به گزارش گیلان بهتر نوین / دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مرکز تحقیقات ترومای جاده ای، میزبان جمعی از اساتید، صاحب نظران و مسوولان کشوری و استانی در اولین همایش پیشگیری از غرق شدگی ، بودند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این همایش با اشاره به آمار بالای میزان غرق شدگان در سواحل دریا، ضمن تشکر از اقدام های صورت گرفته برای کاهش تعداد غرق شده گان، عملکرد گذشته را پاسخگوی نیاز های کنونی در سواحل ندانست و بازنگری در سیاست های اجرایی متناسب با نیازهای این بخش را ضروری دانست.
دکتر یوسف زاده آمار بالای تعداد غرق شده گان در سواحل را بسیار نگران کننده خواند و ادامه داد: واقعیت این است که طرح سالم سازی دریا که سالیان متمادی در سواحل در حال اجراست، نتوانسته آن گونه که باید در کاهش تلفات غرق شدگی موثر باشد؛ چرا که بیشتر حوادث غرق شدگی خارج از طرح اتفاق می افتد و امکان کنترل تمام سواحل وجود ندارد.
وی اظهار امیدواری کرد با ارایه راهکارهای علمی و نظرات کارشناسان و اجرای طرح سیستم تروما، در آینده نزدیک شاهد کاهش تعداد مرگ و میرهای ناشی از غرق شدگی باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعمال مدیریت یکپارچه تروما در سازمان های درگیر چون اورژانس و هلال احمر را راهکاری مناسب برای برون رفت از بحران حاضر برشمرد و اجرای این طرح را در کمک به مصدومان و غرق شده گان بسیار موثر دانست.
دکتر یوسف زاده با اشاره به طرح سیستم تروما در گیلان، گفت: با تغییر نگاه به مقوله تروما می توان جایگاه سازمان ها در هماهنگی و تعامل با حوزه سلامت را تبیین و با پیشگیری از موازی کاری و مدیریت یکپارچه اطلاعات، میزان مرگ و میر را کاهش داد. در حال حاضر سازمان های زیادی مدعی و متولی در این حوزه هستند اما برای مدیریت سیستم تروما، نیازی به تاسیس یک سازمان جدید نیست؛ آن چه لازم است، نحوه تعامل بین این سازمان ها است.
دکتر یوسف زاده ادامه داد: علی رغم ابلاغ سند ملی بیماری های غیر واگیر توسط ریاست جمهور، مقوله تروما هنوز در وزارت بهداشت مغفول مانده است.
وی تاکید کرد: در مقوله تروما عوامل و سازمان های مختلفی درگیرند. در این راستا، حمایت دولت جهت اجرای این مهم امری ضروری به نظر می رسد
علی پورحسن – مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیر ساماندهی سواحل استان گیلان نیز در این هماش از وجود ۲۸۰ کیلومتر ساحل در گیلان خبر داد و گفت: سواحل گیلان ۹ شهرستان و ۶۵ روستا را دربر می گیرد. در این زمینه ۴۰ طرح سالم سازی دریا برای گردشگران و مسافران در استان پیش بینی شده است.
وی از وجود ۳۰۰ نقطه حادثه خیز در سواحل گیلان خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۶۵ دهیار مسوولیت این نقاط حادثه خیز را عهده دار هستند .
وی استفاده افراد از دریا، پس از ساعت مجاز و خارج از محدوه طرح سالم سازی را دلیل اصلی غرق شده گی در سواحل گیلان عنوان کرد و افزود: سازمان های مختلفی از قبیل اورژانس۱۱۵، سازمان هلال احمر، نیروی انتظامی و …با این طرح سالم سازی همکاری می کنند و در حال حاضر ۹ کمیته برای طرح سالم سازی در استان فعال است که کمیته بهداشت درمان نیز یکی از این کمیته ها است.
وی انجام کارهای فرهنگی و هنری و استفاده از سمن ها در پاک سازی از سواحل و ایجاد برنامه های مفرح در سواحل را در بی محابا رفتن مردم به دریا موثر دانست و گفت: از ۲۵ نفر غرق شده در استان ، ۱۴ نفر گیلانی بودند که این مهم نشانگر عدم توجه به مقوله آموزش شنا در استان است.
دکتر حسن نوری – معاون فنی اورژانس کشور نیز ترومای ناشی از غرق شده گی را یکی از تروماهای شایع در دنیا برشمرد و گفت: غرق شده گی یک آسیب کاملا درمان پذیر است و پیشگیری نقش بسیار موثری در بروز آن دارد. در این خصوص، باز گرداندن یک غریق به حیات با علم پزشکی جدید دور از دسترس نیست.
وی ادامه داد : سنینی که غرق شده گی در آن اتفاق می افتد معمولا سنین با ارزشی در جامعه است و غرق شده گی یکی از تروماهای شایع ۱ تا ۵ ساله ها است. سالانه نزدیک به ۱۷ هزار فوت ناشی از تصادفات داریم. آمار غرق شده گی در دنیا با تصادفات تقریبا برابر است ولی در کشور ما این میزان بالاست. سالانه در دنیا ۳۷۲ هزار نفر جان خود را به خاطر غرق شده گی از دست می دهند که بیشتر آنان در سنین زیر ۲۵ سال هستند.
دکتر نوری پاشنه آشیل حل مشکلات ناشی از غرق شده گی را در سواحل، آموزش جمعیت عمومی و رفع مشکلات فرهنگی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۶۹ درصد سواحل گیلان تحت پوشش اورژانس ۱۱۵ قرار دارد. این در حالی است که در تا سال ۹۵ این میزان ۱۳ درصد بود.
گفتنی است: اولین همایش ملی پیشگیری از غرق شده گی، به همت مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان و با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حول محورهای: اپیدمیولوژی غرق شده گی، احیا و اقدامات اورژانسی، مدیریت بحرانی سیل، غواصی و مسایل مربوط به آن، ساحل ایمن، استانداردهای استخر شنا و ایمنی کشتی ها و قایق ها در دهکده ساحلی بندر انزلی بر گزار شد. این همایش دارای ۱۲ امتیاز آموزشی برای کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ( اداری و درمانی ) بود .