حدود ۱۰ روز به آغاز دهه محرم و عزاداری‌ها برای سید‌و‌سالار شهیدان باقی مانده و در شرایطی که شیوع کرونا در محل‌های تجمع مردم باعث ابراز نگرانی بسیاری شده، کارشناسان در رابطه با برگزاری عزاداری در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، هشدارهای جدی می‌دهند. همچنین در چند روز گذشته طرح «هر خانه یک حسینیه» مطرح شده که مردم درخانه‌هایشان عزاداری کنند و باعث تجمع بیش از حد عزاداران در هیات‌ها و حسینیه‌های سر پوشیده نشوند، که خود این موضوع می‌تواند به شیوع بیشتر ویروس کرونا کمک کند. چند روز پیش معاون بهداشت وزارت بهداشت، شیوه‌نامه‌ ویژه برگزاری مراسم و آیین‌های محرم را ابلاغ کرد. در این شیوه‌نامه دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز باید با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف ۵/۱ متر) به عزاداری بپردازند و زدن ماسک برای عزاداران الزامی است. همچنین افراد مسن و دارای بیماری‌های مزمن باید در منزل عزاداری کنند و در مجالس عمومی به هیچ وجه شرکت نکنند. برگزاری مراسم در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باید باشد. در این راستا ‌حرکت هیات‌ها از یک هیأت به یک هیات دیگر و تجمع هیأت‌ها، یکی از عواملی است که به شدت در انتقال کرونا موثر است و نباید صورت بگیرد.

نظر مراجع و رعایت پروتکل‌های بهداشتی

در این بین شماری از مراجع عظام تقلید نیز بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هر‌گونه آیینی تاکید کردند. آیت‌ا… ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این‌که عزاداری ماه محرم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود گفت: شکی نیست که ما اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم؛ از جمله آن مساله عزاداری محرم و صفر است. همچنین آیت‌ا… جعفر سبحانی از مراجع تقلید در خصوص عزاداری سیدالشهدا(ع) در دوران کرونا گفت: مسئولان سلامت جامعه باید برنامه‌ریزی کنند که عزاداری انجام بگیرد و سلامت جامعه نیز محفوظ بماند. آیت‌ا… سید‌محمدعلی علوی‌گرگانی از مراجع تقلید نیز گفت: عزاداری امام حسین (ع) از مهم‌ترین شعائر دینی است و هرگز نباید فراموش شود. این مرجع تقلید در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به گسترش ویروس منحوس کرونا وظیفه ما در ایام محرم‌الحرام نسبت به اقامه عزای حضرت سیدالشهدا (ع) چیست؟، تصریح کرده است: اقامه عزای سیدالشهدا (ع) در ماه محرم ازجمله مهم‌ترین شعائر دینی است که هرگز نباید فراموش شود و در شرایط فعلی که ویروس کرونا گسترش‌یافته است، لازم است با سیاه‌پوشی و نصب پرچم‌های عزاداری و مراقبت نفس، مجالس عزاداری به روش‌های سنتی با رعایت نکته‌های بهداشتی باید به طرق نوین و ابتکاری انجام شود.

درخواست پزشکان از مراجع تقلید

در این شرایط جمعی از پزشکان و کادر درمان که در صف نخست مبارزه با ویروس کرونا حضور دارند در آستانه محرم حسینی (ع) در نامه‌ای از مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه درخواست کرده‌اند که با بهره‌گیری از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند. در این نامه که در کانال اطلاع‌رسانی سازمان نظام پزشکی قرار گرفته، با اشاره به فرمایشات صریح رهبر معظم‌انقلاب در عید قربان مبنی بر اینکه «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می‌گویند. بنده خودم شخصا هرچه را که آن‌ها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من به هیئات، منبری‌ها و مداح‌ها و دیگران این است که هر کاری می‌کنید ببینید ستاد ملی کرونا چه می‌گوید. اگر ضابطه‌ای تائید کردند همه ما موظفیم آن را رعایت کنیم. اگر وضعیتی که داریم را شل بگیریم، فاجعه‌ بزرگی رخ خواهد داد.» آمده است: به‌رغم جان‌فشانی کادر بهداشت و درمان کشور که در بحران شیوع کرونا، تاکنون قریب به ۲۰۰ شهید در راه خدمت به سلامت هموطنانمان تقدیم کرده‌اند، متأسفانه موج جدیدی ابتلای شمار قربانیان کرونا در کشور از موج اولیه فراتر رفته است. با وجود همه‌ تلاش‌های انجام‌شده و تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مجالس و اجتماعات در بسیاری موارد باعث افزایش تعداد مبتلایان و افزایش فوت هم‌میهنان شده است. در بخشی از این نامه آمده است‌: برگزاری هرگونه اجتماعات ازجمله مجالس عمومی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا… الحسین علیه‌السلام، راه‌اندازی دسته‌های عزاداری و توزیع غذای نذری قطعا و یقینا باعث افزایش شمار مبتلایان و مرگ هم‌میهنان خواهد شد. هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط میلیون‌ها عزادار سیدالشهدا در مراسم سوگواری محرم را ندارد. در صورت ارائه مجوز، ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد. گسترش بیماری به هر نحو، تضییع حق‌الناس است. در این نامه از مراجع تقلید، علما و روحانیان، مداحان و مبلغان مذهبی سراسر کشور درخواست شده است که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند و با تاکید بر شیوه‌های نوین عزاداری ازجمله تبدیل کردن هر خانه به یک حسینیه، بهره‌گیری حداکثری از رسانه‌ها و فضای مجازی و توزیع بسته‌های مواد غذایی بین نیازمندان به‌صورت کمک مومنانه از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری فرمایند. در بخش دیگری از این نامه آمده است: با توکل به خداوند بزرگ امیدواریم این مرحله سخت را پشت سر گذاریم و مراسم محرم و صفر در سال‌های آینده هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.