به گزارش  گیلان بهتر نوین / صدور اسنادمالکیت روستایی زمینه ساز قانونمند شدن بهتر معاملات است. پس از انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باتوجه به اهدافی مانند تحدید حدود و رسمیت بخشیدن به مالکیت ساکنین بافت روستاها، افزایش انگیزه جهت پایداری سکونت در روستا، گسترش کالبدی موزون و طراحی شده و بهره‌گیری مناسب تر روستاییان از دستگاه های دولتی جهت سرمایه‌گذاری و نهایتاً ایجاد امنیت قضایی با همکاری اداره ثبت اقدام به تهیه و اجرای طرح صدور سند اماکن روستایی کشور نمود. هویت بخشی به مالکیت خصوصی، کاهش مشکلات به ویژه برخوردها و نزاع های اجتماعی مربوط به اراضی؛ جذب تسهیلات مالی در روستاها، گسترش فیزیکی و مبتنی بر برنامه‌ریزی، بهبود کیفیت مسکن روستایی، ارتقای جایگاه نهادهای محلی و تقویت و نظارت های دولت در مدیریت اراضی روستایی از جمله مزایای صدور اسناد مالکیت در روستاها است . آمار و ارقام نشان می دهد که در دولت تدبیر و امید توجه به تثبیت مالکیت و صدور سند قانونی جهت کاهش شکاف بین زندگی شهری و روستایی از اهمیت ویژه ای برخوردار گردیده است. به طوری که این دولت بطور جدی برنامه صدور سند اماکن روستایی را از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت و اسناد کشور در دستور کار خود قرار داده و مدیران خود را ملزم به اجرای دقیق آن نموده است .استان گیلان نیز به فراخور جمعیت روستایی وموقعیت جغرافیایی آن در این مقوله پیشرفت های بسزایی داشته است بطوریکه در سالهای گذشته شهرستان لاهیجان بعنوان یکی از شهرستانهای پیشرو در عرصه صدور سند مالکیت در کشور توانسته آمار و ارقام شایانی را از خود به جای گذارد. اما آنچه که در این مقال باید توجه داشت آنست که رسیدن به موقعیتی در خور توجه ونیل به رتبه اول برای سه سال متوالی در صدور اسناد مالکیت روستایی در شهرستان لاهیجان مرهون زحمات و تلاش چه کسانی بوده است؟

اداره بنیاد مسکن شهرستان لاهیجان امسال نیز توانست در عرصه صدور اسناد مالکیت روستایی در استان گیلان به مقام اول دست یابد و مطمئنا در این فرایند ادارات و حتی افراد زیادی دخیل و تاثیر گذار بوده اند اما تاثیر بسزا و مثلث موثر مدیر کل نهاد بنیاد مسکن گیلان، فرماندار شهرستان لاهیجان و ریاست اداره بنیاد مسکن این شهرستان غیر قابل انکار است.

محمد اکبرزاده مدیر کل بنیاد مسکن استان گیلان که برنامه‌ریزی‌های وی بر اساس برنامه‌های توسعه پیش می‌رود از آن دسته مدیرانی است که در کل استان اهتمام ویژه ای در عرصه صدور اسناد مالکیت روستایی داشته و پشتیبان مناسبی برای این موفقیت در شهرستان لاهیجان بوده است .او از محدود مدیران کشوری در حوزه بنیاد مسکن بود که توانست در سال ۹۵ مقدمه اجرای طرح هادی را در ۱۰۰ درصد روستاههای گیلان پایه ریزی کند.

راس دیگر این مثلث در اختیار سید محمد احمدی فرماندار شهرستان لاهیجان است. وی که حدودا ۹ ماه از حضورش به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان لاهیجان می گذرد در همین فرصت اندک تاثیر شایانی در سکانداری مدیریت این شهرستان داشته و با قوه اقتدار و نگاهی مدبرانه ،نظم و صلابت ویژه ای به حوزه مدیران شهرستان و ساماندهی دقیق تر اجرای فرامین دولت تدبیر و امید بخشیده است. او با هماهنگی و نظارت دقیق بر عملکرد بخشداران و دهیاران و ایجاد حلقه اتصال مناسب بین آنها و نهاد بنیاد مسکن شهرستان لاهیجان گام موثری در صدور اسناد مالکیت روستایی ونیل به رتبه اول این نهاد در استان داشته است.

اما در نهایت آنچه که در حوزه اجرا و عمل صدور اسناد مالکیت روستایی را عینیت بخشید حضور مدیر جوان بنیاد مسکن شهرستان لاهیجان بود. مهندس سید مهدوی سعیدی برای سه سال متوالی در حوزه صدور اسناد مالکیت روستایی شهرستان لاهیجان موفق بوده وامسال نیز همچون سالهای گذشته رتبه اول استانی را داشته است .وی این موفقیت بزرگ را حاصل هماهنگی و همدلی عمیق ،بین مدیر کل بنیاد مسکن استان و نماینده عالی دولت در لاهیجان و کارکنان زحمت کش اداره مطبوعش می داند و معتقد است که شهرستان لاهیجان علاوه بر حوزه صدور اسناد مالکیت روستایی می تواند در عرصه های دیگر همچون طرح هادی و…نیز زبانزد و موثر باشد .

از این رو یکی از قواعد مهم و نتایج موثر دولت تدبیر و امید در سالهای گذشته جهت پیشبرد امور ایجاد فضای همسو و همدل بین مدیران بود که این حلقه امروزه در گیلان در برخی ارگانها به خوبی نتیجه داده و ثمر آن در زندگی مردم به عینه دیده خواهد شد .

حال افکار عمومی و کنشگران اجرایی و مدیریتی و فعالین رسانه ای این سوال را طرح می کنند ، چرا مدیری که موفق بوده، باید در آستانه تغییر قرار داشته باشد .آیا برخی که سکاندار ایجاد چنین تغییرات تحمیلی و غیر منطقی هستند کسی را اجازه می دهند که در کار خودشان دخالت بکند؟ دوستانی که چنین تفکری دارند کمی بیاندیشند که سرمایه های ملی این مملکت میلی نشود.