April 10,2020 | ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

برای آن راحل واصل در جوار اهل بیت، رزقی نیکو و منزلتی معزز مسالت دارم؛ پیام تسلیت نوبخت به مناسبت درگذشت سید احمد قوام

برای آن راحل واصل در جوار اهل بیت، رزقی نیکو و منزلتی معزز مسالت دارم؛  پیام تسلیت نوبخت به مناسبت درگذشت سید احمد قوام

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در پیامی درگذشت واعظ مشهور گیلانی حاج سید احمد قوام را تسلیت گفت.

در پیام تسلیت محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه آمده است:

رحلت واعظ توانا حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد قوام را به خانواده اش و جامعه مکرم روحانیت گیلان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و در این مصیبت برای خانواده داغدار وی آرزوی صبر و برای آن راحل واصل در جوار اهل بیت، رزقی نیکو و منزلتی معزز مسالت دارم.

استاندار گیلان نیز در پیامی درگذشت حاج سید احمد قوام مبارز انقلابی را تسلیت گفت.

در پیام ارسلان زارع آمده است:

خبر درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید احمد قوام موجب تأثر و تألم خاطر شد.

بی شک فعالیت های روشنگرانه و سخنرانی های این خطیب برجسته در دوران مبارزه علیه رژیم ستم‌ شاهی و خدمات موثر ایشان در راه تبلیغ دین مبین اسلام از وی شخصیتی ماندگار در اذهان به یادگار گذاشته است.

اینجانب درگذشت آن خطیب توانمند انقلابی را به عموم جامعه روحانیت و بیت مکرم ایشان، تسلیت عرض کرده و از پیشگاه پروردگار متعال برای آن فقید سعید ، رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان معزز صبر و شکیبایی مسألت می‌نمایم.

مهر امسال نیز استاندار گیلان از حجت الاسلام و المسلمین قوام عیادت کرده بود.

این خطیب برجسته که در سال ۱۳۱۰ در رشت متولد شد در ۳ دوره تحصیلی خود در مشهد ، تهران و قم از شاگردان آیت‌ الله بروجردی، آیت‌ الله میلانی، آیت‌ الله سلطانی، علامه طباطبائی، شیخ هاشم قزوینی، فرزند مرحوم آخوند خراسانی و ادیب نیشابوری بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین قوام هم مباحثه رهبر معظم انقلاب بود و با روحانیان برجسته‌ای مانند آیت‌الله واعظ طبسی و آیت الله مهدوی‌کنی هم‌ دوره بود که خاطراتی نیز از دوران تحصیل خود در این دیدار روایت کرد.

وی از مبارزان پیش از انقلاب و جزء گروه فدائیان اسلام بود که در تجمع انقلابیان گیلان سخنرانی و انگیزه مردم را برای برپایی راهپیمایی‌های پرشکوه در مبارزه با رژیم ستم شاهی بیشتر می ‌کرد.

این خطیب برجسته در دوران مبارزاتی، در مرحله اول پس از سخنرانی در شهرستان بابل دستگیر و به زندان اوین منتقل و در مرحله‌ ای دیگر نیز پس از سخنرانی در خیابان شریعتی رشت دستگیر و زندانی شد.