June 15,2021 | ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

در کدام استان «سرمایه‌گذاری» امنیت بالاتری داشت؟ گیلان؛ نامناسب‌ترین استان از نظر امنیت سرمایه‌گذاری!

در کدام استان «سرمایه‌گذاری» امنیت بالاتری داشت؟ گیلان؛ نامناسب‌ترین استان از نظر امنیت سرمایه‌گذاری!

مناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری در تابستان ۱۳۹۸در مقایسه با سایر استان های کشور به ترتیب استان های خراسان شمالی، قم و بوشهر و نامناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری، به ترتیب استان های گیلان، همدان و سیستان و بلوچستان بوده است.

در این گزارش مقصود از امنیت سرمایه گذاری، شرایطی است که در آن متغیرهای کلان اقتصادی با ثبات یا قابل پیش بینی باشد، حاکمیت قانون برقرار باشد و اعمال شود، قوانین و مقررات، تصمیم های مسئولان و رویه های اجرایی کشور، باثبات باشند و به طور سهل و موثری اجرا شوند و در صورت ضرورت تغییر در هر یک از آن ها، تغییرات از قبل به اطلاع ذی نفعان برسد؛ همچنین اطلاعات موثر بر فعالیت های اقتصادی به طور شفاف و برابر در دسترس همه شهروندان باشد و نهادهای قضایی و انتظامی چنان مجهز و سالم و کارآمد باشند که هر گونه نقض حقوق مالکیت شهروندان، یا استفاده بدون اجازه از دارایی فیزیکی یا معنوی دیگران، برای هیچکس اعم از شخص حقیقی و حقوقی از جمله مسئولان کشور، مقرون به صرفه نباشد و شهروندان مالباخته بتوانند با مراجعه به نهادهای ذی صلاح، در کمترین زمان، مال از دست رفته خود را به همراه خسارت مربوطه، دریافت کنند.

در این گزارش که نتایج آن از طریق پرسشنامه هایی که توسط فعالان اقتصادی سراسر کشور پر می شود، به دست می آید، ۲۱ مولفه که ممکن بوده امنیت سرمایه گذاری را تهدید کند گردآوری شده و این ۲۱ مولفه در معرض پرسش از فعالان اقتصادی قرار گرفته است. فعالان اقتصادی به هر مولفه، عددی بین صفر به عنوان بهترین ارزیابی و ده به عنوان بدترین ارزیابی ممکن را اختصاص داده اند.

نتایج هفتمین گزارش پایش امنیت سرمایه گذاری که مربوط به فصل تابستان ۹۸ است نشان می دهد که عدد شاخص امنیت سرمایه گذاری در این فصل در مقایسه با فصل بهار ۹۸ ثابت باقی مانده و همان ۶.۰۷ (ده بدترین ارزیابی) گزارش شده است. به عبارت بهتر ثبات در امنیت سرمایه گذاری در فصل تابستان ۹۸ در مقایسه با فصل بهار ۹۸ را شاهد بوده ایم.

کمرنگ شدن بی ثباتی های سال ۹۷ در شاخص امنیت سرمایه‌گذاری

بررسی شاخص امنیت سرمایه گذاری از فصل پاییز ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۴۳، فصل زمستان ۱۳۹۷ با کمیت ۶.۱۸، فصل بهار ۱۳۹۸ با کمیت ۶.۰۷ و فصل تابستان ۱۳۹۸ نیز با کمیت ۶.۰۷ نشان دهنده مناسب تر شدن وضعیت نسبی این شاخص طی سه فصل گذشته است و بی ثباتی های سال ۱۳۹۷ به تدریج در شاخص امنیت سرمایه گذاری ایران کمرنگ می شود. عواملی چون ثبات در بازار ارز، روند کاهشی نرخ تورم، ثبات نسبی قیمت مواد اولیه، تخلیه بار روانی و تا حدودی اقتصادی تحریم های خارجی، انجام برخی اقدامات مؤثر در قوه قضائیه و … باعث افزایش میزان امنیت سرمایه گذاری شده است.

نامناسب‌ترین مولفه های امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان ۹۸

بر اساس ارزیابی فعالان اقتصادی مشارکت کننده در پیمایش امنیت سرمایه گذاری، در تابستان ۱۳۹۸ سه مولفه عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده، اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی و عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده به عنوان نامناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری ارزیابی شده اند. از سوی دیگر مناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری (نسبت به سایر مولفه ها) طی تابستان ۱۳۹۸ عبارت بوده اند از: سرقت مالی (پول نقد، کالا، تجهیزات)، رواج توزیع کالای قاچاق و استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی.

خراسان شمالی، مناسب‌ترین استان از نظر امنیت سرمایه‌گذاری

نمودار زیر وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان های مختلف را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می گردد بر اساس فروض و تعاریف این گزارش، مناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری در تابستان ۱۳۹۸در مقایسه با سایر استان های کشور به ترتیب استان های خراسان شمالی، قم و بوشهر و نامناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری، به ترتیب استان های گیلان، همدان و سیستان و بلوچستان بوده است.

با توجه به نمودار بالا، امنیت سرمایه گذاری در ۱۴ استان کشور بالاتر از میانگین کشوری است و در ۱۷ استان کشور امنیت سرمایه گذاری پایین تر از میانگین کشوری است.