به گزارش گیلان تایمز و به نقل از گیلان بهتر نوین،شبکه بهداشت جهانی از تاریخ ۱۰ بهمن، به علت شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای دنیا، وضعیت بحرانی اعلام کرده و از روسای دولتها و متخصصین کشورها، خواسته  تا برای جلوگیری از انتشار این ویروس، اقدامات بهداشتی و پزشکی لازم را فراهم آورند.

این اعلام کافی بود تا روسای دولتها و مسوولان کشورهای مختلف،”حالت آماده باش بهداشتی وپزشکی” به خود گرفته و برای در امان بودن مردم کشورهایشان، ازهیچ اقدامی،غافل نمانند.

و اما خواسته یا ناخواسته، پای این ویروس به کشورمان و در استان های مختلف باز شد و همراه با این ورود، موجی از ترس و اضطراب با سوال های بی پایان به دنبال داشته و دارد.

سوال هایی که از نظر متخصصین جواب واضح و آشکاری داشته و دارد؛ ولی متاسفانه به دلیل عدم مدیریت و بیشتر به علت “عدم آگاهی لازم افراد غیر متخصص” این ” ویروس قرن”، همچنان قربانی می گیرد.

افراد و متخصصین زیادی در خصوص مقابله با این ویروس راهکارهای متعددی ارائه داده و سعی دارند تا از رنج جسمی و روحی مردم، بکاهند.

رییس دولت نیز در کنار سایر مسوولین کشورمان، بالاخره در اولین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در تاریخ ۶ اسفند حضور یافت و با گفتاری عجیب ، تعجب همگان را واداشت.

رییس جمهور:

از روز شنبه همه روال‌ها به‌ صورت عادی خواهد بود

روحانی در این جلسه بیان داشت: همه باید به تمام مراقبت‌های بهداشتی که توصیه می‌شود، عمل کنند. مدارس، دبیرستان، دانشگاه و کارگاه‌ها همه باید دقت کنند، مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی را انجام بدهند. اما همه باید کار و فعالیت کنیم و این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ما است که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشانند.

روحانی اضافه کرد: هر جایی که ستاد از شنبه لازم دید اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاهی و محل اجتماعی یا مورد خاصی را تشخیص داد خودش اعلام می‌کند. بنابراین از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود. اگر مورد خاص و شرایط ویژه را ستاد ملی به آنها اعلام می‌کند و اجتهاد در برابر نص نباید داشته باشیم همه موظف هستند از ستاد اطاعت کنند.

 

 آقای روحانی!

 صحبت از ویروس کرونا است. نه برف. نه باران. نه سیل. نه زلزله و …

 بسیاری از متخصصین و پزشکان داخلی و خارجی بر این نکته تاکید دارند که مبتلایان و یا افراد مشکوک به ناقل این ویروس، نبابد در محل های عمومی، حضور داشته باشند.

 شما بر اساس کدام  گزینه “اعتماد و اطمینان” می خواهید افراد مشکوک و ناقل را، راهی اجتماع کنید؟!.

 آیا خبر دارید که اکثر افراد جامعه از داشتن “دستکش” و “ماسک” که ابتدایی ترین امکانات بهداشتی در این خصوص است، بی بهره هستند؟!.

 با کدام آیتم “ایمنی” و “سلامت” می خواهید افراد در محل های عمومی حضور یابند؟!.

 آیا دولت تاکنون توانسته این حداقل امکانات بهداشتی را برای همگان و با شرایط یکسان و عادلانه، فراهم آورد؟!.

 آیا توانسته از شیوع برق آسای این ویروس در کشور “جلوگیری” و یا حتی “کنترل” کند؟!.

آنچه مسلم است شخص شما، اعضای کابینه و نزدیکان شما، هیچوقت کمبود حداقل امکانات بهداشتی را درک نکرده و نخواهند کرد.

شاید خبرهای درست به گوش شما نرسیده باشد، ولی بهتر است بدانید نصف بیشتر افرادی که در استان های کشورمان، گرفتار این ویروس شده اند از داشتن حداقل امکانان بهداشتی ایمن،” بی نصیب” هستند.

کجاست نظارت ستادهای بهداشتی و پزشکی دولت؟!

کجا هستند ستادهای کنترل بهداشت و سلامتی که از آن سخن می گویید؟!

شما می گویید اگرمورد خاص و شرایط ویژه وجود داشته باشد ،به ستاد ملی اعلام شود.

این چه صحبتی است؟!

الان کشور براستی در شرایط خاص و ویژه به سر می برد. چرا درک این کوچکترین معضل این روزهای ایران برای شما و اطرافیانتان سخت است؟!.

با توجه به شرایط بد اقتصادی کشور، کدام خانواده را می توانید پیدا کنید، که نخواهد کار کند؟!.

 کدام پدر و مادر کشورمان را می شناسید که نخواهد حداقل امکانات رفاهی را برای اعضای خانواده فراهم نیاورد؟!.

 ازکدام “دشمن خیالی” سخن می گویید؟!.

 کدام دشمن می خواهد که مردم کشور کار نکنند؟!.

 بهتر نیست کمی عینک تان را جا بجا کرده و واقعیت های تلخ این روزهای کشورمان را ببینید؟!

 آیا از آمار و اعداد و ارقام “واقعی” مبتلایان و درگذشتگان ناشی از “ویروس کرونا” به ویژه در استان قم و گیلان خبر دارید؟!.

 ای کاش داشته باشید تا اینگونه “مطالبه گرایانه” از مردم نخواهید که “زندگی عادی” را شروع کنند.

 مردم می خواهند تلاش و فعالیت کنند، اما گرفتار ویروسی شده اند که اگر از چشم های ناظرین تیزبین بهداشت و درمان این کشور دور نمی ماند،این چنین گرفتار نمی شدند.

 

اگر شرایط  “سلامت کشور” و به ویژه استان گیلان عادی بود ، وزیر بهداشت “نماینده تام الاختیار” برای مبارزه با ویروس کرونا برای  این استان ،انتخاب نمی کرد!.

در بخش دیگری از صحبت هایتان گفته اید:همه باید مشغول کار خودمان باشیم و فعالیت کنیم. همه باید مراقب باشیم. همچنین همه باید اگر موردی را دیدیم و یا شکی کردیم، فرد مشکوکی بود، وی را به بیمارستان ببریم.

آقای رییس جمهور!

از مورد مشکوک صحبت می کنید؟!.

کار از مورد مشکوک گذشته، کجای کار هستید؟!.

می گویید مورد مشکوک را به بیمارستان برسانیم؟از تعداد تخت ها و بستری شدگان بیمارستان های استان گرفتار ویروس کرونا، خبر دارید؟!.

از کمبود پرستار ، پزشکان بیمارستان ها و تخت بیماران به ویژه  در استان گیلان خبر دارید؟!.

خبر دارید بیمارستان های این استان به مرحله اشباع رسیده است؟!.

درد را از هر طرف بنوییسم درد نوشته و خوانده می شود.

و ای کاش به جای درخواست های مطالبه گرایانه ، با هموطنان ابراز همدردی کرده و برایشان امکانات و تجهیزات پزشکی و بهداشتی، بیشتر فراهم می کردید!.

 

اینبار نیز با حرف هایتان زخمی کاری تر  بر جسم و روح مردم این کشور زده اید.

این کشور متاسفانه دچار بحران شده، بحرانی که به چشم شما و نزدیکانتان نیامده و خدا نکند، زمانی از راه برسد که خیلی دیر شده باشد برای هر اقدام عاجلی.

خدا نکند.

برای بارزتر شدن موضوع ویروس کرونا در استان گیلان، بخشی از صحبت های نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در ادامه  ذکر می شود، تا شاید درک “شرایط بحرانی کرونا در کشور و به ویژه استان گیلان”، برایتان آسانتر شود.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان:

اگر افراد به ویروس کرونا آلوده شوند، این ویروس را به شهرهای دیگر هم منتقل می‌کنند

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان گفت: با توجه به شرایط کنونی و وجود ویروس کرونا در استان گیلان از مردم تهران و سایر شهرها می‌خواهیم که از سفر به این استان بپرهیزند.

شادنوش اظهار کرد: مردم باید در شرایط کنونی به نظام سلامت کمک کنند تا ویروس کرونا مهار شود. برخی درباره قرنطینه صحبت می‌کنند، اما با توجه به شرایط بومی ایران نمی‌توان قرنطینه را انجام داد و باید قرنطینه به صورت خود اختیاری اتفاق بیافتد و مردم از رفت و آمد بی مورد و غیرضروری خودداری کنند. این موضوع نه تنها برای گروه‌های پرخطر مثل سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، بلکه برای همه افراد باید انجام شود تا از انتقال ویروس جلوگیری شود. اگر افراد به ویروس کرونا آلوده شوند، این ویروس را به شهرهای دیگر هم منتقل می‌کنند. در نتیجه باید همکاری بیشتری اتفاق بیفتد تا زنجیره انتقال ویروس متوقف شود.

وی درباره شرایط ماسک طبی و مایع ضد عفونی کننده در استان گیلان بیان کرد: کارخانه‌های تولیدی بر اساس نیازهای گذشته تولید می‌کردند و با توجه به شوک وارد شده، نیاز کشور چند برابر شده است.

آقای رییس جمهور!

 باز همچنان می خواهید که مردم از شنبه  به روال عادی برگردند؟!

آیا راه درمانی یافته اید که مردم از آن بیخبر مانده اند؟!

 باور کنید که مردم این کشور دوست دارند حال روحی و جسمی شان خوب باشد.

 آیا می توان امیدوار بود در عرض ۲۴ ساعت این ویروس ناخواسته ، برای همیشه از ایران پا به فرار بگذارد؟!

 براستی از امروز تا شنبه قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟!

 ای کاش این وعده هایتان همچون وعده های همه این سالهایتان نباشد که محقق نشده و برای محقق نشدن هایشان، همیشه عصای معجزه گری در آستین داشته و دارید.

 آقای رییس جمهور

 ویروس کرونا، همان ویروسی است که اکثر دانشمندان جهان را از یافتن پادزهری برایش مستاصل کرده و آنوقت شما در نهایت خوش بینی صحبت از برگشتن به شرایط عادی می کنید؟!

 

در این خصوص لازم می دانم صحبت های  پایه‌گذار علم نانو فناوری ایران را نیز در ادامه ذکر کنم، شاید گره گشا باشد.

شاید !

دکتر هاشم رفیعی‌تبار، پایه ‌گذار علم نانو فناوری ایران:

مدیریت قطره‌چکانی کنونی راهی به جا نخواهد برد/ شیوع این بیماری سونامی‌وار پیش می‌رود/تمام مراکز تجمع اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و… باید تا اطلاع‌ثانوی تعطیل شود

دکتر هاشم رفیعی‌تبار، پایه ‌گذار علم نانو فناوری ایران نیز در این خصوص معتقد است: متاسفانه مساله شیوع کرونا از سوی بخش بزرگی از جامعه جدی گرفته نشده و لذا عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی از سوی این افراد سلامت کل جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی با انتقاد از رواج عامه‌گرایی و پوپولیسم در این رابطه در سطح جامعه، عنوان کرد: اطلاع‌رسانی علمی و دقیق در این رابطه یک ضرورت و الزام غیر قابل اجتناب است. بنابراین مسوولین باید برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق و اصولی در این شرایط از مشورت اساتید برجسته علمی در گروه‌های ویروس‌شناسی، زیست‌شناسی، فیزیکدان‌ها، ایمونولوژیستها و … غیره بهره‌مند شوند و موضوع را از بازی‌های سیاسی و جناحی و گروهی خارج کنند.

دکتر رفیعی‌تبار با بیان اینکه این مدیریت قطره‌چکانی کنونی راهی به جا نخواهد برد، اظهار کرد: با حرکت‌های ساده و روبنایی نمی‌توان بحران را مرتفع کرد، بلکه باید با اقدامات زیربنایی و اصولی حرکت کنیم. امروز در شرایطی قرار داریم که شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم، در غیراین‌صورت شیوع این بیماری سونامی‌وار پیش می‌رود.

این استاد پیشکسوت دانشگاه ادامه داد: دولت باید تمام مراکز تجمع اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها، اماکن مقدس و سینماها را تا اطلاع ثانوی دربست تعطیل کند. دوم، از نیروی انتظامی برای کنترل عبور و تردد بین شهری استفاده شود. سوم شهروندان به اجبار باید از ماسک ‌و دستکش استفاده کنند.

آقای رییس جمهور!

 این تنها نظر دو نفر از چندین اساتید علمی و پزشکی این کشور است که خواستار تعطیلی همه مراکز علمی، فرهنگی و … شده اند.

چرا از نظریه مشورتی اهل فن و تخصص بهره نمی برید؟!.

 چرا شنونده اظهار نظرات علمی و کارشناسی شده آنان، نیستید؟!.

 در بخشی از صحبت هایتان گفته اید:خوشبختانه گزارش وزیر بهداشت امیدوارکننده است و به سمت کنترل ویروس حرکت می کند از طرفی مراجعه کننده‌ها به شدت کاهش یافته است.

 برای دیدن آمار عینی و ملموس مبتلایان ویروس کرونا در استان گیلان، سفر چند ساعته، کفایت می کند.

 آمار و اطلاعات دروغ و کذب سالهاست که این مملکت را به ویرانی کشانده و می کشاند.

 اینحا در استان گیلان و رشت، مرکز استان، یک هفته است که دستکش و ماسک پیدا نمی شود.

 صحبت از کنترل می کنید؟!

 کدام کنترل؟!

 کدام کاهش ابتلایان به ویروس کرونا ؟!.

 اینجا مردم شهرم، مستاصل شده اند از یافتن یک ماسک حتی به قیمت گزاف!.

 اینجا مردم این استان همیشه سرسبز، نگران فرزندانشان هستند که مبادا گرفتار ویروس کرونا شوند که منتظر تصمیمات دقیقه نود شما و اعضای کابینه  نمانده و نخواهد ماند.

 ویروس کرونا جان می گیرد.

و جان بسیاری از هموطنانم در این استان شمالی در معرض خطر است. خطری که به علت عدم درمان عاجل به استان های دیگر سرایت کرده و همچنان می کند.

مژگان شفاعتی، سردبیر