گیلان بهتر نوین /  نیمه دوم مرداد ماه سال جاری، یعنی حدود یک ماه دیگر، رئیس دولت دوازدهم باید وزرای خود را به منظور رأی اعتماد به مجلس معرفی کند. از هم‌اکنون رسانه‌ها درحال گمانه‌زنی در مورد ترکیب احتمالی کابینه هستند. به نظرمی‌رسد خداحافظی برخی وزرا از کابینه جدی است و برخی نیز احتمالا جابه‌جا شده و تعدادی از وزرا هم در سمت خود ابقا می‌شوند. روز گذشته برخی از رسانه‌ها به بازتاب نوع نگاه اعضای فراکسیون امید به کلیت کابینه روحانی پرداخته و نوشتند: «بر اساس اخبار دریافتی از فراکسیون امید در مجلس، طی هماهنگی انجام‌شده وزرای فعلی دولت دکتر حسن روحانی را به سه گروه تقسیم کرده‌اند. نخست کسانی که حتما به آنها رأی خواهند داد؛ نام ظریف وزیر خارجه، قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، صالحی‌امیری وزیر ارشاد و بیژن زنگنه وزیر نفت در این لیست به چشم می‌خورد. دوم؛ لیست کسانی که به آنها با شرایطی رأی خواهند داد و سوم کسانی که به آنها رأی نخواهند داد. در هر صورت تمایل روحانی به کاهش سن کابینه قطعی‌است.»

وزارتخانه‌‌های آموزشی

رئیس‌جمهور در سال ۹۲ با رویکرد خاصی کابینه خود را به مجلس معرفی‌کرد. ترجیح حسن روحانی در آن زمان این بود که با توجه به شرایط حاکم برجامعه و خصوصا مجلس، کسانی را به‌عنوان وزیر معرفی کند که هم مورد احترام هر دو جناح کشور بوده و هم درگذشته با او در مرکز تحقیقات استراتژیک کار کرده‌ باشند. به این منظور محمدعلی نجفی و جعفر میلی‌منفرد را به‌عنوان وزرای آموزش و پرورش و آموزش عالی به مجلس معرفی کرد. هر دو نفر از راهیابی به کابینه بازماندند. روحانی رضا فرجی‌دانا را به‌عنوان دومین وزیر علوم به مجلس فرستاد و او توانست رأی اعتماد بگیرد، اما چند ماه بعد استیضاح شد و رئیس‌جمهور محمود نیلی احمدآبادی و فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی را کاندیدای وزارتخانه‌های آموزشی نمود. اما آنها نیز با فشار دلواپسان رأی نیاوردند و در نهایت فرهاد رهبر، گزینه‌ای بود که توانست از مجلس نهم رأی اعتماد بگیرد. با تغییر چهره مجلس دهم روحانی فخرالدین آشتیانی را جایگزین علی‌اصغر فانی کرد. اما حالا بر اساس اخبار موثق روحانی تمایلی ندارد که دانش آشتیانی را باتوجه به حاشیه‌هایی که برای او به وجود آمده و همچنین فرهاد رهبر را در دو وزارتخانه آموزشی ابقا کند و رفتن هر دو قطعی است. اخبار مختلفی از احتمال معرفی میلی منفرد و فرجی دانا برای وزارت علوم منتشر شده است و از سوی دیگر برخی منابع از معرفی محمدعلی نجفی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش خبر می‌دهند.

اصلاح کابینه اقتصادی

کابینه اقتصادی روحانی یکی از موفق‌‌ترین کابینه‌ها بعد از انقلاب در کاهش تورم و ایجاد رشد اقتصادی بوده است. اعضای کابینه اقتصادی دولت یازدهم توانستند رشد اقتصادی منفی ۷‌درصد را بعد از چهار سال به مثبت ۷‌درصد برسانند و تورم ۴۴‌درصدی را برای اولین‌بار تک‌رقمی کنند. اما واقعیت این است که به‌رغم تمامی این تحولات ابعاد رکود اقتصادی در بخش‌هایی باقی مانده است و احتمالا روحانی برای خروج این بخش‌ها از رکود تغییراتی را درتیم اقتصادی اعمال خواهد کرد. از این رو احتمال حضور مسعود نیلی در وزارت اقتصاد به جای علی طیب‌نیا قوت گرفته است. هرچند برخی گزینه‌های دیگری را برای این وزارتخانه در رسانه‌ها معرفی می‌کنند، اما جدی‌ترین گزینه فعلا مسعود نیلی است. گرچه برخی اخبار از تغییر در ریاست بانک مرکزی در دولت آینده خبر می‌دهد، اما به‌طور یقین نعمت‌زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابقا نمی‌شود و برخی از علی‌اصغر ‌مونسان به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی وزارت صنعت و معدن یاد می‌کنند. البته این احتمال هم وجود دارد که با توجه به لزوم تفکیک سه وزارتخانه، روحانی سه نفر دیگر را به‌عنوان وزیر برای وزارتخانه‌های جدید به مجلس معرفی کند. هرچند علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی، توانسته چهره خوبی از خود به نمایش بگذارد، اما برخی اخبار از جایگزینی وحید محمودی، تقوی‌نژاد یا اسلامیان به جای او خبر می‌دهند.

از ابقا تا خداحافظی

به‌طور یقین چند وزیر از وزرای دولت یازدهم در کابینه دوازدهم ابقا خواهند شد. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه؛ سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت؛ بیژن زنگنه، وزیر نفت؛ سیدرضا صالحی امیری، وزیر ارشاد؛ سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان؛ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و محمود واعظی، وزیر ارتباطات، به‌احتمال زیاد در پست‌های خود ابقا خواهند شد و از سوی دیگر عباس احمد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، سمت دیگری را در کابینه برعهده خواهد گرفت. البته ماجرای ماندن و رفتن حجتی در کابینه کمی متفاوت است. اصلاح‌طلبان علاقه‌مند هستند که حجتی به شهرداری برود، اما روحانی بر ماندن او در کابینه تاکید دارد. از سوی دیگر حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و حسین دهقان، وزیر دفاع از کابینه خواهند رفت اما سرنوشت وزیر اطلاعات مبهم است. برخی اخبار از ابقای قطعی او در وزارت اطلاعات خبر می‌دهند و برخی نیز از جایگزینی مجید انصاری اخباری را منعکس کرده‌اند.

در نهایت…

تغییر و تحولات در کابینه دوم روحانی پس از رأی مجدد ملت و با توجه به نوع نگاه مردم، جدی است. رئیس‌جمهور بیش از هر شخصی به این موضوع توجه دارد، زیرا رأی مردم کار جدی روحانی در ایجاد تحول در جهت مطالبات آنها را گوشزد می‌کند. احتمالا کابینه دولت دوازدهم چالاک‌‌تر از کابینه یازدهم خواهد بود و هیات دولتی متفاوت با متوسط سنی کمتر را در مقایسه با دولت فعلی مشاهده خواهیم کرد.