قبل از انقلاب و در ایام کودکی هایمان ، گردو بازی یکی از سرگرمیهای بچه های شمال آن دوره ،از جمله در محلات رشت بود. برای هرنفر چهار یا پنج گردو کافی بود تا دو سه ساعتی مشغول شوند و گاهی هم این بازی صبح تا ظهر طول می کشید ! برای این بازی حتما باید یک یا دو گردو خوش تراش که به آن ” تیره ” می گفتند و نقش کلیدی و تعیین کننده ای در برد و باخت داشت،در بین گردوهایمان انتخاب می کردیم و گاهی این انتخاب از میان تعداد اندک گردوها خیلی سخت می شد . در محله ی ما دو مغازه ی گردوفروشی بود. در یکی از آنها،انتخاب گردوها – از جمله ” تیره ” – یعنی همان گردوی خوش تراش ِ مغزدار به انتخاب خود بچه ها بود وکسی هم مغموم نمی شد.چون بد یا خوب ، انتخاب خودمان بود . جالب تر آنکه گردوهای این مغازه زود به فروش می رسید. ولی صاحب دیگر مغازه گردو را درهم می فروخت و هرچه اصرار و تمنا می کردیم که حداقل اجازه بدهد ” تیره”-یا شاه گردو – را خودمان انتخاب کنیم بی فایده بود . نتیجه ی چنین بازی ای هم از همان ابتدا مشخص بود؛ یعنی باخت یک طرف بازی وبرد حتمی طرف دیگر بازی !

هرسال با آغاز فصل گردو، که همه نیز از باغهای ایران عرضه می شد و در “حلال ” بودن گردوها نیز تردیدی وجود نداشت،کمتر محله ای بود که این بازی در آن پا نگرفته باشد . هرسال نیز بر تجربه و تبحر بازی کنان بالاخص در انتخاب ” تیره” افزوده تر و پخته تر می شدیم وبرای خودمان یک کارشناس و صاحب نظر در گردو بازی و ” تیره ” شناسی شده بودیم . گاهی نیز به مبتدیان و کسانی که برای اولین بار وارد این بازی می شدند، مشاوره می دادیم! برخی از این بازیگران متبحر برای خودشان صاحب سبک و روشی شده بودند ! که به هنگام بازی حامیان و تماشاگرانی اطراف این بازیگران جمع می شدند . این بازی مقررات و قوانین نانوشته ی خود را داشت؛ برای گردوبازان حکم قوانین مندرج در قانون اساسی را داشت که تخطی و عدول از آن به هیچ وجه جایز نبود . گردوهای بی مغز جایی دراین بازی نداشتند و استفاده از گردوی شکسته و به هم چسبانده شده نیز خلاف مقررات بود . یکی از جلوه های جوانمردی این بازی اجتناب بازیکنان حرفه ای و شناخته شده ، از رقابت و بازی با مبتدیان بود . گردوباز و حریف ِ قدر ، آن قدر بود که هرکسی با هم وزن خودش دربیفتد ! لذا هرکی می باخت ، نق نمی زد و دبه در نمی آورد . با آنکه یک بازی و سرگرمی بود، ولی درسهای آموختنی بسیاری در آن مستتر بود . چهل سال است که در تمامی انتخابات کشور که یکی دیگر از صحنه های ” بازیهای زندگی ” است شرکت کرده و ایفای نقش می کردیم . گاهی آسان و گاهی سخت،کاندیدایی را که با مطالبات و سلایق فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی ما مطابقت می کرد، انتخاب کرده و به او رای می دادیم . و نتیجه هرچه می شد علی رغم وجود برخی اما و اگرها در مراحل تایید و اجرا ، تمکین می کردیم و نق نمی زدیم !

در شهرستان ما ، آن زمان که هنوز بازار حزب و لیست دادن داغ نبود ، با لحاظ قراردادن شاخصهای مورد نظر خود یک نفر را انتخاب می کردیم وتا آخر پای کار می ماندیم. هرچه سن ما بالاتر می رفت وتجربه مان بیشتر می شد، انتخاب کاندیدای مورد نظر در میان کاندیداهای حاضر دشوارتر می شد فقط کاندیدهایی که قبلا نماینده بودند چون امتحان پس داده بودند انتخاب مجدد ویا پس زدنشان سهل و آسان بود ؛ از زمانیکه تعداد کاندیدا ها و مواضع و سلیقه های سیاسی متفاوت و شفاف تر شد، دغدغه وسواس های ما نیز برای یک انتخاب مقرون به ثواب و صواب -و از نظر ما مطلوب – مضاعف می شد .

سلامت اخلاقی ، مالی و ” ادب ” از ویژگیهای اصلی شخصیتی کاندیدا در اولویت نخست بود و است ، برخورداری از تجربه ی مدیریتی و آشنایی با چالشهای سازمانی در قوه ی مجریه و تجربه ی در میان مردم بودن در جهت شناخت نیازها و مطالبات مان ، آشنایی بامسایل روز کشور ، موضع گیری منصفانه و عقلانی غیر جناحی در تصمیمات سرنوشت ساز مردم و کشور ، عدم دخالت به جای نظارت در وظایف قوا ، پیگیری مصوبات قانونی به جای دور زدن قوانین و مقررات و عدم دخالت در عزل و نصب مدیران اجرایی (که همیشه برای بسیاری از نمایندگان مجلس یک پای ثابت و بهانه برای استیضاح وزیران است)و ملزم بودن به اصل بدیهی تفکیک قوا ، صدای رسای بدون الکن و بیان منطقی و مستدل مواضع انتقادی نسبت به عملکرد کج رفته هریک از قوا به جای قیل وقال بیهوده و هوچیگری و پرهیز از موج سواری بر مضایق و آلامی که مردم با آن مواجه هستند و … از مولفه ها و شاخص های تعیین کننده ی ما بود و است که با حضور فعالانه در چهار دهه در این بازی برای یک زندگی بهتر تجربه اندوخته بودیم . تا اینکه انتخابات مجلس یازدهم از راه رسید.به سبب تجارب اندوخته شده دوره های گذشته و وسواس هایی که داشتیم در میان افرادی که بتوانند مطالبات مارا پیگیری کنند و نماینده ی فرهنگ و تفکر ما رشتیها – به زعم و برداشت ما- باشند و بعدها دیگر مردمان و نمایندگان کشوردر مجلس به ریش ما نخندند ، گشتیم و فردی را که از چهره های موجه و صالح و بنام شهرستان و استان بود و است و از اشتهار و مقبولیت نسبی برخوردار بود، برگزیدیم وبا اصرار برای ثبت نام و حضور در کارزار انتخابات مجابش کردیم .با همه ی احتیاطی که به خرج داده بودیم وبا شناختی که از فیلتر تنگ نظارت استصوابی هیات نظارت استان داشتیم انتظار ما این بود که بتوانیم در این بازی سرنوشت ساز همچون انتخابات گذشته حضوری فعالانه داشته باشیم .اما کاندیدا (بازیگر) ما با اوصافی که ذکر شد ناباورانه،صلاحیتش “احراز نشد” و یا “احراز صلاحیت شان ثابت نشد”…..نمی دانیم چه بگوییم!….بالاخره “حذف” شد!

به سبب شناخت دیرینه ای که از از کاندیداهای مورد نظر خودداشتیم، درپی درخواست حامیانش ، توسط کاندیدای مذکور به طور مکتوب ونیز از طریق رسانه از هیات نظارت استان خواسته شد تا به طور رسمی ونیز از طریق رسانه ها اعلام کنند که دلایل “عدم صلاحیت”ایشان چه بوده است؟به فکر آبروی ایشان نیز نباشند تا شبهه ای برای کسی باقی نماند. اما، این خواسته منطقی و بدیهی ، متاسفانه تا کنون بی پاسخ مانده است! با این رجز خوانی که در مقابل هیات نظارت استان صورت گرفته بود عطای بردن اعتراض مجدد به شورای نگهبان به لقای خدای متعال سپرده شد ! چون کاندیدای شهر ما همچون ” مطهری ” کاندیدای تهران ، برای خدمت آمده بود نه اشغال کرسی مجلس با توسل به التماس ! در نهایت سرخوردگی حسب باورهای شخصی و حق رایی را که با یک‌انقلاب خلق و کسب کرده بودیم ، تصمیم گرفتیم روز رای گیری عازم تهران شویم و درآن دیار فوق کلان، که هنوز امید به تایید مطهری و چند تن دیگر می بود مطهری وچند تن دیگر را، که با ذائقه ی فکری و فیلترینگ مشی ما سازگارترند و در تراز مجلسی که با باورهای ما موی سپید کرده اند، رای بدهیم که متاسفانه دیدیم آنان نیز با “رد صلاحیت” مواجه شده اند!؟؟ … وقتی تنهادرِ دکان درهم فروش ، آنهم بدون ” تیره ” ی مطلوب از نگاه ما فقط بازاست و دستت را از گردوهای برگزیده تهی کرده اند و حتا یک”تیره”هم نداری، چگونه می توانی بازی کنی؟ افسوس که هیات نظارت به رسم مغازه دوم‌رفت و حق انتخاب در بازار سیاست را به نهایت به مضیقه برد و رونق بازار ببرد . چه بازار سیاست ، و چه بازار گردو فروشی ِ دوران کودکی ما ! انتخاب و رای ما ، بیعت ِ باورهای ما با کسی است که آسان و ارزان با کسی نمی بندیم .

انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کریم گیل مرد