دکتر سعید نمکی در ارتباطی ویدئوکنفرانسی به مناسبت روز خبرنگار که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با خبرنگاران حوزه سلامت به گفت و گو پرداخت. وی ضمن قدردانی از اصحاب رسانه، به پاس تلاش های بی دریغ و بی بدیل در اطلاع رسانی به جامعه، گفت: پدیده کووید ۱۹ شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل می ‌کند و یکی از این شیوه ها، ارتباط دورادور با خبرنگاران عزیز و از طریق ویدئو کنفرانس است. گرچه که اصحاب رسانه در طول ایام ابتلای کشور به کووید ۱۹ بسیار خوش درخشیدند و در کنار مدافعان سلامت، در به تصویر کشیدن عظمت کار بزرگی که در کشور اتفاق افتاد و در جهت ارتقای دانش بهداشتی کشور، نقش بسیار ارزنده ‌ای ایفا کردند.

وی گفت: یکی از نشانه‌ های بسیار پر اهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک، داشتن رسانه‌ های پویا و حقیقت گویی است که در توسعه و اعتلای کشورها می توانند نقش آفرینی کنند.
دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: اگر هر یک از شما اصحاب رسانه دستی برای محبت دراز کردید و ما ندیدیم، به دلیل کم علاقگی نبوده، بلکه به حساب شلوغی ایام بگذارید. وزیر بهداشتی که از روزی که آمده درگیر سیل و زلزله و H۱N۱ و تحریم های ظالمانه و کرونا شده است و ممکن است پدیده ‌ای از دیدش مغفول بماند. اما بدانید که بعد از خداوند، به دلیل ایمانی که به قلم و اهل قلم و هنر و فرهنگ و رسانه دارم، فکر می ‌کنم موثرترین همراهان ما هستند.
تاکنون از هیچ رسانه ‌ای شکایتی نکردم
وزیر بهداشت گفت: تاکنون از هیچ رسانه ‌ای شکایتی نکردم و به همکارانم نوشتم که اگر قبل از من هم شکایتی از رسانه ای بوده، حتما پس گرفته شود. در عین حال، در این دوران سخت که تلاش های سربازان خط مقدم نظام سلامت در بیمارستان ها و مراکز درمانی کاملا مشهود بود، عده ای برای تشویش ذهن مردم و برای گسست اعتماد مردم از جامعه پزشکی و وزارت بهداشت، کارهای تلخی کردند که من را به یاد روزهای دفاع مقدس انداخت که بچه هایمان در خط مقدم جبهه می ‌جنگیدند و عده ای از پشت خنجر می زدند. این واقعا در شرایط جنگی، یک ناجوانمردی تمام عیار است؛ اما ما در این مورد هم حتی دست به قلم نشدیم و درصدد هستیم که هیچ خبرنگاری به دلیل شکواییه یا گله ای از جانب ما در مضیقه و مشکل قرار نگیرد.
وی درخصوص دو صدایی بودن رویکردها در کشور، گفت: دو صدایی حاصل دو برداشت و نگاه از مشکلات یک مملکت است. ما معتقدیم سلامت به عنوان رکن اساسی یک کشور می‌ تواند بر اقتصاد، سیاست و فرهنگ اثر بگذارد. برخی ممکن است این موضوع را به گونه دیگری نگاه کنند. به هر حال مملکتی که در تحریم است، مشکلات اقتصادی دارد و ممکن است مطالبات اجتماعی سنگینی داشته باشد، اما عده ‌ای فکر می‌ کنند که باید اولویت ‌های دیگری را در کنار سلامت پررنگ دید و شاید حاصل این دو صدایی در کشور چنین چیزی باشد. البته ما تمام تلاش ‌مان را کردیم که این دو صدایی را به تک صدایی و مهار زودرس کرونا بدل کنیم.
وزیر بهداشت درخصوص واکسن کرونا عنوان کرد: درباره واکسن کرونا در دنیا حرف‌ های زیادی مطرح شده است، اما هنوز به نتیجه قابل قبول و ۱۰۰ درصد در این حوزه نرسیده‌ایم. این ویروس پیچیده است و مشابه آن را تا به امروز ندیده‌ ایم و در نتیجه تهیه واکسن آن نیز از پیچیدگی‌ های خاص خود برخوردار است.
واکسن کرونای ایرانی وارد ارزیابی های بالینی می شود
وی افزود: ما برای اینکه از دنیا عقب نمانیم، با شرکت های دانش بنیان، موسسه رازی و پاستور همزمان شروع به ساخت واکسن کرده ‌ایم. می ‌توانم بگویم که در سه چهار مورد از این همکاری‌ های مشترک، واکسن هایمان مدل های انسانی را تقریبا پاس کرده و به زودی وارد ارزیابی های بالینی می ‌شویم. حال اینکه این واکسن یا واکسن هایی در جهان، چه زمانی به بازار می ‌آید و آن واکسنی که به بازار می ‌آید، طول مدت ایمنی ‌زایی ‌اش چقدر است، مورد تردید همه جهان است.
دکتر نمکی ادامه داد: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می‌ کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندانمان خریداری کنیم، اما پیشنهاد می‌ کنم که به مردم این را آموزش دهیم که تا زمانیکه واکسن و داروی موثر نیامده، موثرترین کار شستن دست‌ ها، رعایت فاصله ‌گذاری فیزیکی و شیوه ‌نامه‌ های بهداشتی است.
وزیر بهداشت، در مورد جذب نیروی پزشک و پرستار، گفت: در حال جذب حدود ۱۳ هزار نیروی جدید در دو فاز هستیم که قسمت عمده آنها پزشک، پرستار و کادر بهداشتی و نیروهای مورد نیاز نظام ارائه خدمت است. در رابطه با کارانه و اضافه کار پرسنل بهداشتی درمانی نیز روزی که بنده وزیر شدم به طور متوسط بین ۱۸ تا ۲۴ ماه کارانه عزیزان به تعویق افتاده بود و این در حالی بود که کارانه به اضافه کار گره خورده بود و اولین کاری که انجام دادم رساندن این معوقات به حدود ۷ الی ۸ ماه بود و همچنین اضافه کار را از کارانه جدا کردیم و اضافه کارها پرداخت شد.
وی افزود: اکنون در بخش کارانه ‌ها متوسط کشوری بدهی حدود ۷ ماهه است که ممکن است در شهری ۲ ماه و در شهری ۱۲ ماه باشد. در حال حاضر در حال پرداخت ۳ ماه دیگر هستیم تا متوسط معوقات به ۳ ماه برسد و با پرداختی جدید بتوانیم به روز باشیم. ما شرمنده همکاران پرستار، پزشک، بهورز و سایر کادر سلامت هستیم که عاشقانه در حال خدمت هستند و باید با تقدیر و تشکر به این ایثار پاسخ داد؛ هرچند که باید مسائل مالی این عزیزان را به حداقل برسانیم.
اتباع افغان مبتلا به کرونا پذیرش و رایگان درمان شدند
وزیر بهداشت درخصوص درمان رایگان بیماران کرونایی افغان، اظهار کرد: همدلی و همراهی ما با کشور افغانستان مختص به امروز نیست و یادم است که حدود ۳۰ سال پیش که مسئولیت بهداشت کشور را برعهده داشتم، در ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان و همچنین در خانه ‌های بهداشتی که در مرز خراسان بزرگ آن زمان بود، خانه‌ های بهداشتی تاسیس کردیم و بهورز را با نام به‌بخش تربیت کردیم. در این دوران هم یکی از اقدامات بزرگ این بود که اعلام کردیم که همه اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا را حتی آنهایی که کارت اقامت ندارند، پذیرش کرده و رایگان درمان کنیم. این پدیده در هیچ کجای دنیا اتفاق نیفتاد.
وی ادامه داد: ما مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران هیچ کس در دوران کرونا به دلیل سن بالاتر و به دلیل نداشتن امکانات و بضاعت مالی و عدم دسترسی به نظام بیمه ‌ای، بیرون از بیمارستان‌ ها و بدون درمان رایگان نماند. ما در طول این مدت در زمینه سرویس ‌دهی به بیماران خاص و دیالیزی افغانستانی برنامه‌ ریزی کردیم. با توجه به اینکه بسیاری از آنها توان پرداخت هزینه ‌های درمان را ندارند، درخواست داریم تا از طریق یو ان اچ سی آر و وزارت کشور حداقلی از هزینه ‌های سلامت را به ما بپردازند؛ چراکه بیمارستان ‌های ما به دلیل بیماری کووید ۱۹ در شرایط سختی از نظر درآمدهای اختصاصی قرار گرفته ‌اند. بیمارستان‌ های ما  ۲۰ تا ۲۵ درصد از آنچه در بودجه‌ شان به عنوان درآمد اختصاصی دیده ‌ایم، در شرایط کنونی محقق می شود. درحالیکه  ۴۵ درصد حقوق پرسنل را بیمارستان‌ ها از درآمدهای اختصاصی پرداخت می کنند. ما آمار کرونا را به روز داریم و سعی می کنیم آمار بیماران کرونایی و فوتی ‌های افغانستانی را اعلام کنیم.
وزیر بهداشت اظهار کرد: همکاران ما در اقصی نقاط این کشور، مظلومانه تلاش کردند. یکی از بزرگترین رسالت‌ های اصحاب رسانه این است که این عظمت را برای ماندگاری در تاریخ کشور، به تصویر بکشند. من فکر می ‌کنم هنوز هم لایه‌ های ایثارگرانه ‌ای در زیر این مجموعه‌ ها مدفون شدند. بسیاری از فرزندان حوزه سلامت در ابتدای هجمه کرونا روز و شب نداشتند. در همین موج جدیدی که اتفاق افتاد، می ‌دیدیم که همکارانمان چطور خدمت‌ رسانی می ‌کردند، اما از طرفی عده ‌ای هم در جهت تخریب عمل می ‌کردند.
دکتر نمکی گفت: در تاریخ کشور ما ممکن است هر ۱۵۰ سال یکبار چنین اتفاقی رخ دهد. برخی به من می ‌گویند که چقدر بدشانس بودی که در این برهه به وزارت بهداشت آمدی. اما به نظر خودم من بسیار خوشبخت بودم که در این ایام سخت آمدم و خداوند در این ایام سخت مردم، مرا مامور کرد و لایق دانست که بیایم و به داد دل مردم برسم و اگر اندوخته ‌ای از سال های عمرم دارم، به میدان بیاورم. آنچه همکاران ما را در صحنه نگه داشت، عشق بود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اتفاقی که در وزارت بهداشت می ‌بینیم، اتفاق ویژه ‌ای است و محور همه این تلاش ‌ها، عشق است که ما را به یاد دفاع مقدس می ‌اندازد. در عین حال از اصحاب رسانه نیز سپاسگذاریم که جوانمردی کردند و ما را تنها نگذاشتند و دل به آتش زدند. هرگز این عشق و ایثار را فراموش نمی ‌کنیم.
دکتر نمکی در پایان در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت یک میلیارد یورویی که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، تصریح کرد: ۳۰ درصد اولیه از این یک میلیارد یورو را دریافت کرده ‌ایم که بخشی از آن در حوزه کاهش درآمد بیمارستان ‌ها به دلیل کرونا صرف شد و بخشی هم برای دارو و تجهیزات پزشکی صرف شده است. همچنین، بخش عمده ‌ای از آن در راستای تامین اکسیژن برای مراکز درمانی صرف شده است. بخشی هم برای توسعه زیرساخت ‌هایی مانند تخت آی سی یو، صرف می ‌شود. دریافتی جدیدی هم از این اعتبار نداشته ایم.