماشین آلات و تجهیزات اقدامات مورد نیاز را انجام داد، گفت: هواشناسی برای ارتفاعات یک متر پیش بینی کرده بود که به دو متر رسید و در جلگه و شهر رشت ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر و در شهر لاهیجان حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر پیش بینی شده بود که به ترتیب در رشت به ۱۰۲ سانتی متر و در شهر لاهیجان به یک متر رسید و باتوجه به این حجم گستردگی بارش ها در بازه زمانی محدود، مشکلاتی در خدمات رسانی بوجود آورد.

استاندار گیلان به وجود مشکلاتی در زیرساخت ها نیز اشاره و خاطرنشان کرد: شبکه فشار قوی، متوسط و ضعیف بیش از ۳۰ درصد تاسیسات برق استان قدمتی افزون بر سه دهه دارد و پارگی متعددی که خصوصاً در شرق استان اتفاق افتاد، موجب قطعی برق و خارج شدن پست از مدار شد.

وی با بیان اینکه عمده مشکل آب آشامیدنی روستاها متأثر از قطعی برق بوده گفت: امیدواریم بخش اعظمی از آن تا فردا مرتفع شود.

دکتر زارع به بازبودن راه ها و شریان های مواصلاتی اصلی استان اشاره و با بیان اینکه ترددها به کندی صورت می‌گیرد، افزود: مقرر گردید راه های اصلی به ویژه محور رودبار به رشت و بالعکس، تا فردا بازگشایی شود.

وی با اشاره به اینکه چهار نفر در رودبار به سبب ریزش بهمن و دو نفر به واسطه برف روبی و سقوط از ساختمان جان باختند، اظهار کرد: درپی دستور رئیس جمهوری و همکاری وزرای کشور، نیرو، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ اکیپ های فنی، نیروی انسانی و تجهیزات به استان رسیده است.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: به واسطه همکاری استانداران استان های همجوار همچون زنجان، اردبیل، مازندران و قزوین به عنوان استان معین، امدادرسانی‌ها و شناسایی پارگی شبکه برق و ترمیم آن سرعت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مصوبات جلسه ستاد مدیریت بحران امشب که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد؛ این بود که بازگشایی راه های اصلی و فرعی روستایی استان که دو سوم آنها مسدود است، از فردا آغاز شود و امیدواریم تا چهار روز آینده به اتمام برسد.

دکتر زارع  با اشاره اینکه پیش بینی‌ها حاکی از آن است که برق ۸۰ هزار مشترک باقیمانده تا فردا وصل خواهد شد، گفت: امیدواریم با برقراری برق، آب روستایی مشترکان تا پایان وقت جمعه هفته جاری نیز وصل شود.

استاندار گیلان در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه در برخی روستاها بهمن ریزش کرده و تعدادی از افراد زیر بهمن مانده اند، گفت: امروز با بالگرد بررسی های هوایی از بخش های مرکزی، عمارلو و رحیم آباد شهرستان رودبار صورت گرفت و تاکنون گزارش تأییدشده‌ای به ما نرسیده است.