گیلان بهتر نوین / عاملان قتل بنیتا کوچولو پنجشنبه‌صبح در محل سرقت خودرو حضور یافته و صحنه سرقت خودرو را بازسازی کردند. روز ۲۹ تیرماه یک پراید در محله مشیریه در حالی که نوزاد هشت‌ماهه‌ای داخل آن بود به سرقت رفت و چند روز بعد با دستگیری سارقان مشخص شد که آنها پس از سرقت خودرو و لوازم داخل آن، خودرو را در حالی که بنیتا داخل آن بود رها کردند و شیشه‌های آن را نیز بالا کشیدند. نوزاد به دلیل گرسنگی، تشنگی و گرما جان خود را از دست داد. با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده جمعیت زیادی برای همدردی با خانواده بنیتا و همچنین مشاهده نحوه بازسازی صحنه جرم در محل حادثه حضور داشتند. ماموران پلیس راهور و پلیس پبشگیری از دقایق اولیه صبح پنجشنبه در خیابان‌های نزدیک به محل حادثه حاضر شدند و از توقف خودروهای عبوری جلوگیری کردند.

آزادی مجرمان سابقه‌دار با یک فیش حقوقی؟

مردم با سر دادن شعارهایی از دستگاه قضائی تقاضا دارند که هر چه زودتر نسبت به تعیین تکلیف متهمان اقدام کند.خانواده بنیتا در بین مردم حضور دارند. مادر دختر کوچولو از ماموران پلیس خواست هر ۲ قاتل دخترش را اعدام کنند و بعد از به زبان آوردن این جمله‌ها از هوش رفت، پدر این طفل بیان داشت: قاضی به چه علت حکم آزادی این دو سارق را با یک فیش حقوقی صادر کرده است و باید در این خصوص پاسخگو باشد.پدر بنیتا گفت: چرا با یک فیش حقوقی اجازه دادند فردی که ۱۳۰ فقره دزدی داشته است،‌ آزاد شود؟ پدر بنیتا با سردار ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ تلفنی صحبت کرد و گفت: شما به من گفتید ۱۴‌هزار صلوات نذر کنم تا فرزندم پیدا شود من هم نذر کردم و خدا را به شیرخواره امام حسین (ع) قسم دادم تا فرزندم سالم پیدا شود.حسن قلعه نویی پدر بنیتا به خبرنگاران گفت: فرزند من ماموریتی داشت و آمده بود تا آن را انجام دهد.او ادامه داد: بنیتا آمده بود تا این قاتل گیر بیفتد تا بچه‌های دیگر در امان باشند. حسن قلعه‌نویی خاطرنشان کرد: چطور ممکن است فردی شاکی خصوصی داشته باشد اما با فیش حقوقی آزاد شود. من از کسی که باعث شد این فرد آزاد شود نمی‌گذرم. او ادامه داد: به ما می‌گویند ماشین را در مامازن پیدا کردند؛ یعنی در این مدت پلیس نتوانسته ماشین را پیدا کند؟مادر بنیتا در گفت‌و‌گوبا سردار محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: فرشته من را نتوانستید پیدا کنید. من رفتم کلانتری به من گفتند امروز تعطیل است بگذارید تعطیلات تمام شود. گفتم اگر ما کسی را بکشیم ما را نمی‌گیرید؟ مامور کلانتری گفت نه چون امروز تعطیل است. او که به سختی صحبت می‌کرد ادامه داد: مگر امروز تعطیل نیست پس چرا همه اینجا هستند خانواده بنیتا به ویژه پدرش خواستار مجازات عاملان این حادثه در کمترین زمان و در محل حادثه‌اند. سردار عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در مورد روند رسیدگی به پرونده به خانواده دختر ۸‌ماهه گفت: تلاش پلیس و دستگاه قضائی این است که پرونده در یک هفته آینده تکمیل و برای رسیدگی به دادگاه ارسال شود.

دستگیری عاملان حادثه ازطریق یک تماس ناشناس

سردار ساجدی نیا در صحنه حاضر شد و با مردم صحبت کرد. او با اشاره به اینکه جمعیت حاضر در محل حادثه بسیار زیاد است مردم را به صبر و خونسردی دعوت کرد. مردم حاضر در محل حادثه با شعارهایی از قبیل «قاتل بنیتا اعدام باید گردد» خواستار اعدام شدن قاتل بنیتا شدند.در این جلسه پدر بنیتا صحنه ربوده شدن بنیتا را باز سازی کرد. او نشان داد که چطور سارقان ماشین‌اش را در حالی کودک هشت‌ماهه‌اش روی صندلی عقب بود دزدیدند. در این صحنه‌سازی پدر بنیتا روی کاپوت جلوی ماشین پرید و توضیح داد که سارقان چند متر او را در حالی که از کاپوت ماشین آویزان بود کشیدند. با مشت چند با به شیشه زدم ولی کار ساز نبود – در این لحظه این مرد با توجه به ناراحتی که داشت به شیشه ماشین مشت زد که شیشه شکست – و از روی ماشین به زمین افتاد و سارقان از محل حادثه فرار کردند. سردار عباسعلی محمدیان درحاشیه بازسازی صحنه ربودن بنیتا کودک ۸ ماهه، گفت: بلافاصله پس از اعلام خبر ربودن این کودک به سامانه ۱۱۰ رئیس کلانتری به همراه ماموران تجسس در محل حاضر شدند. یک ساعت بعد مامور پلیس آگاهی در کلانتری حاضر و تحقیقات خود را از همان مکان آغاز کرد. وی ادامه داد: بخشی از اقدامات پلیس ظاهری است که مردم آن را می‌بینند و بخشی دیگر سری و از طریق سیستم‌ها انجام می‌شود.به گفته‌ رئیس پلیس آگاهی تهران سارقان پس از سرقت خودرو برای رسیدن به محل سکونت خود مسیری کوتاه را انتخاب کردند که از جلو هیچ‌دوربین ترافیک و ثبت سرعت عبود نکردند. این درحالی است که ما تمام دوربین‌های سطح شهر را ۲۴ ساعته رصد می‌کردیم. محمدیان در مورد نحوه شناسایی عاملان اصلی این حادثه گفت: در حالی که اقدامات پیچیده پلیس ادامه داشت فرد ناشناسی با پلیس تماس گرفت و اطلاعاتی را در اختیار ما قرار داد. با پیگیری‌های انجام شده ماموران درآن محل حاضر و نفر اول را دستگیر کردند که او در بازجویی‌ها مدعی شد سرقت کار فرد دیگری است. وی ادامه داد: ماموران برای دستگیری فرد دوم وارد عمل شدند اما او متواری شده بود. سرانجام ساعت ۲۲ سه‌شنبه شب گذشته محل اختفای این فرد پیدا شد. پس از ورود ماموران به محل آنها با پوشک بچه و شیر خشک روبه‌رو شدند که ما امیدوار شدیم کودک زنده باشد اما این وسایل متعلق به نوزاد پسری بود که برادرزاده متهم بود.رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به اینکه متهم در همان محل دستگیر اما منکر ربودن بنیتا شد، افزود: سرانجام این فرد لب به اعتراف گشود و محل رها کردن خودرو را اعلام کرد. با حضور ماموران مشخص شد شیشه‌های خودرو بالاست و این کودک جانش را از دست داده است. سارقان یک‌ونیم ساعت پس از سرقت خودرو را رها کرده و به دلیل اینکه از مقابل هیچ‌دوربینی رد نشده بودند ردی از آنها به دست نیامد. محمدیان در مورد پی‌جویی‌های پلیس برای کشف این پرونده گفت: ما ۳۵ سرفصل را در دستور کار خودداشتیم و حتی در ۸ استان دیگر موارد مشکوک اعلام شد که همکاران ما در این استان‌ها به بررسی اطلاعات مردم پرداخته و پس از احراز هویت معلوم شد هیچ‌کدام از آنها بنیتا نیستند. وی در مورد انتشار خبر گم شدن بنیتا در فضای مجازی گفت: باید فضای مجازی را یک فرصت بدانیم و ما قصد داشتیم روز شنبه اطلاعیه‌ای را در فضای مجازی به کمک رسانه‌ها منتشر کنیم اما خانواده آنها زودتر این کار را انجام دادند. برای جلوگیری از دوباره کاری اطلاعیه‌ای را صادر نکردیم. باید بدانیم که فضای مجازی یک فرصت است و تمام اطلاعاتی که از این طریق به دست پلیس رسید بررسی شد.

توصیه پلیس به شهروندان

رئیس پلیس تهران در مورد اینکه گفته می‌شود عامل اصلی این حادثه با وثیقه آزاد بوده است، گفت: از اتهام این فرد اطلاعی نداریم چرا که پرونده‌اش در پاکدشت مورد رسیدگی قرار گرفته است. وی گفت: معاون جنایی پلیس آگاهی داوطلبانه مرخصی‌اش را لغو کرد و در همان روز پنجشنبه اقدامات وسیع پلیس آغاز شد. ما انتظار تعریف از پلیس را نداریم و همین که این متهمان دستگیر شده‌‌اند برای ما کافی است. محمدیان در پایان به شهروندان توصیه کرد خودروی روشن را در حالی که کودک درون آن است رها نکنند چرا که در گذشته پرونده‌هایی داشتیم که افراد برای خرید، خودرو را به همراه کودک رها کرده‌اند و سارق دست به سرقت زده است.

بدرقه بنیتا تا بهشت

مراسم تشییع و خاکسپاری بنیتا؛ دخترک ۸ ماهه با حضور خادمان حرم امام رضا (ع) و تبرک پیکر این دختر به پرچم سبز آستان امام رئوف برگزار شد.مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر پاک بنتیا پیش از ظهر پنجشنبه در آستان مقدس امازادگان ابراهیم و اسماعیل (ع) در بخش کهریزک انجام شد. در این مراسم اقشار مختلف مردم، مسئولان انتظامی، قضائی، بخشدار و اعضای فرمانداری شهرری حضور داشتند.خادمان حرم امام رضا(ع) با پرچم متبرک به آستان این حضرت پیکر بنیتا را در این مراسم بدرقه کردند.پیکر دخترک ۸ ماهه توسط پدر و مادرش در مضجع شریف امامزادگان ابراهیم و اسماعیل متبرک و سپس به خاک سپرده شد.اعضای خانواده و شهروندانی که در مراسم خاکسپاری بنیتا حضور داشتند خواستار رسیدگی به پرونده در اسرع وقت و اشد مجازات برای متهمان آن شدند.