به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دکتر سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه جلسه هفتگی خود با رسانه ها را در مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی سازمان منطقه آزاد انزلی برپا نمود. در این نشست که نمایندگان رسانه های کشوری در استان و رسانه های گیلانی حضور داشتند، رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه کشور ایده ایجاد مناطق آزاد از ایده های پیشرو و با نظربلند در کشور عنوان کرد و با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی توانمندی های بالقوه ای دارد و با بهره گیری از ظرفیت های خود موفق شد جایگاه خود را ارتقاء دهد؛ اظهار داشت: عملکرد مناطق آزاد در کشور را بسیار موفق ارزیابی می کنم به ویژه در زمان تحریم ها یکجانبه و غیرقانونی بسیاری از مناطق آزاد موفق به برطرف کردن نیاز کشور شدند.

 

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی با ایجاد مناطق آزاد تلاش کرده تا ظرفیت های تجاری خود را افزایش دهد و در این شرایط تحریمی، مناطق آزاد با ارائه مدل توسعه تجارت توانسته اند کمک حال کشور باشند افزود: اگر به ظرفیت مناطق آزاد توجه کنیم مناطق آزاد می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل نمایند و باید به کسانی که طرح ایجاد مناطق آزاد را در کشور مطرح و عملیاتی کردند درود فرستاد.

 

 

سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران سیاست منطقه امن و قوی است

 

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه ای، نگران منطقه است، گفت: به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه جز با حضور خود کشورهای منطقه امکان‌پذیر نیست.

 

وی با اشاره به اینکه ایران خواستار تنش زدایی و رفع سوء تفاهمات میان کشورها به ویژه کشورهای اسلامی است افزود: معتقدیم از شکاف هایی که بر اثر اختلافات به وجود می آید دشمنی به نام اسراییل سوء استفاده خواهد کرد و وحدت یک امر راهبردی برای جمهوری اسلامی بوده و ایران همواره دست دوستی خود را به سمت کشورهای منطقه دراز کرده و یقینا اگر کشورهای منطقه خواستار ثبات و رونق و صلح در منطقه هستند دوستی بهتر از ایران پیدا نخواهند کرد.

 

وی سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران سیاست منطقه امن و قوی اعلام و اظهار کرد: اعتقاد داریم منطقه ای که در آن زندگی می کنیم باید نطقه امن و قوی باشد چرا که منطقه قوی باعث خواهد شد که تک تک کشورها از این موهبت برخوردار می شوند.ما در منطقه‌ای هستیم که به طور سنتی دچار اختلافاتی بوده است که باید در چارچوب احترام به حقوق بین‌الملل و به صورت مسالمت‌آمیز حل شود و ما خواستار ثبات منطقه هستیم.

 

اروپایی‌ها به تعهدات یازده‌گانه خود وفادار باشند

 

موسوی در خصوص مبادله انجام شده با سوئیس چنین توضیح داد: آنچه به عنوان تعامل و انتقال مالی در چارچوب کانال مالی ایران و سوئیس برای انتقال اقلام بشردوستانه به ایران بین جمهوری اسلامی و کشور سوییس(که به اصطلاح خود با مجوز آمریکا این کار را انجام داده اند)گفته می شود،راه حلی است که برخی شرکت ها و کشورها برای رساندن برخی اقلام انسان دوستانه به ویژه دارو برای کشور ما تعبیه کردند و البته ما این را یک کار کوچک می دانیم ولی از ان استقبال می کنیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه امیدواریم برای نجات برجام اروپایی‌ها به تعهدات یازده‌گانه خود وفادار باشند، گفت: جمهوری اسلامی با برداشتن ۵ گام در برجام تلاش کرد توازن را ایجاد نماید و از اینجا به کشورهای اروپایی می‌خواهم بگویم به تعهد خود پایبند باشید و تحت تأثیر ایالت متحده قرار نگیرید که متأسفانه این کشورها تاکنون موفق به انجام تعهدات خود نشده اند.

 

توافق ایران و چین، سند همکاری بلند مدت است

 

 

سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص سند همکاری ایران و چین اظهار داشت: از یک سو جمهوری اسلامی به عنوان کشور مهم در منطقه غرب آسیا و از سویی دیگر چین به عنوان کشور بسیار مهم در شرق آسیا؛ با دارا بودن پتانسیل های بالقوه و بالفعل و به عنوان قدرت نوظهور مطرح شده که در آینده نه چندان دور به عنوان قدرت اول اقتصادی دنیا نیز مطرح می شود و به همین سبب طبیعی است که دو قدرت غرب و شرق آسیا روابط همکاری متقابل داشته باشند که این رابطه مطابق میل امریکا نیست و با ایجاد موانع سعی می کند جلوی این روابط را بگیرد چون می داند با عملیاتی شدن این سند همکاری راهبردی نقشه آن ها نقش بر آب خواهد شد.

 

موسوی با اشاره به اینکه سند همکاری ایران و چین پس از بررسی و اصلاحات لازم برای چینی ها ارسال شده و منتظر نظر نهایی چین هستیم گفت: آمریکایی ها سیاست فشار حداکثری را برای جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته بودند کر تلاشیم که اجرایی شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکره با برخی کشورها در خصوص تبادل ارزی اظهار کرد: نگاه متوازنی‌ به مناطق جهان داریم و سعی کردیم سیاست خارجه متوازنی با کشورهایی که علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند داشته باشیم.

 

موسوی همچنین ادامه داد: حتی اگر غربی‌ها منافع جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت بشناسند ما محدودیتی برای ایجاد سند همکاری و توافق با سایر کشورها نخواهیم داشت.

 

وی سیاست ایران را منطقه‌ای باثبات و به دور از تنش دانست و اظهار کرد: ایران خواستار حل و فصل اختلافات است و معتقدیم‌ منطقه ما کشش تنش دیگری را ندارد و باید مشکلات در چارچوب قانون و به وسیله گفتگو حل شود.

 

سیاست ایران نخست همسایگان است

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا توافق بلند مدت دوجانبه با برخی کشورهای همسایه در دستور کار است؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای همسایگان زیادی است و ما ۱۵ کشور همسایه داریم. سیاست ما نخست همسایگان است و ما اولویت کار خود را روابط با همسایگان قرار دادیم و در این راه با استفاده از مکانیزیم‌های مختلف قراردادهای دو جانبه‌ای و چند جانبه‌ای انجام دهیم.

 

وی همچنین افزود: در برخی سازوکارها، سازوکارهای سه‌جانه و چند جانبه به مانند سازکار ایران_آذربایجان و روسیه ایجاد کردیم.

 

موسوی با بیان اینکه در‌حال گسترش روابط خود با همسایگان هستیم، اظهار کرد: حتما قرارداد دو جانبه دارد و چند جانبه‌ دیگری نیز در آینده انجام خواهیم داد و این روابط را گسترش می‌دهیم.