دکتر ارسلان زارع چهارشنبه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر راه و شهرسازی و دیگر مدیران کشوری و استانی برگزار شد؛ با اشاره به اقدامات عملی، اجرایی و پیشگیرانه ای که انجام شده، نتیجه بخش بودن این فعالیت ها را مشروط به بموقع و در زمان مناسب انجام شدن آنها ذکر کرد.

وی ادامه داد: اگر این اقدامات با سرعت بیشتری انجام می گرفت؛ امروز شاهد مشکلات کمتری بود.

استاندار گیلان با یادآوری جلسه ستاد بحران استان در روز شنبه هفته جاری اضافه کرد: در این جلسه تأکید کردم که اطلاع رسانی ها بموقع، دقیق، درست و صحیح باشد که امروز هم این انتظار را دارم.

وی با اشاره به اظهار فرمانده پلیس راه استان مبنی بر وجود کاستی هایی برای ساماندهی مشکلات، به معاون عمرانی استانداری تأکید کرد که به این موضوع در سریع ترین زمان ممکن رسیدگی کند تا برخوردهای لازم با دستگاه هایی که کوتاهی کرده اند، صورت گیرد.

استاندار گیلان با قدردانی از تلاش های صورت گرفته، به موضوع تناقض آماری از سوی برخی مدیران اشاره و خاطرنشان کرد: قصد آن نیست که زحمات نهاد یا دستگاهی نادیده گرفته شود ولی نباید مثلا آمار ارائه شده از سوی شهردار رشت در مورد تعداد دستگاه های ملکی و استیجاری که مشغول بازگشایی معابر و برفروبی هستند، ۷۴ دستگاه ذکر ولی این آمار از سوی معاون وی ۴۶ دستگاه اعلام شود.

دکتر زارع با اشاره به گزارش های اعلامی مبنی بر مسدود بودن دو سوم راه های روستایی و فرعی گفت: راه ها در مناطق روستایی بویژه مناطق سخت گذر باید بازگشایی و انتظار دارم حتما این مهم محقق شود.

وی اضافه کرد: همچنین انتظار دارم تا فردا شب برق همه مناطق یا قریب به اتفاق مشترکان خصوصا روستاها ، برقرار شود.

استاندار گیلان قطعی شبکه های مخابراتی در استان را نیز به دلیل قطعی برق عنوان و تأکید کرد که سریع تر این مشکل برطرف شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه میانگین عمر ماشین آلات ما بیش از ۲۶ سال است، گفت: اینکه در شرایط مالی کنونی کشور و همین امروز ۵۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت های ناشی از بارش برف به گیلان اختصاص یافت، جای قدردانی دارد و حتما باید دستگاه های اجرایی استان، نسبت به تکمیل فرآیندهای مربوط به دریافت این خسارت ها ، اقدام کنند.

وی گفت: بخش های زیادی از معابر بویژه محلات خصوصا حاشیه شهر، باز نشده و لازم است شهرداری نسبت به بازگشایی این مسیرها حتما و به سرعت ، اقدام کند.

دکتر زارع با اشاره به این اظهار شهردار رشت که دارای ۹۸ راننده دارای گواهینامه پایه یک رانندگی است، گفت: با این وجود، اینکه گفته شود تعدادی از اتوبوس ها به دلیل نبود راننده، نتوانستند نسبت به جابجایی مردم اقدام کنند؛ جای تعحب بسیار دارد.

وی همچنین بر ضرورت توجه به موضوع انتقال پسماند و به تأخیر نیفتادن انتقال آنها تأکید کرد.

استاندار گیلان به مدیران آب و فاضلاب شهری و روستایی نیز تأکید کرد که حتما به محض برقراری برق شهرستان ها و روستاهایی دارای مشکل ، نسبت به رفع مشکل اقدامی عاجل صورت گیرد.

دکتر زارع با قدردانی از تلاش های صورت گرفته توسط مدیران استان، اعضای ستاد بحران، اعضای شورای تامین، بسیج، سپاه ، ارتش و نیز رسانه ملی که اطلاع رسانی های مناسبی داشته، گفت: یکایک گزارش هایی که در جلسه امروز ستاد مدیریت بحران طرح شده ، حتما بررسی می شود.