لنگر اندختن نفتکش ایرانی “فورچون” در آبهای ونزوئلا، وضعیت سختی را برای ترامپ و متحدانش ایجاد کرده است.اکثریب قریب به اتفاق رسانه های غربی، لنگر انداختن نفتکش ایرانی در ساحل غربی کاراکاس را شکستی تمام عیار برای کاخ سفید تلقی می کنند. خصوصا آنکه برخی رسانه های آمریکایی مانند فاکس نیوز طی هفته های اخیر، برای توقیف نفتکش های ایرانی و حتی مقابله نظامی با آنها، زمینه سازی می کردند.

 
پایگاه کانادایی “گلوبال نیوز” لنگر انداختن نفتکش ایرانی “فورچون” در کاراکاس را پیروزی بزرگی برای ایران و ونزوئلا می داند و در این خصوص می نویسد :
“این اقدام، ترامپ را حداقل موقتا در هدف خود مبنی بر اعمال تحریمهای شدید علیه ونزوئلا ناکام گذاشت. حرکت نفتکش ایرانی، دقیقا بر خلاف خواست و اراده ترامپ و تحریمهایی بود که وی به صورت یکجانبه علیه ایران و ونزوئلا وضع کرده بود. هم اکنون مقامات ونزوئلایی ورود نفتکش فورچون به آبهای خود را جشن گرفته اند و نفتکشهای دیگر نیز در راه این کشور هستند. وزیر خارجه ونزوئلا نیز تاکید کرده است که کشورش ( ونزوئلا) و ایران در موارد سختی همواره از یکدیگر حمایت کرده اند. ”
حتی برخی رسانه های غربی که با رویکردی “توصیفی” به بررسی ماجرا می پردازند، تاکید دارند که فعل و انفعالات اخیر در آبهای کارائیب، مترادف با نادیده انگاشته شدن تهدیدات واشنگتن از سوی تهران بوده است.
” بر اساس گزارش مارین ترافیک ( Marine Traffic) پایگاهی اینترنتی که تردد کشتی‌های را در آب‌های جهان رصد می‌کند، نفتکش ایرانی «فورچون» حوالی ساعت ۲۱ شنبه شب به وقت گرینویچ وارد آب‌های ساحلی ایالت سوکره واقع در شمال ونزوئلا شد. این نفتکش یکشنبه شب در سواحل «پورتو کابلو» ‌ پهلو گرفت.
“پنج نفت‌کش‌ «فورچون»، «فورست»، «پِتونیا»، «فاکسون» و «کلیول» که گفته می‌شود حامل حدود ۱/۵ میلیون بشکه سوخت تولید ایران برای تحویل به ونزوئلا هستند از ماه جاری میلادی حرکت خود را آغاز کرده و با عبور از کانال سوئز راهی آب‌های دریای کارائیب شده بودند.نیکلاس مادورو،‌ رئیس جمهوری ونزوئلا پیشتر ضمن هشدار به ایالات متحده در خصوص هرگونه مانع تراشی بر سر راه نفتکش‌ها در دریای کارائیب از انجام آزمایش موشکی برای دفاع از آب ها و سواحل این کشور خبر داده بود.تهران پیش‌تر طی روزهای گذشته نسبت به احتمال مزاحمت ومانع تراشی بر سر راه حرکت این نفتکش‌ها به سوی ونزوئلا از سوی ایالات متحده آمریکا هشدار داده بود.
برخی تحلیلگران معتقدند که عدم اقدام آمریکا علیه ایران، معلول هشدارهای جدی و صریحی بوده که ایران خطاب به مقامات واشنگتن مخابره کرده است. بر این اساس، ترامپ به خوبی می دانست که هرگونه اقدام وی در قبال نفتکش های ایرانی، برای کاخ سفید و ارتش آمریکا هزینه ساز خواهد بود.بخشی از این هزینه ها، مربوط به حوزه کارائیب و آمریکای لاتین و برخی دیگر، مربوط به حوزه خلیج فارس می باشد:همان حوزه های که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند!
موضوع دیگری که ضریب احتیاط ترامپ را در برابر ایران شدیدا افزایش داده است، مربوط به سیاست خارجی شکست خورده وی در قبال کشورمان می باشد. رئیس جمهور آمریکا قویا معتقد بود که با خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، مقوله “تغییر رفتار ایران” به زودی عینیت کامل پیدا خواهد کرد! ترامپ و پمپئو معتقد بودند که اعمال استراتژی فشار حداکثری علیه ایران، منجر به تغییر رفتار منطقه ای و بین المللی کشورمان ( به سود منافع آمریکا) بوده و در چنین شرایطی، کاخ سفید قادر به تحمیل توافقی گسترده و جدید بر کشورمان خواهد بود. با این حال محاسبات رئیس جمهور آمریکا جنبه ای واقع بینانه نداشته است! ترامپ هم اکنون پس از دو سال مشاهده می کند که نه تنها ایران رفتار خود را در قبال آمریکا و معادلات منطقه تغییر نداده است، بلکه مسیرهای جدیدی را برای مواجهه با تحریمهای یکجانبه ایالات متحده کشف می کند!واشنگتن به لحاظ حقوقی و بین المللی، اساسا قدرت مانوری در قبال شکل گیری مناسبات دوجانبه و چند جانبه میان ایران و دیگر کشورها( خصوصا کشورهایی مانند ونزوئلا که آنها نیز مورد تحریمهای یکجانبه آمریکا قرار گرفته اند ) ندارد.

به نوشته نامه نیوز بدون شک آثار و تبعات مبادله نفتی موفقیت آمیز ایران و ونزوئلا، محدود به حوزه آمریکای لاتین و کارائیب نمی شود! اصلی ترین پیامی که ایران از این طریق به واشنگتن و نظام بین المللی مخابره کرده است، نادیده انگاشتن تحریمهای یکجانبه آمریکا ، آن هم دو سال پس از خروج ترامپ از برجام می باشد. بدون شک این موضوع شکست تمام عیاری برای سران کاخ سفید محسوب می شود. در همان روزهای ابتدایی خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگرداندن مجدد تحریمهای یکجانبه و غیر قانونی علیه کشورمان، بسیاری از استراتژیستها و صاحب نظران آمریکایی، ترامپ را در قبال آثار این بازی یکجانبه و خطرناک بر حذر داشتند اما رئیس جمهور آمریکا توجهی نسبت به این انتقادات نکرد!