July 25,2021 | ۱۴۰۰/۰۵/۰۳

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

ویروس کرونا ضعیف نشده است | در جمع‎های چند نفره استفاده از ماسک الزامی است

ایرج حریرچی در گفت‌وگوی خبری با اشاره به روند کاهشی کرونا گفت: کاهش میزان مرگ و میر کرونا به زیر ۵۰ با فداکاری و شهید شدن پرسنل بهداشت و درمان حاصل شد، اما اخیراً با عادی انگاشتن و عادی‌سازی که توسط مردم و برخی مسئولان ایجاد شده باور‌ها و اعتقاد به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از […]

وی افزود: واهمه و ترس سازنده از ویروس کرونا از ۷۰ درصد به ۳۴ درصد کاهش یافته است و اعتقاد به لزوم در خانه ماندن از ۸۶ درصد به ۳۲ درصد کاهش پیدا کرده است که این مسئله فاجعه است و نتیجه اش این می‌شود که مردم به سفر‌های غیرضروری می‌روند؛ این سفر‌ها مانند بمب ساعتی است و باعث انتقال ویروس از جایی به جای دیگر می‌شود.

حریرچی درباره استفاده از ماسک و دستکش در دوران کرونا تصریح کرد: در خصوص ماسک تاکید موکد ما این است که هرکس از خانه خارج می‌شود از ماسک استفاده کند این ماسک می‌تواند از ماسک‌های خانگی و پارچه‌ای نیز باشد و ضروری است هر کسی که در جمع‌های چند نفره شرکت می‌کند از ماسک استفاده کند؛ در جلسات آتی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای ادارات دولتی پیشنهاد مان این است که استفاده از ماسک اجباری شود.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه هنوز واکسن کشف نشده است و ایمنی جمعی نیز به این زودی‌ها رخ نمی‌دهد خاطرنشان کرد: مردم این باور غلط را پیدا کردند که ویروس ضعیف شده است در حالیکه اصلاً ویروس ضعیف نشده و برخلاف تصور، به دلیل استفاده از کولر گازی و ماندن در محیط‌های بسته، در هوای گرم، وضعیت بدتر شده است.

وی با ارائه مثالی ادامه داد: در هوای گرم برزیل تعداد مبتلایان بالاست و در هوای سرد روسیه نیز همین‌طور است.

وی گفت: حمل و نقل عمومی و همچنین سفر‌های غیر ضروری از جهت انتشار ویروس کرونا بسیار خطرناکند. آمار دزفول شدیداً رو به افزایش است و از مردم خوزستان خواهش می‌کنیم سفر نکنند.

وی درباره بازگشایی ادارات از فردا یادآور شد: در ادارات باید فاصله حداقل یک متری رعایت شود؛ توصیه می‌کنیم حتماً از ماسک استفاده کنند آسانسور نیز منبع انتقال کرونا است و حتماً باید میز خدمت وجود داشته باشد سالن‌های غذاخوری باید تعطیل باشند و از سرو غذا در ادارات خودداری شود.

حریرچی با بیان این‌که تهویه اکثر ادارات مشکل دارد، تصریح کرد: پنجره‌ها باید باز باشند افرادی که مسن هستند و بیماری زمینه‌ای دارند نیز باید گواهی عدم حضور دریافت کنند و به سر کار نروند.